prewencja dermatoz bakteryjnych i grzybicy higieniczny tryb ycia n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Prewencja dermatoz bakteryjnych i grzybicy. Higieniczny tryb życia.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

Prewencja dermatoz bakteryjnych i grzybicy. Higieniczny tryb życia. - PowerPoint PPT Presentation


  • 287 Views
  • Uploaded on

Prewencja dermatoz bakteryjnych i grzybicy. Higieniczny tryb życia. Czy higiena jamy ustnej jest sprawą oczywistą?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Prewencja dermatoz bakteryjnych i grzybicy. Higieniczny tryb życia.' - kathy


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
czy higiena jamy ustnej jest spraw oczywist
Czy higiena jamy ustnej jest sprawą oczywistą?
  • Aby zrozumiec cel codziennych porannych i wieczornych zabiegów trzeba uświadomic sobie, że w jamie ustnej (na zębach, języku, migdałkach i błonie śluzowej) bytują miliardy bakterii (a także innych drobnoustrojów). Wiele spośród nich nie szkodzi nam, ale częśc ma działanie chorobotwórcze.
  • doświadczenia przeprowadzone przez wielu autorów wykazały, że po zaniechaniu higieny jamy ustnej, już po 3 tygodniach pojawiają się pierwsze ślady próchnicy.

U pacjentów słabo dbających o higienę jamy ustnej,

wypełnienia stają się mniej wartościowe, ich precyzyjne

wykonanie i wykończenie jest niemożliwe, a przez to szybciej

wypadają, niedokładnie przylegają, powstaje wokół nich

próchnica wtórna.

slide4
Higiena jamy ustnej, jako sposób profilaktyki próchnicy, ważna jest nie tylko sama w sobie. Musi ona towarzyszyć również innym metodom zapobiegania próchnicy. Profilaktyka fluorowa będzie znacznie mniej skuteczna, jeśli nie zostanie poparta systematycznym oczyszczaniem zębów. To samo można powiedzieć w przypadku ograniczenia spożycia cukru lub lakowania zębów. Obie te metody wymagają też odpowiedniej higieny. Również w profilaktyce chorób przyzębia, ani racjonalne odżywianie, ani odpowiedni tryb życia nie dadzą pożądanych efektów, jeśli zaniedba się utrzymania właściwej higieny jamy ustnej i nie przeprowadzi się profesjonalnych zabiegów usuwania złogów nazębnych.
slide5
Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej znacząco wpływa na komfort psychiczny pacjenta, jest warunkiem kultury osobistej, wpływa korzystnie na możliwości nawiązywania kontaktów towarzyskich, pomaga w pracy zawodowej i życiu prywatnym. Człowiek z zaniedbanym uzębieniem, widocznymi ubytkami próchnicowymi, rzucającymi się w oczy złogami białego osadu i kamienia nazębnego, dającym się odczuć nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust, postrzegany jest przez otoczenie coraz częściej jako mało wiarygodny, niereprezentacyjny, nie wzbudzający zaufania lub wręcz niechlujny.
slide7

Celem naszej codzienne higieny jest mechaniczne usunięcie płytki bakteryjnej zanim dojdzie do odwapnienia tkanki zębów.

grzybica i dermatozy
Grzybica i dermatozy.

Skóra człowieka spełnia kilka bardzo istotnych funkcji (ochronnych, regulacyjnych, wydzielniczych, odbioru informacji).

slide11
Skóra nieuszkodzona stanowi główną, naturalną barierę oddzielającąśrodowisko wewnętrzne człowieka od zewnętrznego. Chroni ona przed wtargnięciem do wnętrza organizmu drobnoustrojów i innych ciał szkodliwych, z którymi człowiek się styka.
d onie jako wizyt wka cz owieka
Dłonie jako wizytówka człowieka

Zawsze jednak należy my ręce przed posiłkami, po pracy, po wyjściu z ubikacji. Mycie powinno by dokładne, gdyż za pośrednictwem brudnych rąk możemy zakazic się zarazkami chorobotwórczymi, które np. wywołują choroby zakaźne przewodu pokarmowego, a także jajami pasożytów itp. Ręce myjemy ciepłą, najlepiej bieżącą wodąi mydłem. Jeśli zachodzi potrzeba częstego mycia rąk , należy je zawsze po umyciu natłuścicłagodnym kremem.

slide13
Za paznokciami gromadzi się najwięcej brudu, dlatego trzeba je zawsze myc szczoteczką, a także krótko obcinac. Jeżeli ręce są mocno zabrudzone, poplamione, ze zgrubiałym naskórkiem, należy je przez 15-20 min moczyc w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, a następnie ścierac szorstkim ręcznikiem zrogowaciały naskórek. Po takim zabiegu należy ręce natłuścic kremem, gliceryną lub olejem roślinnym. Brodawki na skórze rąk powinny byc usuwane za pomocą elektrokoagulacji lub przez zastosowanie innych środków z przepisu lekarza
nogi te maj swoje prawa
Nogi też mają swoje prawa.

Właściwe pielęgnowanie nóg to wzmacnianie ich przez odpoczynek oraz cwiczenia. Trzeba również nosic prawidłowe obuwie, utrzymywac nogi w czystości. Duże osłabienie nóg łączące się z tym dolegliwości mają związek przede wszystkim z brakiem ruchu. Człowiek współczesny korzysta przy każdej okazji z różnych środków lokomocji, prowadzi siedzący tryb życia, nie podejmuje także cwiczeń fizycznych.

slide15
Nogi należy myc codziennie , najlepiej wieczorem, w ciepłej wodzie, dokładnie, ze szczególnym uwzględnieniem okolic najsilniej pocących się, tj. pomiędzy i pod palcami
slide16
TINEA PEDUM – Grzybica stóp

-Wywoływana przez głównie Trichophyton i Epidermophyton.

-Tzw. stopa sportowca czyli athlet’s foot – w piśmiennictwie anglosaskim tak jest określana ta jednostka chorobowa.

Sprzyja jej:

Praca w gumowym obuwiu – choroba zawodowa górników;

Potliwośc stóp;

Chodzenie w obuwiu na sztucznym spodzie;

Duże grupy społeczne, np. wojsko – tu łatwo sięszerzy.

slide17
2. TINEA (MYCOSIS) UNGIUM – Grzybica paznokci

-Te same grzyby, co w grzybicy stóp (najczęściej Trichophyton i Epidermophyton).

-Może towarzyszyc grzybicy stóp i może występować niezależnie od niej.

-Brak zmian zapalnych na wałach paznokciowych.

-Paznokiec zajęty od wolnego brzegu.

-Płytka nieprzezroczysta, zmienia kolor, bardzo często rogowacenie podpaznokciowe – to boli, bo paznokiec się podnosi i grubieje.

-Płytka zaczyna się wykruszac.

-Może dojśc do całkowitego zniszczenia płytki (onycholiza);

slide18
3. TRICHOPHYTIASIS – Grzybica strzygąca
  • Zakażone są włosy i mieszki włosowe.
  • a)Postac powierzchowna (superficialis)

-najczęściej T.violaceum;

-zakażenie tylko człowiek – człowiek;

-grzyb zawiera enzymy keratolityczne, wgryza się w środek włosa (Endotrix – zakażenie wewnątrzwłosowe);

  • Grzybica strzygąca – jest wywołana przez grzyby. Wyróżniamy dwie postacie tej choroby powierzchowną i głęboką. Grzybica strzygąca powierzchowna występuje na owłosionej skórze głowy i cechuje się pojedynczymi lub mnogimi ogniskami typu łupieżu oraz łamliwością i przerzedzeniem się włosów. Na skórze nieowłosionej tworzą się plamy rumieniowe o łuszczącej się powierzchni z nasilonym stanem zapalnym. Grzybica ta głęboko dotyczy owłosionej skóry głowy, w której tworzą się różnej wielkości bolesne guzy, stopniowo rozmiękające i ropiejące
codzienne przyjemno ci
Codzienne przyjemności 

Dla zdrowia najkorzystniejsza jest kąpiel w wannie wieczorem. Ciepła (nie gorąca) kąpiel ma bowiem także działanie uspakajające, co sprzyja zasypianiu.Skórę należy chronic przed uszkodzeniem, tj. skaleczeniem, pęknięciem, zetknięciem ze zbyt wysoką temp. (oparzenia), a także zabezpieczac przed odmrożeniem

slide24
Należy chronic ja przed długim działaniem wilgoci – w tym także przed działaniem własnego potu. Skóra narażona na długie działanie wilgoci ulega bowiem maceracji, co sprzyja pęknięciom i otarciom. Wszelkie ubytki są wrotami zakażenia, przez które wnikac mogą zarazki i inne szkodliwe czynniki.Dla dobrego funkcjonowania skóry, a także dla całego organizmu bardzo korzystne jest hartowanie. Polega ono na wywołaniu naprzemiennego zwężania i rozszerzenia naczyń krwionośnych np. przez kąpiel w ciepłej wodzie, a następnie spłukanie ciała zimną wodą; przez nacieranie całego ciałła szorstką rękawicą umoczoną w słonej wodzie; czy też przez kąpiele słoneczne, powietrzne i wodne. Przy stosowaniu zabiegów należy pamiętac o środkach ostrożności tj. o odpowiednim dawkowaniu, a także braniu pod uwagęróżnych przeciwwskazań.
  • Pielęgnowanie skóry głowy i włosów polega na ich codziennym szczotkowaniu i czesaniu. Bardzo zalecane jest szczotkowanie, gdyż nie tylko usuwa pył i złuszczony naskórek, ale także wpływa pobudzająco na skórę głowy, wywołując ukrwienie.
nie szata zdobi cz owieka
Nie szata zdobi człowieka

Odzież chroni nas przed działaniem różnych czynników szkodliwych, jak; zimno, wilgoć, pył, urazy mechaniczne, nadmierne naświetlanie promieniami słonecznymi. Do bardzo istotnych właściwości higienicznych tkanin, z których wykonana jest odzież należą więc: zdolność przewodzenia ciepła, wchłaniania i zatrzymywania wody oraz przepuszczania powietrza. Właściwości te zależą od rodzaju włókna, z którego tkanina jest zrobiona, a także od sposobów jej utkania.Zdolność tkaniny do przepuszczania powietrza stanowi jej ważną właściwość higieniczną. Odzież powinna łatwo przepuszczać powietrze, gdyż jest to konieczne do parowania potu. Odzież impregnowana, plastykowa, gumowa jest dla zdrowia niekorzystna, dlatego zakładamy ją na krótko dla ochrony przed deszczem. Znaczenie ma także duże krój i długość odzieży, która nie powinna krępować ruchów ani uciskać. W zimie powinna być dłuższa. Pora roku ma wpływ na dobór koloru odzież. Kolory ciemne pochłaniają promienie cieplne, nadają się więc na odzież zimową, natomiast kolory jasne odbijają promienie słoneczne, dlatego latem ubieramy się w jasną odzież. Utrzymanie odzieży w czystości wymaga jej częstego prania. Tę część odzieży, która nie może być często prana, należy trzepać, wietrzyć i czyścić.

ad