spolo ne za svet bez chudoby l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“ PowerPoint Presentation
Download Presentation
„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“ - PowerPoint PPT Presentation


  • 119 Views
  • Uploaded on

„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“. AUTOR: Janka Poníková, 2. CZA Stredná zdravotnícka škola Prešov, šk. rok 2004/2005. Na úvod krátke zamyslenie:. Čo je to chudoba? Určite nie niečo príjemné ani radostné. Nesie zo sebou pliagy nevzdelanosti, chorôb, pocit menejcennosti, problémy...

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
spolo ne za svet bez chudoby
„SPOLOČNE ZA SVET BEZ CHUDOBY“

AUTOR:Janka Poníková, 2. CZA

Stredná zdravotnícka škola Prešov, šk. rok 2004/2005

na vod kr tke zamyslenie
Na úvod krátke zamyslenie:
  • Čo je to chudoba? Určite nie niečo príjemné ani radostné. Nesie zo sebou pliagy nevzdelanosti, chorôb, pocit menejcennosti, problémy...
  • Mnoho ľudí pre chudobu trpí, nemôžu si dovoliť rôzne statky, vymoženosti, ale to ešte neznamená, že sú smutní alebo menejcenní.
  • Všetci ľudia bez ohľadu na pôvod, vek či finančné zabezpečenie sú si rovní a na to by sme nemali zabúdať.
slide3

Ako je to vo svete?

V mnohých štátoch vládne hlad a chudoba. Ľudia žijú v biede, bez akýchkoľvek statkov, zbytočností. Napríklad aj Kuba...

Kuba získala názov v období politického rozdelenia našej zeme na dva tábory. Pre komunistickú propagandu bol tento ostrov, najmä v dôsledku svojej vzdialenosti od Spojených Štátov Amerických, symbolom boja proti kapitalizmu.

Avšak zbedačenie národa, chudoba, hlad a negramotnosť sa dajú len veľmi ťažko spájať so životom, ktorý si predstavujeme pri slove sloboda.

A v dôsledku dlhoročnej diktatúry vodcu Fidela Castra, sa v posledných rokoch Kuba izolovala od väčšiny sveta.

chudoba
CHUDOBA
  • V Kube vládne chudoba, ľudia nezriedka žijú v polorozpad-nutých domoch na udupanej hline. V uliciach oveľa častejšie možno stretnúť voz ťahaný koňmi alebo volmi, či oslami, ako čo i len staré auto. Zdá sa však, že ľuďom iskra z očí nezmizla, nie sú apatickí, práve naopak, plní života. Vlastne ani nikto nežobre, prídely im zrejme na to najnutnejšie postačujú a zvyšok si už nejako zadovážia.
  • Kuba sa stala komunistickým štátom podporovaným Sovietskym zväzom až do jeho rozpadu začiatkom 90. rokov. Mnohé z Castrovej sociálnej politiky bolo úspešné, ale vďaka dlhoročnej izolácii od nekomunistických štátov sa rozvoj a napredovanie krajiny veľmi zbrzdilo. Pomohol tomu aj postoj okolitých štátov, najmä USA, ktorý nie je najústretovejší.
  • Ale aj mnoho iných štátov žije v chudobe. Mnoho ľudí zomiera práve preto, že nemajú peniaze na to, aby sa liečili...
peniaze
PENIAZE:

Podľa údajov Svetovej banky mali nasledovné krajiny takéto príjmy na obyvateľa:

slide6

CHUDOBA ČI CHOROBA,

VEĎ SÚ V JEDNEJ RUKE...

S chudobou sa často spája aj slovo CHOROBA. Čo to vlastne znamená? Je to každá odchýlka od normálneho priebehu životných procesoch. Je spojená s oslabením organizmu. Každá choroba má svoje príznaky, prejavy. Každá sa prejavuje ináč a je ich mnoho: Alzheimerova ale aj chrípka či angína.

slide7

AIDS

AIDS je skratka pre SYNDRÓM ZÍSKANEJ IMUNODEFICIENCIE prenosného ochorenia imunitného systému, spôsobeného ľudským vírusom HIV. Vo väčšine prípadov HIV pomaly napáda a ničí imunitný systém, teda obranu tela proti chorobám, a zanecháva jedinca náchylného k infekciám, ktoré sú nakoniec príčinou smrti.

AIDS je posledným štádiom infekcie HIV, v ktorého priebehu sa tieto ochorenia postupne objavujú. Prenáša sa hlavne pohlavným stykom, krvou. Ale aj dieťa, ktoré sa vyvíjalo v tele matky nakazenej vírusom HIV bude tiež HIV pozitívne.

slide8

Choroby chudobnej krajiny:

CELIAKIA

Celiakia je zápalové ochorenie tenkého čreva s precitlivelosťou na proteín gliadin. Gliadin je súčasťou pšenice, jačmeňa, raži a ovsa. Predpokladá sa, že gluténový proteín spúšťa reakciu, ktorej výsledkom je poškodenie sliznice (klkov) tenkého čreva. Ochorenie bolo opísané už v r. 1888, ale až po roku 1950 bol objavený spúšťací mechanizmus pozorovaním zlepšenia ochorenia u detí v Holandsku v čase nedostatku obilnín. U detí sa môže vyskytovať aj prechodná - tranzientná intolerancia gluténu (TGI).

slide9

TUBERKULÓZA

Tuberkulóza (TBC) je infekčné ochorenie, ktoré zvyčajne napáda pľúca. Môže však postihnúť ktorýkoľvek orgán. Ochorenie sa šíri vzdušnou cestou. Ak má pacient tuberkulózu dýchacích ciest, môže šíriť choroboplodné zárodky kašľom, kýchaním, spevom alebo aj pri obyčajnej reči. Ktokoľvek vdýchne tieto zárodky, môže sa nakaziť tuberkulózou.

Je dôležité rozlišovať nákazu tuberkulózou a samotné ochorenie. Každý, kto je nakazený, má v tele tuberkulózne zárodky.

U niekoho obranné mechanizmy dokážu zárodky potlačiť a k ochoreniu nedôjde. U iných sú obranné mechanizmy nedostatočné a dôjde ku ochoreniu. Tuberkulózny pacient môže zárodky tuberkulózy šíriť na iných ľudí. Preto je dôležité, aby sa čo najskôr dostal k lekárovi.

Nakaziť sa tuberkulózou nie je ľahké. Zvyčajne je potrebné byť dostatočne dlho v blízkom kontakte s chorým jedincom. Tuberkulóza sa zvyčajne šíri medzi rodinnými príslušníkmi, priateľmi a ľuďmi, ktorí žijú alebo pracujú spolu. Najčastejšie sa rozširuje v uzavretom priestore. Ak sa niekto nakazí tuberkulózou, neznamená to, že nevyhnutne ochorie. Väčšina nakazených jedincov má obranné mechanizmy vyvinuté dostatočne na to, aby zabránili ochoreniu.