ratio proportion and triangle applications n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ratio, Proportion, and Triangle Applications PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ratio, Proportion, and Triangle Applications

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Ratio, Proportion, and Triangle Applications - PowerPoint PPT Presentation


  • 139 Views
  • Uploaded on

Chapter Six. Ratio, Proportion, and Triangle Applications. Section 6.1. Ratio and Rates. 53% = . Writing Ratios as Fractions. A ratio is the quotient of two numbers. . For example, a percent can be thought of as a ratio, since it is the quotient of a number and 100.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ratio, Proportion, and Triangle Applications' - kapila


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

53% =

Writing Ratios as Fractions

A ratio is the quotient of two numbers.

For example, a percent can be thought of as a ratio, since it is the quotient of a number and 100.

or the ratio of 53 to 100

Martin-Gay, Prealgebra, 5ed

slide4

a

b

Ratio

The ratio of a number a to a number b is their quotient. Ways of writing ratios are

a to b,

a : b,

and

Martin-Gay, Prealgebra, 5ed

slide5

Writing Rates as Fractions

A rate is a special kind of ratio. It is used to compare different kinds of quantities.

Martin-Gay, Prealgebra, 5ed

slide6

Finding Unit Rates

To write a rate as a unit rate, divide the numerator of the rate by the denominator.

314.5 ÷ 17 = 18.5

The unit rate is

Martin-Gay, Prealgebra, 5ed

slide7

Finding Unit Prices

When a unit rate is “money per item,” it is also called a unit price.

A store charges $2.76 for a 12-ounce jar of pickles. What is the unit price?

($0.23 per

ounce )

Martin-Gay, Prealgebra, 5ed