1 / 13

青岛版二年级数学上册

青岛版二年级数学上册. 认识除法. 学习目标: 1. 结合具体情境,初步理解除法的意义。 2. 在解决问题的过程中,培养初步的应用意识和解决实际问题的能力。. 2 个一组,有 3 组,一共有几个辣椒?. 2 × 3 = 6 (个). 有 6 个辣椒,平均分成 3 份,每份几个?. 6 ÷ 3 = 2 (个). 6 个辣椒,每 2 个分一份,可以分几份?. 6 ÷ 2 = 3 (份). 有 3 堆儿土豆,每堆儿 4 个,一共有几个?. 3×4=12 (个) 4×3=12 (个). 把 12 个土豆平均分成 3 堆,每堆多少个?.

kalila
Download Presentation

青岛版二年级数学上册

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. 青岛版二年级数学上册 认识除法

  2. 学习目标: 1. 结合具体情境,初步理解除法的意义。 2. 在解决问题的过程中,培养初步的应用意识和解决实际问题的能力。

  3. 2个一组,有3组,一共有几个辣椒? 2 × 3 = 6(个)

  4. 有6个辣椒,平均分成3份,每份几个? 6 ÷ 3 = 2(个)

  5. 6个辣椒,每2个分一份,可以分几份? 6 ÷ 2 = 3(份)

  6. 有3堆儿土豆,每堆儿4个,一共有几个? 3×4=12(个) 4×3=12(个)

  7. 把12个土豆平均分成3堆,每堆多少个? 12 ÷ 3 = 4(个)

  8. 有12个土豆,每4个分一堆,可以分几堆? 12 ÷ 4= 3(堆)

  9. 加法算式: 2+2+2=6 乘法算式: 2×3=6或3×2=6 除法算式: 6÷2=3或6÷3=2

  10. 每个5元 每个5元,买6个一共花多少钱? 5×6=30(元)或 6×5=30(元)

  11. 用30元买了6个水壶,一个水壶多少元? 30 ÷ 6 = 5(元)

  12. 每个水壶5元,30元可以买几个水壶? 30 ÷ 5= 6(个)

  13. 总结: 通过对本节课的学习,同学们认识除法了吗?

More Related