ratios and proportions review n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ratios and Proportions Review PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ratios and Proportions Review

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Ratios and Proportions Review - PowerPoint PPT Presentation


  • 107 Views
  • Uploaded on

Ratios and Proportions Review. Equivalent Ratios. Find the missing values. 1. 2. 3. 4. . 9.5. 16. 21. 15. Proportional?. Determine whether and are proportional. . Find the missing value.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Ratios and Proportions Review


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Presentation Transcript
    1. Ratios and Proportions Review

    2. Equivalent Ratios Find the missing values. 1. 2. 3. 4. 9.5 16 21 15

    3. Proportional? Determine whether and are proportional.

    4. Find the missing value. The Anderson Family is having a party. They figure that they will need 12 cans of soft drinks for every 6 people who attend. How many cans will they need if they are expecting 18 people?

    5. Unit Rate • What is the definition of unit rate? • It is the ratio of two measurements in which the second term is 1. • Examples: • $2 per hour • 15 bowls per minute

    6. Unit Rate • Find the unit rate if Raymond drives his car 180 miles in 3 hours. • A. Write your answer in word form. 60 miles per hour • B. Write your answer in fraction form.

    7. Unit Rates Donuts4U has donuts on sale at 12 for $5.40. Answer the following questions. A. What is the cost per donut? B. How many donuts can you buy for $1? • $0.45 per donut • About 2 donuts for $1

    8. Unit Rates A sign at the state fair advertised ticket prices for the carnival games: Red tickets: 50 tickets for $37.50 • Find the unit price. • How much would 40 red tickets cost? • How many red tickets could you buy for $20?

    9. Unit Rates A sign at the state fair advertised ticket prices for the carnival games: Red tickets: 50 tickets for $37.50 • Find the unit price. $0.75/ticket • How much would 40 red tickets cost? $30 c. How many red tickets could you buy for $20? 26 tickets

    10. Better Buy • Tiffany paid 25 cents for 2 ounces of mixed candy. Tony told Tiffany that he could go to a different store and get a better deal. At the other store, Tony paid 52 cents for 12 ounces of the same candy. Did he make the better buy? Tiffany paid 12.5 cents for 1 ounce of candy. Tony paid about 4 cents for 1 ounce of candy. YES, Tony made the better buy.

    11. Better Buy Which size Dairy Queen Blizzard gives you the best price per ounce? Small 6 oz. cup for $2.49 Large 16 oz cup for $4.99 Small: $0.42 cents per ounce **Large: $0.31 cents per ounce**