slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan. PowerPoint Presentation
Download Presentation
The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan.

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan. - PowerPoint PPT Presentation


  • 94 Views
  • Uploaded on

The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan. The Chicken Parmesan is cheaper than the Tuna. The Entrees are more expensive than the Appetizers. The Appetizers are cheaper than the Entrees. $100,000,000. cheap. $100. expensive. $ 20. $15. Expensive $200. More Expensive $275.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan.' - jorryn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

The Tuna is more expensive than the Chicken Parmesan.

The Chicken Parmesan is cheaper than the Tuna.

slide5

The Entrees are more expensive than the Appetizers.

The Appetizers are cheaper than the Entrees.

slide6

$100,000,000

cheap

$100

expensive

slide7

$20

$15

slide8

Expensive $200

More Expensive $275

Most Expensive $350

how do we read money
How do we read money?
  • $21.54 = Twenty-One Dollars and Fifty-Four Cents.
  • $50 = Fifty Dollars.
  • $50.00 = Fifty Dollars
  • $300 = Three Hundred Dollars
  • $119 = One-Nineteen
  • $1.19 = One… Nineteen
  • $1.19 = One Dollar and Nineteen Cents
  • $150 = One-Fifty
  • $1.50 = One… fifty
  • $1.50 = One Dollar and Fifty Cents
now look at your menu with a partner
Now look at your menu with a partner

Practice using these questions:

  • How much is the __________________?

“It is $____.__”

  • How much are the __________________?

“They are $___.__”

going further
Going Further

Practice using these sentences with your partner; find one or more items to use in the following sentences:

  • ________ is more expensive than _________.
  • ________ is cheaper than ___________.
  • ________ are more expensive than ________.
  • ________ are cheaper than __________.
  • ________ is the most expensive item on the menu.
  • _________ is the cheapest item on the menu.