slide1
Download
Skip this Video
Download Presentation
Mitologia Celtów

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

Mitologia Celtów - PowerPoint PPT Presentation


  • 159 Views
  • Uploaded on

Mitologia Celtów. Celtowie żyli na dużym obszarze – od Hiszpanii, przez całą Irlandię, Walię i Galię, aż po Europę wschodnią, a nawet Galację w Azji Mniejszej. Ich świat był pełen magii, czarów i bóstw. Zniknął, gdy na ziemiach Celtów pojawiła się religia chrześcijańska…. Kim byli Celtowie?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Mitologia Celtów' - josef


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Mitologia

Celtów

slide2
Celtowie żyli na dużym obszarze – od Hiszpanii, przez całą Irlandię, Walię i Galię,aż po Europę wschodnią, a nawet Galację w Azji Mniejszej.Ich świat był pełen magii, czarów i bóstw. Zniknął, gdyna ziemiach Celtów pojawiłasię religia chrześcijańska…
slide3
Kim byli Celtowie?

Celtowie – grupa ludów indoeuropejskich, wydzielonana podstawie kryteriów językowych.

Za kolebkę przyszłych Celtów uważa się obszarw południowych Niemczech, pomiędzy Lasem Czeskimi rzeką Ren.

slide5
Magiczny świat

Choć Celtowie zależnie od miejsca zamieszkania mieli nieco inne wierzenia, to ich język i obyczaje były bardzo podobne.

Bohaterami Celtów byli dzielni wojowie marzący o sławie.

Ważną rolę wśród Celtów odgrywali druidzi. Kim byli? Mędrcami, kapłanami, nauczycielami. Zajmowalisię też przepowiadaniem przyszłości, magiąi doradzaniem władcom.

slide6
Druidzi czcili dęby jako święte drzewa. Celtowie wierzyli, że jemioła ścięta przez druida złotym sierpem w wielkie święto miała magiczną moc.Nie mogła jednak bezpośrednio dotknąć ziemi, dlatego zawsze pod drzewem rozłożona była biała płachta.

Po obrzędzie ścinania jemioły, ludzie składaliw ofierze białe bykii rozpoczynali biesiadę.

slide7
Skąd znamy

ich mity?

Celtowie pozostawili po sobie niewiele tekstów pisanych. Części z nich, natomiast, nie potrafimy odczytać.Ich wierzenia znamy głównie z przekazówinnych ludów, np. Rzymian.

Chociaż archeolodzy stale znajdują przedmioty związanez obrzędami i wierzeniami Celtów, np. zdobione kotły, figurki, amulety, jednak ich funkcje nie są zawsze dla nas jasne. Znamy też wiele z ich świętych miejsc. Jednoz najważniejszych było w Polsce, na górze Ślęży.

slide10
Celtowie wierzyli, że całą przyrodę – drzewa, góry,rzeki – zamieszkują liczne bóstwa. W tym magicznym świecie nikogo nie dziwiło,że niektórzy zmieniająsię w zwierzęta, krwiożercze bestie, podróżują w zaświaty…
slide11
Bogowie, czy zwierzęta?

W wierzeniach Celtów zły mężczyzna mógł zmienić sięw dzika, zazdrosna kobieta w drapieżnego ptaka,a zakochani w łabędzie, lecz pod nową postacią dalej posługiwali się oni ludzkim językiem.

slide12
Główni bogowie

Bogów celtyckich istniało bardzo wielu, lecz czworo z nich uważanych było za najważniejszych.

slide13
Epona jest boginią ludzi i zwierząt. Symbolizuje ją koń. Podobnie jak on jest szybka i bardzo piękna.

Lug jest znawcą czarów i posiadaczem ogromnej siły. Pięknie gra na wszelkich instrumentach. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Jego twarz jest tak jasna, że nie sposób na nią patrzeć. Dlaczego? Bo jest bogiem słońca!

Dagda to bóstwo irlandzkie. Jest symbolem płodności. Jego maczuga jednym końcem zabija, a drugim przywraca do życia. Wszyscy, którzy spróbują pokarmuz czarodziejskiego kotła Dagdy, odchodzą syci.

Cernunos (Rogacz) jest często przedstawiany z rogami jelenia, który uchodzi za szlachetne zwierzę. Niektórzy sądzą, że jest wcieleniem Luga. Wciąż bardzo niewieleo nim wiadomo.

slide16
Ten bóg światła był irlandzkim wybawcą i bohaterem. Dzięki niemu piękne, młode bóstwa Tuatha De Danann pokonały bogów Fomore, którzy rządzili Irlandią…
slide17
Straszliwe przeznaczenie

Wodzem Fomore był jednooki Balor, którego samo spojrzenie niszczyło wszystko. Wróżba głosiła, że zginie on z ręki własnego wnuka. Balor zamknął więc swoją jedyną córkę w więzieniu, aby nie mogła mieć dzieci. Jednak bóg Tuatha uwiódł ją i urodziły się trojaczki. Balor od razu wrzucił dzieci do morza, lecz jedno z nich przeżyło. Był to Lug.

slide18
Lug przybywa do Tuatha

Tuatha De Danann (Plemię Bogini Danu) od wielu lat walczą z dzikimi Fomore o panowanie nad Irlandią, jednak żadna ze stron nie może zwyciężyć. W jednej z bitew władca Tuatha – bóg Nuada traci rękę, którą bóg-lekarz zastępuje srebrną protezą. Mimo to, kiedu do Tuatha dołącza młody nieznajomy – Lug, Nuada jemu powierza dowodzenie wojskiem.

slide19
Ostatnia bitwa

Wrogie armie stoją naprzeciw siebie w pełnej gotowości bojowej. Nagle zjawia się Balor i z wolna otwiera swoje śmiercionośne oko. Rozpoczyna się bitwa. Lug strzelado Balora z procy i trafia w samo oko. Złowrogie ślepie przesuwa się na drugą stronę głowy i zaczyna patrzećna własną armię. Fomore uciekają, a Balor ginie z ręki wnuka. Tuatha obejmują władzę i rządzą Irlandią. Podczas ataków schodzą pod ziemię, skąd opiekują się wyspą.

slide22
Bohaterski Cuchulainn

Cuchulainn był synem samego Luga. Jego prawdziwe imię brzmiało Setanta, lecz za młodu gołymi rękami udusił ogromnego psa kowala i jako zadośćuczynienie oferował mu swoje usługi, jako stróż. Cuchulainn dosłownie znaczy Pies Culanna.

Cuchulainn jest przykładem tego, iż Celtowie wyżej cenili chwałę, niż życie. Podczas jednej z bitew, bohater pierwszy rzucił się na wrogą armię i sam ją zatrzymał. Został jednak ranny, a wrogich oddziałów wciąż przybywało. Przywiązał się więc do skały i walczył, aż do śmierci.

slide24
Magiczne moce Finna

Finn wychowywany był od niemowlęcia przez druidów. Jeden z nich, Finegas, od dawna marzyło magicznym łososiu, który daje wszelką mądrość. Gdy udaje mu się go zdobyć, prosi chłopca,aby upiekł rybę. Podczas pieczenia, Finn parzysię w palec. Liżąc ranę połyka kawałek łososiai zdobywa wielką mądrość i magiczne moce.

Szybko Finn staje się niepokonanym wojownikiemi zyskuje sławę. Oświadcza się też młodej księżniczce, imieniem Grainne. Dziewczyna odmawia mu ręki i ucieka z jego bratankiem, Diarmaitem. Podczas ucieczki, Diarmait zostaje ranny i tylko Finn może go uleczyć. W bohaterze zwycięża jednak zazdrość i Diarmait umiera.

slide25
Przygoda Pwylla

Jak wszyscy walijscy możni Pwyll uwielbiał polowania. Któregoś dnia w pogoni za jeleniem zapuścił się za daleko w las i spotkał innego łowcę. Nieznajomy zabija zwierzę, lecz urażony Pwyll przywłaszcza sobie do niego prawo. Wtedy myśliwy woła gniewnie: Nazywam się Arawn i jestem władcą zaświatów. Winieneś mi zadośćuczynienie!

Pwyll zostaje wysłany w zaświaty w celu pokonania złego Havgana. Ściga go rok i jeden dzień, po czym zabija wroga. Od tego czasu Pwylla i Arawna łączyła wielka przyjaźń.

slide27
Dziękuję

za uwagę

Piotr Mazur

Klasa: 3 Gimnazjum

12.05.2009r.

ad