biofertilizer 8 9 5 870597019
Download
Skip this Video
Download Presentation
بسم الله الرحمن الرحیم

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 24

بسم الله الرحمن الرحیم - PowerPoint PPT Presentation


 • 144 Views
 • Uploaded on

موضوع سمینار:کود های زیستی( ( BioFertilizer نام ونام خانوادگی: نفیسه زر کشیان کلاس:سه شنبه 8-9/5 شماره دانشجویی: 870597019. بسم الله الرحمن الرحیم. کود زیستی

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'بسم الله الرحمن الرحیم' - kane-cobb


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
biofertilizer 8 9 5 870597019
موضوع سمینار:کود های زیستی((BioFertilizer

نام ونام خانوادگی: نفیسه زر کشیان

کلاس:سه شنبه 8-9/5

شماره دانشجویی: 870597019

بسم الله الرحمن الرحیم

slide2
کود زیستی
 • کودهای زیستی (کود بیولوژیک) به مواد حاصل‌خیزکننده‌ای گفته می‌شود که دارای تعداد کافی از یک یا چند گونه از میکروارگانیسم‌های سودمند خاکزی هستند. کودهای زیستی، ریزاندامگان هایی (میکروارگانیسم‌هایی) هستند که قادرند عناصر غذایی خاک را در یک فرآیند زیستی تبدیل به مواد مغذی همچون ویتامینها و دیگر مواد معدنی کرده و به ریشه خاک برساند. مصرف کودهای زیستی کم هزینه تر هستند و در اکوسیستم آلودگی به وجود نمی‌آورد. کودهای زیستی مواد نگه‌دارندهٔ میکروارگانیزم‌های سودمند خاک می‌باشند.
slide3
۱ پیشینه
 • ۲ هدف
 • ۳ کاربرد
 • ۴ دسته بندی
 • ۵ چرا از فرآورده‌های زیستی استفاده می‌کنیم؟
 • ۶ نتیجه‌گیری
 • ۷ منابع
 • پیشینه [ویرایش]
 • در دهه‌های گذشته بدلیل مصرف کودهای شیمیایی اثرات زیست محیطی متعددی از جمله انواع آلودگی‌های آب و خاک و مشکلاتی در خصوص سلامتی انسان و دیگر موجودات زنده به وجود آمد. سیاست کشاورزی پایدار و توسعه پایدار کشاورزی، متخصصین را بر آنداشت که هر چه بیشتر از موجودات زنده در خاک در جهت تأمین نیازهای غذایی گیاه کمک بگیرد و بدین سان بود که تولید کودهای زیستی آغاز شد.
slide4
نخستین کود زیستی در اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار گرفت و از آن تاریخ به بعد سایر کودهای بیولوژیک ساخته شدند. اندامگان (ارگانیزم‌هایی) که در تولید کودهای بیولوژیک مورد استفاده قرار می‌گیرند عمدتاً از محیط زیست جداسازی می‌شوند. در شرایط آزمایشگاه در محیط‌های کشت مخصوص تکثیر و پرورش پیدا می‌کنند، آماده و مصرمی‌شوند.البته مصرف کودهای زیستی دیرینگی زیادی دارد. تولیدکنندگان محصولات برای تقویت زمین‌های کشاورزی، گیاه تیره‌ای به نام لگومینوز را کشت می‌کردند و بر این باور بودند که با کشت آن باروری خاک افزایش پیدا می‌کند.
slide5
هدف [ویرایش]
 • هدف از مصرف کودهای زیستی، تقویت حاصل‌خیزی و باروری خاک، و تأمین نیازهای غذایی سالم و غنی تر، برداشت بیشتر بدور از آلوده سازی زیست بوم است.
 • کاربرد [ویرایش]
 • امروزه با افزایش تولید کشاورزی به جهت رفع نیازمندی‌های رو به رشد جمعیت در حال گسترش، نگرانی در مورد آینده تأمین غذا برای مردم مطرح گردیده است. آلودگی‌های آب، خاک، هوا و فرسایش خاک، مقاومت آفات به سموم و گسترش کود شیمیایی سبب گردید تا به جهت حفظ منابع به گذشته و کشت‌های صنعتی برگردیم. پس برای تولید محصولات سالم و پاک و در نتیجه انسان‌هایی سالم و با نشاط، هیچ راهی جز کشاورزی زیستی نداریم، کشاورزی زیستی و دامی. استفاده از فرآورده‌های گیاهی زیستی رابطه تنگاتنگ با تندرستی افراد جامعه دارد.
slide6
با توجه به تقاضای روزافزون برای مصرف فرآورده‌های کشاورزی زیستی، که بنمایه آن بر مدیریت درست خاک و محیط رشد گیاه و درخت بنیان است، به گونه‌ای عمل می‌شود که در تغذیه گیاهان و درختان، تعادل بین عناصر مورد نیاز در خاک به هم نخورد و در هنگام رشد نیز، نیازی به استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها نباشد. و در تغذیه خاک کشاورزی، به جای استفاده از کود شیمیایی ار کودهای طبیعی نظیر خاک برگ، جلبک و کودهای حیوانی و بیولوژیکی استفاده شود. در صورت نیاز به مبارزه با آفت‌ها نیز به جای کاربرد سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی، از شیوه‌های زیستی همچون ریزاندامگان کارآ، کفشدوزک، زنبورها و باکتری‌ها و یا از ارقام مقاوم به آفت‌ها در کشت و زرع، بهره‌برداری می‌شود و در این نوع کشاورزی از دانه‌های اصلاح شده ژنتیکی و در معرض تابش پرتو قرار گرفته استفاده نمی‌شود.
 • از اینسو، محصول نهایی که به دست مصرف کننده می‌رسد بدور از باقیمانده‌های سمی و شیمیایی و ماده نگه‌دارنده خواهد بود. از سوی دیگر، فرآورده‌های خوراکی با کیفیت، که محصول کودهای زیستی است نه تنها باعث رضایت مصرف کنندگان می‌شود بلکه تأمین و تضمین سلامت جسمی آنان را نیز در پی دارد.
slide7
با توجه به تقاضای روزافزون برای مصرف فرآورده‌های کشاورزی زیستی، که بنمایه آن بر مدیریت درست خاک و محیط رشد گیاه و درخت بنیان است، به گونه‌ای عمل می‌شود که در تغذیه گیاهان و درختان، تعادل بین عناصر مورد نیاز در خاک به هم نخورد و در هنگام رشد نیز، نیازی به استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها نباشد. و در تغذیه خاک کشاورزی، به جای استفاده از کود شیمیایی ار کودهای طبیعی نظیر خاک برگ، جلبک و کودهای حیوانی و بیولوژیکی استفاده شود. در صورت نیاز به مبارزه با آفت‌ها نیز به جای کاربرد سموم و آفت‌کش‌های شیمیایی، از شیوه‌های زیستی همچون ریزاندامگان کارآ، کفشدوزک، زنبورها و باکتری‌ها و یا از ارقام مقاوم به آفت‌ها در کشت و زرع، بهره‌برداری می‌شود و در این نوع کشاورزی از دانه‌های اصلاح شده ژنتیکی و در معرض تابش پرتو قرار گرفته استفاده نمی‌شود.
slide8
از اینسو، محصول نهایی که به دست مصرف کننده می‌رسد بدور از باقیمانده‌های سمی و شیمیایی و ماده نگه‌دارنده خواهد بود. از سوی دیگر، فرآورده‌های خوراکی با کیفیت، که محصول کودهای زیستی است نه تنها باعث رضایت مصرف کنندگان می‌شود بلکه تأمین و تضمین سلامت جسمی آنان را نیز در پی دارد.
 • این سموم برای کشتن ارگانیسم‌ها طراحی می‌شوند و بنابراین یک خطر جدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود. طبق اعلام انستیتوی ملی سرطان ۳۰ درصد حشره‌کش‌ها، ۶۰ درصد علف‌کش‌ها و ۹۰ درصد قارچ‌ها سرطان‌زا هستند. و این تنها یکی از اثرات جانبی منفی است. این مواد شیمیایی
slide9
می‌توانند به سیستم عصبی و هورمونی آسیب برسانند. کودکان بیش از بزرگسالان در برابر سموم کشاورزی آسیب‌پذیرند. در واقع آن‌ها نسبت به اندام کوچکشان در معرض درصد بالاتری از این مواد قرار دارند.
 • نتیجه‌گیری [ویرایش]
 • بر اساس نتایج به دست آمده در ایران سرانه مصرف سم در محصولات کشاورزی به ازای هر نفر ۴۰۰ گرم و همچنین میزان مصرف کود شیمیایی از ۵/۲ به ۵/۳ میلیون تن در ۱۰ سال گذشته افزایش داشته‌است. در کشاورزی رایج از بیش از ۳۰۰ نوع ترکیب شیمیایی خطرناک نظیر آفت‌کش‌ها، علف‌کش‌ها و کودهای شیمیایی به منظور کنترل آفات و حشرات و بارورسازی خاک استفاده می‌گردد که بازمانده‌های این مواد علاوه بر آلوده کردن آب‌های زیرزمینی و هوا، جذب گیاهان و درختان شده و بخشی از آن در محصولات کشاورزی به عنوان نمونه میوه‌ها و سبزی‌ها رسوب کرده و در طی مصرف به بدن انسان منتقل خواهد کرد.
slide10
معرفی و بررسی کود زیستی 2
 • چکیده: امروزه در دنیا تلاش می‌شود تا با استفاده از کودهای حیوانی و کودهای بیولوژیک از مصرف کود شیمیایی که منجر به آسیب‌های زیست محیطی و کاهش کیفیت محصولات می‌گردد، جلوگیری ‌شود. در کودهای بیولوژیک از میکروارگانیسم‌های مختلف استفاده می‌شود تا پس از افزودن آنها به خاک موجب تغذیه بهتر گیاهان شده و موجبات افزایش رشد و نمو گیاه را فراهم سازند. این طرح ضمن ارزیابی فنی و اقتصادی تولید نیمه‌صنعتی کود زیستی فسفره، به بررسی روند تولید، میزان تقاضا، هزینه‌های تولید، هزینه‌های سربار، قیمت تمام شده محصول تولیدی پرداخته و در نهایت زمان بازگشت سرمایه محاسبه و مورد تحلیل اقتصادی قرار می‌گیرد. با اجرای این طرح می‌توانیم گام مؤثری در راستای توسعه پایدار کشاورزی در سطح کشور برداریم.

.

slide11
اهمیت  و نقش  کودهای  زیستی در طبیعت
 • کودهای زیستی بازگشت به طبیعت
 • ازآنجا که برداشت محصول به تدریج باعث کاهش موادغذایی خاک می شود بشر ازدیرهنگام به فکر جبران موادغذایی خاک ها بوده وازگذشته نه چندان دور کودهای آلی (بقایای گیاهی وفضولات حیوانی ) رابکاربرد.
 • اماچون تولیدمقادیر زیاد این کودها به آسانی ممکن نبوده وقادربه کنترل مشکلات بهداشتی (گسترش بیماری های مشترک انسان وحیوان ) نبود ،به نسل دوم کودها یعنی کودهای شیمیایی روی آورد .اما آسیبهای زیست محیطی و تغییرساختارشیمیایی،فیزیکی وزیستی خاک ها ومشکلات بهداشتی  بزودی بشر را به فکر جایگزینی دیگر انداخت . این دلایل مهم بازگشت به کود های آلی با تغییراتی در قالب کشاورزی آلی یا ارگانیک بوده است. درگام بعدی نسل سوم کودها به نام کودهای زیستی پا به عرصه کشاورزی جهان نهاده ونور بر مسیر توسعه پایدار کشاورزی تاباند.
slide12
نقش کودهای زیستی:
 • کودهای زیستی متشکل از باکتری ها وهمچنین قارچهای مفیدی هستند که هر یک به منظور خاصی،مانند:تثبیت ازت ورها سازی یونهای فسفات،پتاسیم وآهن از ترکیبات نامحلول آن ها تولید می شوند. این باکتری ها معمولا دراطراف ریشه مستقر شدهوگیاه را در جذب عناصر همیاری می کنند. اکنون مسلم است این باکتری ها بیش از یک نقش دارند،یعنی علاوه برکمک به جذب عنصری خاص باعث جذب سایر عناصر ، کاهش بیماری ها وبهبود ساختمان خاک ودرنتیجه تحریک بیشتررشد گیاه وافزایش کمی وکیفی محصول می شوند .
 • بدین لحاظ ازنظر علمی این باکتری ها( محرک رشد گیاه ) یاPGPR (plant growth promoting rhizobacteria) نامیده می شوند .
 • این کودها آلودگی زیست محیطی کودهای شیمیایی را کاهش داده وموجب احیا وحفظ محیط زیست می شوند .
 • درعین حال ،افزایش محصول ،کاهش بیماری ها وبهبود ساختمان خاک رابه دنبال دارند
slide13
بارور 2 چیست؟
 • بارور 2 تنها کود زیستی بیولوژیک  احیاء کننده کود فسفاته است که در ایران برای اولین بار توسط شرکت زیست فناور سبز تولید شده است  این کود یا معجزه گر که واقعا در آزمایشات انجام شده روی محصولات صیفی مانند خیار و گیاهان زراعی مانند یونجه و سیب زمینی توسط این شرکت ( شرکت خدمات کشاورزی و ترویجی بهینه پسند ) و با نظارت دقیق آقای مهندس اسحاقعلی بیاتی در مزارع فوق و در نقاط مختلف شهرستان کبودرآهنگ مورد بررسی قرار گرفت نتایج شگفت اوری را به همراه داشت تا جائیکه نسبت راندمان تولید از نظر کیفیت و کمییت قابل مقایسه با مزارع شاهد نبود .
    • چگونگی مصرف کود بارور2
 • کشاورزان کود فسفاته را قبل از آبیاری به مدت 2 روز در آب در داخل یک بشکه کاملا حل نموده و سپس در ساعات آبیاری کود بیولوژیک بارور2 مخلوط کود فسفاته گردیده  و به مزارع داده می شود
 • کودزیستی فسفاته بارور2  دستاوردی ازبخش پژوهش کشور
 • مصرف کودهای زیستی موجب کاهش مصرف کود های شیمیایی شده وبه حفظ محیط زیست،افزایش حاصلخیزی زمین های کشاورزی وعملکردزراعی بیشتر وبهتر گیاهان می انجامد .
slide14
دراین راستا باتصویب طرحی تحقیقاتی درشورای پژوهش های علمی کشورتیمی ازمتخصصان رشته های میکروب شناسی ، فیزیولوژی گیاهی ، ژنتیک گیاهی ،خاک شناسی ،فیزیولوژی زراعی ، بیوتکنولوژی صنعتی ومهندسین صنایع درگروه پژوهشی میکروبیولوژی کاربردی جهاد دانشگاهی واحد تهران وشرکت زیست فناورسبزتشکیل شد که در4گروه تحقیقاتی به فعالیت پرداختند .
 • اعضای این 4گروه درمجموع 24 نفربودند که ازاین تعداد 4نفر دکترا وبقیه کارشناس ارشد وکارشناس بودند
 • پس ازطی مراحل متعدد 22سویه باکتری حل کننده فسفات ازخاک های بومی ایران جداسازی گردیدوازاین تعداد درنهایت 2سویه برتربرای استفاده درفرمولاسیون کودزیستی فسفاته بارور2 انتخاب گردید که عبارتنداز:
 • 1)باکتری p5 که باتولید اسیدهای آلی باعث رهاسازی فسفات ازترکیبات معدنی می شود .
 • 2)باکتری P13 که با تولید و ترشح آنزیم فسفاتاز باعث رها سازی فسفات از ترکیبات آلی آن میشود .
 • هم اکنون محصول در بسته های 100 گرمی پودر جامد مرطوب،استریل و قابل نگهداری در دمای اتاق به مدت حداقل 6 ماه،عرضه می شود. هر بسته برای مصرف در یک هکتار به همراه حد اکثر 50% کود شیمیایی فسفاته مصرفی توصیه شده برای هر مزرعه به کار می رود.
slide15
ویژگی های بارور2
 • 1)سازگاری بااقلیم کشور
 • 2) کاهش مصرف کودشیمیایی فسفاته
 • 3)افزایش عملکرد
 • 4)حمل ونقل ارزان
 • 5)کاهش بیماری ها
 • 6)سازگاری با سایرکودها وسموم
 • 7) توانایی حل کنندگی فسفات بالا
 • 8)کلنی شدن با ریزوسفر گیاه
 • 9)حفظ خصوصیات ژنتیکی
 • 10)پایداری درهنگام انبارداری
 • 11)روش مصرف آسان
slide16
مزاياي كود زيستي فسفاته بارور2
 • 1ـ سازگاري با اقليم كشور ايران:
 • جداسازي سويه هاي باكتري از خاك هاي ايران وآزمايش های متعدد انجام شده بر روي آن ها نشان مي دهد كه بارور-2 با شرايط محيطي بومی مزارع کشور سازگار است.
 • 2ـ كاهش مصرف كود شيميايي فسفاته:
 • مصرف بارور-2، استفاده از كود شيميايي فسفاته را به نصف مقدار توصيه شده يا کمتر کاهش می دهد.
 • 3ـ افزايش عملكرد:
 • آزمايش هایمشاهده اي و آماري صورت گرفته در سال هاي مختلف بر روي محصولات زراعي و باغي، افزايش عملكرد  تا 54 درصد و همچنين افزايش کيفيت محصولات را نشان مي دهد. نتايج بدست آمده از 1800 مزرعه نمونه محصولات مختلف نشان می دهد استفاده از اين کود زيستي نسبت به کود شيميايي فسفاته  به تنهايي، باعث افزايش محصول با ميانگين 7/18 درصد مي شود.
slide17
4ـ حمل و نقل ارزان:
 • توليد كود زيستی بارورـ2 در بسته هاي صد گرمي و مصرف هر بسته براي يك هكتار باعث شده است تا هزينه هاي حمل و نقل و انبارداری بسيار پايين تر باشد.
 • 5- کاهش بيماری ها:
 • در منابع متعددی اثر باکتری P13 در کاهش بيماری های باکتريايی و قارچی خاک زی ذکر شده است. در عمل، مشاهدات تيم پژوهشی و همچنين کشاورزان، حاکی از کاهش قابل توجه اين بيماري ها در اثر استفاده از کود بارورـ2 بوده است.
 • 6- سازگاری با ساير کودها و سموم:
 • آزمايش ها نشان می دهد تاثير متقابلی بين اين کود و ساير کودها و سموم موجود در بازار فعلی وجود ندارد. به هر حال، برای اجتناب از آثار سوء ناشی از فشار اسمزی بر باکتری های موجود در اين کود، توصيه می شود هنگام مصرف تا حد امکان از مخلوط کردن آن بويژه با سموم پرهيز شود.
slide18
7ـ توانايي حل كنندگي فسفات بالا:
 • در فرمولاسيون اين كود سويه هايي از باكتري هاي ترشح كننده اسيد و باكتري هاي ترشح كننده آنزيم هاي فسفاتاز وجود دارد. روش‌هاي غربالگري براي جداسازي اوليه و آزمايش هاي مقايسه اي متعدد نشان مي دهد، سويه هاي باكتري به كاررفته بيشترين قدرت  حل كنندگي فسفات از تركيبات معدني و آلي آن را دارند.
 • 8ـ كلني شدن با ريزوسفر گياه:
 • آزمايش ها نشان مي دهند باكتري هاي موجود در كود زيستي بارورـ2 هميار ريشه گياهان بوده و در زمين هاي زراعي به خوبي با ساير باكتري ها بويژه باكتري هاي مضر رقابت مي كند. مشاهدات نشان مي دهد کلنی شدن اين باکتری ها با ريزوسفر گياه موجب كاهش بيماري هاي ميكروبي محصولات زراعي نيز مي گردد.
 • 9ـ حفظ خصوصيات ژنتيكي:
 • روش به كارگرفته شده براي توليد اين كودها، پايداري ژنتيكي باكتري هاي مفيد موجود در آن را تضمين مي كند.
slide19
10ـ پايداري در هنگام انبارداري:
 • براي سهولت توزيع و دسترسي مصرف كننده، فرمولاسيون كود زيستي بارورـ2 به نحوي است كه حداقل شش ماه پايداري آن تضمين مي گردد. فرمولاسيون هاي جديدتر در حال تحقيق مي باشند.
 • 11ـ روش مصرف آسان:
 • از نظر ماهيت، كودهاي زيستي متفاوت از كودهاي شيميايي بوده و نيازمند به تدوين روش مصرف خاص آن ها هستند. بدين دليل كود زيستي بارورـ2 به صورت پودر مرطوب در شرايط استريل بسته بندي شده است. بهترين روش هاي مصرف كه از جمع بندي نتايج آزمايش هاي متعددي به دست آمده اند، در دسترس مي باشند. اساس تدوين روش هاي مصرف، رساندن باکتري های موجود در اين کود زيستي به ريشه گياه مي باشد. به كار بردن صحيح اين روش ها و كاهش مصرف كود شيميايي فسفاته به ميزان حداقل 50 درصد مؤکداً توصيه مي شود. تحقيقات بر روي روش هاي ديگر ادامه دارد كه نتايج آن به تدريج اعلام مي شود.
slide24
منابع [ویرایش]
 • ۱- http://www.em-pars.com
 • http://www.berenge.com/Articles/ShowArticle.aspx?ArticleID=3139
 • رده‌های صفحه:
 • کشاورزی زیستی
 • کودها
 • کودهای آلی
 • باغبانی
 • ورود به سامانه / ایجاد حساب کاربری
 • بحث
 • مقاله
 • Top of Form
 • Bottom of Form
 • نمایش تاریخچه
 • ویرایش
 • خواندن
ad