slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
דולפין PowerPoint Presentation
Download Presentation
דולפין

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

דולפין - PowerPoint PPT Presentation


 • 331 Views
 • Uploaded on

דולפין. קבוצה: חולייתנים מחלקה: יונקים מורה: אורית מגרו ביה"ס: ממלכתי בני עטרות שם: נועם גלבוע כיתה: ד'3. מערכת הנשימה. הדולפין לא נושם במים אלא באוויר כמונו בני-האדם. למרות שהוא חי את כל חייו במים הוא נושם רק אוויר. ולכן כל כמה דקות הדולפין צריך להוציא את ראשו ולשאוף אוויר.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'דולפין' - joseph-atkinson


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

דולפין

קבוצה: חולייתנים

מחלקה: יונקים

מורה: אורית מגרו

ביה"ס: ממלכתי בני עטרות

שם: נועם גלבוע

כיתה: ד'3

slide2
מערכת הנשימה

הדולפין לא נושם במים אלא באוויר כמונו בני-האדם.

למרות שהוא חי את כל חייו במים הוא נושם רק אוויר.

ולכן כל כמה דקות הדולפין צריך להוציא את ראשו ולשאוף אוויר.

רוב החמצן מאוחסן בשרירים ובדם שם נחיצותו גדולה.

slide3
גדילהוהתפתחות

משקל גופם של הדולפין מגיע עד ל-175 ק"ג.

הזכרים גדולים מעט מהנקבות. צבע הדולפין הוא פס שחור המתחיל מקצה אפו לאבר העיניים והמצח, צבע הגב אפור כהה או אפור כהה או שחור והבטן הצבע לבן עם שוליים שחורים.

לדולפין בדך כלל 40-50 שיניים בכל לסת.

הנקבה ממליטה גור אחד מדי שנה. משך ההיריון 8-17 חודשים. מהרגע הראשון של לידתם של הדולפינים הם יודעים לשתות.

הדולפינים הגורים יונקים משך 6 חודשים עד שנתיים.

משך חייו של הדולפין נע בין 20-50 שנה.

slide4
מערכת העיכול

השיניים משמשות רק לתפיסת המזון. קיימות מזיפות, שצורתן דמוית שערות, ושתפקידן לסנן מהמים יצורים קטנים מהם הם ניזונים. הלשון של הדולפינים ספוגית, והיא לא ניידת במיוחד. קיבתם בנויה משניים עד ארבעה מדורים: הראשון משמש לאחסון ולכתישה; השני דומה יותר לקיבתם של מרבית היונקים, ובו מופרשים חומצות עיכול והשלישי מכיל לרוב בלוטות המפרישות ריר. העיים אינם מתחלקים למעי דק וגס, אולם הם יוצאי דופן באורכם הרב, שנובע, כנראה, מהצורך בספיגה חוזרת של מים ומזון.

slide5
מערכת הרבייה והעיכול
 • לזכר יש שני חורים בתחתית גופו; האחד מכסה על הפין והאחד את פי הטבעת. לנקבה יש רק חור אחד, שמכסה הנרתיק והעל והן על פי הטבעת. בכל צד של חור זה קיים סדק בלוטות חלב אחד.
 • התנהגויות אופיניות לחיזור של הזכר מגוונות, וכוללות מגוון נגיעות ונקישות. לפני ההזדווגות יש משחק מקדים ממושך; אחרי כן הזכר והנקבה מסתדרים בתנוחה של בטן מוצמדת לבטן. הפין מזדקף, יוצא מחורו, ומוחדר לנרתיק. משך ההזדווגות נע בין 10 ל-30 שניות, אולם הצמד חוזר עליו מספר פעמים, כאשר בין חזרה לחזרה מפרידות מספר דקות הפסקה.
 • תקופת ההריון היא בת 12 חודשים. הוולד נולד במים רדודים. בכל לידה הנקבה ממליטה דולפינן אחד, שאורכו מיד לאחר הלידה הוא מטר אחד בממוצע. הוולד יונק מאמו במשך 12 עד 18 חודשים. הוא חי קרוב לאמו במשך שש שנים, בעוד הזכרים אינם מעורבים בגידול צאצאיהם. הנקבות מגיעות לבגרות מינית בגיל 5 עד 12, והזכרים מאוחר יותר - בגילאים 10 עד 12
slide6
כסות גוף

הדולפינים הם יונקים ימיים , כאשר צבעו של חלקם העליון כהה יותר מצבעו של חלקם התחתון. לסתותיהם מוארכות, ויחד הן יוצרות את החרטום של הדולפינן. אפם של הדולפיננים הוא למעשה חור הנשיפה שנמצא במעלה ראשם. את מחיצת אפם ניתן לראות כאשר חור הנשיפה פתוח.צבע הדולפין הוא פס שחור המתחיל מקצה אפו לאבר העיניים והמצח, צבע הגב אפור כהה או אפור כהה או שחור והבטן הצבע לבן עם שוליים שחורים.

הסנפירים האחוריים והגביים של הדולפיננים מורכבים מרקמות חיבור, והם אינם מכילים עצמות או שרירים. הם מתקדמים במים על ידי הנעת הסנפיר האחורי מעלה ומטה. הסנפירים הצדיים משמשים להיגוי ולקביעת כיוון התנועה

slide7
מבנה השלד והשרירים

המאפיין הבולט ביותר בשלד של הדולפינים הוא שנשארו שרידים של איברים מנוונים מהגפיים האחוריות ומהאגן. שבע חוליות הצוואר (מאפיין של כלל היונקים) קרובות מאוד אחת לשנייה, וברוב המינים מאוחות לכדי יחידה אחת. העור והשכבות התת-עוריות שלהם מסייעות להם לקבל צורה הידרודינמית בזמן השחייה, ומעכבות את היווצרותן של מערבולות סביבם. סנפיר הזנב מונע בכוחם של שרירים אורכיים, שמספקים את כוח ההנעה העיקרי. אונות סנפיר הזנב חסרות אלמנטים גרמיים, והן בנויות מרקמת חיבור קשה.

slide8
סיכום

מה שלמדתי בעבודה זה על מבנה הגוף של הדולפין ועל איך היונקים נושמים ועל איך הוא גדל ואיך הוא ניראה מבחינה חיצונית וכמה מעניין לראות את הקשר בין מבנה הגוף של הדולפין לצורת החיים שלו – במים. נהנתי ללמוד על הדולפין והמון פרטים קטנים ומעניינים עליו שאפילו לא חשבתי שקיימים.

העבודה היתה מורכבת וגדולה אבל בגלל שהיתה מחולקת לפי נושאים ולמשך הרבה זמן, יכולתי לעשות אותה בקצב שלי, ולהנות.

slide9
קורות מידע
 • ספר- מדע וטכנולוגיה.
 • ויקיפדיה.
 • אינציקלופדיה.
 • גוגל.
 • גוגל תמונות.
slide10
נספחים
 • משקלם של רוב המינים הוא בין 60 ל-200 ק"ג. מבחינה אבולוציונית התפתחו הדולפינים לראשונה לפני כעשרה מיליון שנים בתקופת המיוקן. הדולפינים חיים בלהקות ונחשבים לאחת החיות האיטיליגנטית ביותר בטבע, בעלי יכולת למידה, ונצפו מפתחים שיטות ציד מיוחדות שיש בהן דגש על עבודת צוות. היחס בין משקל המוח למשקל הגוף אצל הדולפינים הוא מהגבוהים בעולם החי. על הקשר בין בני אדם לדולפינים דובר רבות. הדולפין נחשב לחיה ידידותית לאדם. האמריקאים אף עשו שימוש ביכולות הדולפינים על מנת להטמין מכשירי ריגול ומוקשים ימיים(תוכנית היונקים הימיים של חיל הים האמריקאי). הדולפינים אינם מונוגמיים, כלומר נקבה עשויה להזדווג עם כמה זכרים. דולפינים נראו כשהם עוזרים לדולפינים פצועים ואפילו לדולפינים מתים. נקבות הדולפין עוזרות אחת לשנייה בגידול הצאצאים ובהדרכתם.

* גיליתי עובדה מעניינת שהפתיעה אותי, שהדולפין אינו ישן כמעט כלל במשך כל היממה. הוא נמצא במצב ערות רוב שעות היממה.