slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ? PowerPoint Presentation
Download Presentation
ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ? - PowerPoint PPT Presentation


  • 368 Views
  • Uploaded on

ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ?' - kallima


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

ÇOCUKLARIMIZ ZEKİ Mİ?

Geleneksel yapıdaki eğitim sistemleri, sözel ve sayısal alanlarda çok iyi gelişmemiş öğrencilerin sahip oldukları diğer yeteneklerini görmezden gelerek, küçümseyerek veya yok sayarak bu öğrencileri kolaylıkla " öğrenme özürlü," " zeka özürlü" veya " yavaş öğrenen" gibi olumsuz sıfatlarla etkileyebilmektedirler

zeka t pler ve karakter st k zell kler
ZEKA TİPLERİ VE KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ

Dilsel zeka Konuşma ve yazma dilinde kelimeleri etkili ve akıllıca kullanma kapasite ve yeteneğidir. (Şair, yazar, gazeteci ve politikacılar )

Dilsel zeka

Bu tip çocukların kelime hazineleri çok geniştir. Masal, hikaye ya da fikra anlatmaktan zevk alırlar. Okumayı, kelime oyunlarını ve bulmaca çözmeyi cok severler. Küçük çocuklar kendilerine kitap okunmasından ya da hikaye anlatılmasından hoşlanırlar. Kafiyeli kelimeleri bulup bunları kullanmaktan ve tekerlemeleri hızla söylemekten hoşlanırlar.

slide5

Görsel zeka Etrafındaki objektleri hayalinde canlandırma ve görme yeteneğidir. (Ressam, mimar, fotografcı ve dekoratörler)

Görsel zeka

Bu tip çocuklar yaşıtlarından daha çok hayal kurarlar. Yap-boz, labirant gibi görsel faaliyetlerden hoşlanırlar. Yaşıtlarına kıyasla çizimleri ve resimleri çok güzeldir. Film, slayt gibi görsel gösterileri çok severler.

slide6

Mantıksal-Matematik zekası

  • Herşeyin nasıl çalıştığını merak eder ve sorular sorarlar. Matematik en sevdikleri derstir. Matematikle ilgili oyunlar oynamak onlara cok zevkli gelir. Dama, satranç gibi düşündüren oyunları oynamaktan zevk alırlar.

Mantığa dayalı yap-boz ya da matematik yetenek soruları çözmek çok

hoşlarına gider.

slide7

Harekete dayalı (bedensel) zeka

Bu tip çocuklar çok hareketlidirler. Koşmayı, zıplamayı, güreşmeyi çok severler. Mimik ve hareketleri çok iyi taklit ederler. Eşyalari ya da benzer şeyleri parçalara ayırıp tekrar birleştirmeyi severler. Tahta oyma, dikiş dikme, örgü örme gibi el becerileri isteyen işlerde yeteneklidirler.

slide8

Müzik zekası

Pek çoğunun güzel sesi vardır ya da güzel şarki söylerler. Müzik aleti çalmaya heveslidirler ya da çalıyorlardır. Müzik dinlemeyi sever, okul dışında öğrendikleri şarkıları söylemekten çok hoşlanırlar. Koro ya da buna benzer faaliyetlere katılmaktan zevk alırlar.

slide9

Kişinin kendine dönük zekası

Bağımsız ve kendi başlarına buyrukturlar. İlgi duydukları şeyler ya da hobiler hakkında pek fazla konuşmazlar. Hislerini eksiksiz, abartmadan olduğu gibi söylerler. Genelde tek başına çalışmayı ve oynamayı tercih ederler.

slide10

ÖĞRENME YOLLARI

Yukarda tanımları ve karekteristik özellikleri belirtilen zeka tiplerine baktığımızda hepsinin birbirinden farklı olduğunu görürüz. Herkesin birbirinden farklı algılama ve anlama, olaylara birbirinden farklı yaklaşım ve problem çözme yetenek ve tarzları vardır.Herkesin öğrenme şekilleri de birbirlerinden farklıdır.

Görsel zekası gelişmiş olan çocuklar resimlerle ve video filmlerle daha zevkli öğrenirlerken, bedensel zekası olan çocuklar dokunarak, deneyerek ve uygulayarak daha iyi öğrenirler. Matematik zekalı çocuklar mantiğa dayalı, sebep sonuç ilişkileriyle rahatca öğrenirken, müzik zekalı cocuklar müzikle, dilsel zekası olan çocuklar ise dinleyerek ve okuyarak öğrenmede daha başarılı olurlar, sosyal zekalı çocuklar konuşup, iletişim kurarak, kendine dönük zekası olan çocuklar ise tek başına çalışarak öğrenmekten zevk alırlar.

slide11

Sonuç olarak 7 tip zeka ve değişik öğrenme yolları varken tek tip zekaya hitap edecek, tek tip öğrenme şekliyle cocukları bir kalıp içine sokmaya çalışmak, toplum için yetişecek pek çok dahiye engel olmak demektir.

  • Dahi demek, halen pek çok okulda uygulanan ve önem verilen, sadece matematik ve dilde yetenekli olmak değildir. Çocuklar müzikte, bedenleriyle, sosyal yönleri, kendilerine dönük zeka ve görsel olarak ta zeki ve yeteneklidirler. Onlara bu yeteneklerini gösterme, geliştirme ve başarılı olma şansı verilmelidir.
ocu umuzun zeka t p n b lmek b z m ne m ze yariyor

BİZ ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI PROGRAMIMIZDA, ÇOCUKLARIMIZLA ONLARIN SAHİP OLDUKLARI AĞIRLIKLI ZEKA TİPİNE UYGUN KELİMELER VE DİL KALIPLARI KULLANARAK KONUŞUYORUZ.

ÇOCUĞUMUZUN ZEKA TİPİNİ BİLMEK BİZİM NE İŞİMİZE YARIYOR
slide14

PROFESYONEL EĞİTİM PROGRAMI

ÖSS ve OKS sınavlarında başarılı olmak için sadece dershaneye gitmek veya yoğun ders çalışmak yetseydi hemen herkesin sınavları kazanması gerekirdi. Ama herkes biliyor ki artık bu sınavlarda bilginin yanında hızlı ve istekli olma, çabuk öğrenme, iradeyi kullanma, hızlı okuma, kaygıyı yönetme, olumlu düşünme, ders çalışmayı sevme, konsantre olabilme, motivasyonu yüksek tutabilme, bildiklerini kağıda aktarabilme gibi ek özellikler ve yetiler gerekiyor. Çoğu öğrenci bu yüzden sınavlarda başarısız oluyor. Programımız boyunca tüm öğrencilerimize bu alandaki eksikliklerini görecekleri ve bunları giderecekleri bir eğitim programı hazırladık. Ayrıca aile eğitimlerine de yer açarak, aileyi de bir başarı merkezi haline getirdik.

slide15

1. AYRINTILI ANALİZ PROGRAMI

Kişilere ya da gruplara herhangi bir eğitim programı düzenlenmeden veya danışmanlık yapmadan önce yapılacak ilk iş bu kişi ve grupları tanımaktır. Bu yapılmadan verilen eğitimin ve yapılan danışmanlığın amacına ulaşması zordur. Kişi ve grupları tanımak için sadece gözlem ve mülakat yapmak yetmez. Ayrıca ayrıntılı bir analiz sürecine ihtiyaç vardır. Bununla birlikte ayrıntılı analiz; güvenilir ölçeklerle, konunun uzmanı tarafından ve bireysel olarak yapılmalıdır. Programımıza katılan her öğrenci, uzmanlarımız tarafından tüm yönleri ile ayrıntılı bir analize tabi tutulur. Böylece her öğrencimizi çeşitli yönleri ile tanıyan bizler, onları başarıya ulaştıracak bireysel programları rahatlıkla geliştirebiliriz.

slide16

ÖĞRENCİ DANIŞMANLIĞI PROGRAMINDA UYGULADIĞIMIZ ANALİZ YÖNTEMLERİ

Öğrenme Stili Analizi

Bilgi Düzeyi Analizi:

Zeka Tipi ve Zeka Düzeyi Analizi:

Çalışma Ortamı Analizi:

Mesleki İlgi-Eğilim Analizi:

Çalışma Davranışları Analizi:

Sınav Kaygısı Analizi:

Kişilik Analizi:

Başarı Modeli Analizi:

oklu zeka l e i ve g l kipli i belirleme l e i ile elde edilen oklu zeka grafi i
Çoklu zeka ölçeği ve güçlü kipliği belirleme ölçeği ile elde edilen çoklu zeka grafiği
slide20

2. SÜREKLİ TAKİP PROGRAMI

Başarının ardından yatan en önemli faktör bizce bireysel takiptir. Kendisine program ve hedef tayin edilen ama takip edilmeyen bir öğrencinin başarı şansının çok düşük olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sebeple programımıza aldığımız tüm öğrenciler, analiz sürecine göre her hafta sıkı bir takipten geçirilir. Bunun neticesinde başarı kaçınılmazdır. Tüm takip sürecinde psikoanaliz ve psikolojik destek verdiğimizi ise belirtmemize gerek yok.

slide21

Haftalık Soru Takibi

Aylık Konu Hedefi ve Takibi

Haftalık Ders Çalışma Programı

Aylık Kitap Bitirme Programı

Deneme Takibi

Ayrıntılı Konu İçerik Analizi

slide22

3. PROFESYONEL EĞİTİM PROGRAMI

ÖSS ve OKS sınavlarında başarılı olmak için sadece dershaneye gitmek veya yoğun ders çalışmak yetseydi hemen herkesin sınavları kazanması gerekirdi. Ama herkes biliyor ki artık bu sınavlarda bilginin yanında hızlı ve istekli olma, çabuk öğrenme, iradeyi kullanma, hızlı okuma, kaygıyı yönetme, olumlu düşünme, ders çalışmayı sevme, konsantre olabilme, motivasyonu yüksek tutabilme, bildiklerini kağıda aktarabilme gibi ek özellikler ve yetiler gerekiyor. Çoğu öğrenci bu yüzden sınavlarda başarısız oluyor. Programımız boyunca tüm öğrencilerimize bu alandaki eksikliklerini görecekleri ve bunları giderecekleri bir eğitim programı hazırladık. Ayrıca aile eğitimlerine de yer açarak, aileyi de bir başarı merkezi haline getirdik.

slide23

ÖĞRENCİLER İÇİN

Başarıyı İstemek:

Ders Çalışmayı Sevmenin Yolları:

Başarı Engellerini Aşmak:

Hızlı Öğrenme ve Hafızayı Geliştirme Yöntemleri:

Hızlı Okuma ve Hızlı Test Çözme Teknikleri:

İnanmak ve Başarı İlişkisi:

Konsantrasyon Geliştirme Teknikleri:

Hedef Belirleme ve Hedefe Odaklanma Teknikleri:

Motivasyon Arttırma Teknikleri:

Zamanı Verimli Kullanma Stratejileri:

Özgüven Geliştirme:

Denemede Başarı Stratejileri:

) Sınav Stresini Yenme:

Olumlu Düşünme ve Sınav Anı Taktikleri:

Sınav Öncesi Psikolojik Hazırlık:

slide24

VELİLER İÇİN

Anne Babanın Sınava Hazırlanan Öğrencilere Yaklaşımı Nasıl Olmalı

Çocuğunuzla Uyum Sağlama Yöntemleri

Çocukta Özdenetimi Sağlama Yolları

Aile İçi Etkili İletişim

Disiplinsiz Davranışlarla Başa Çıkma Yolları

Çocuğunuzun Düşünme Modelini Nasıl Belirleyebilirsiniz

Çocuğunuzu Nasıl Motive Edebilirsiniz:

Sınava Ramak Kala Anne-Babaya Düşen Görevler

rencilerimizin de i tirmesini istedi imiz davran lar

Sınav kaygısı

Özgüven eksikliği

Derse odaklanamama

Ders çalışmayı istememe

Özgüven eksikliği

Olumsuz iç konuşmalar

Ergenlik problemleri

Okul fobisi

Öğrenme engellerini kaldırma

Uyku bozuklukları… gibi

Öğrencilerimizin değiştirmesini istediğimiz davranışları:
slide26

4. TERAPİ-DANIŞMANLIK PROGRAMI

Öğrencilerin sınavlarda başarısız olmalarının arkasında genellikle şu üç problem yatmaktadır: Öğrenci ders çalışamamakta ya da çalışmayı istememektedir; öğrenci çok ders çalışmakta ama bildiklerini kağıda dökememektedir; son olarak ise öğrenci bildiklerini kağıda aktarabilse bile sınavda, aşırı heyecandan bunu gerçekleştirememektedir. Bu kişiler için gerekli olan birebir terapi ve danışmanlık görüşmesidir. Bu görüşme ile öğrenci, eğitimlerimizle kazanamadığı donanımı birebir kazanma şansı elde eder. Ve bu son aşama da tamamlandığında artık başarı hayal değildir.

Terapi danışmanlık programı öğrencilerle birebir ilgilenmeyi esas alan bir programdır. İç dünyasında kazanmasına engel durumları olan ve bunu eğitimlerimizle aşmakta zorlanan öğrenciler terapi görüşmesine alınırlar. Seans süresince başarının önündeki engeller teker teker kaldırılır.