Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju
Download
1 / 16

LUDZIE MOJEJ MIEJSCOWO?CI ZAS?U?ENI DLA REGIONU I KRAJU - PowerPoint PPT Presentation


  • 91 Views
  • Uploaded on

LUDZIE MOJEJ MIEJSCOWOŚCI ZASŁUŻENI DLA REGIONU I KRAJU.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'LUDZIE MOJEJ MIEJSCOWO?CI ZAS?U?ENI DLA REGIONU I KRAJU' - jorn


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Jarosław położony jest na pograniczu Podgórza Rzeszowskiego i Doliny Dolnego Sanu. Jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i kolejowej. Jarosław to piękne, zabytkowe miasto o bogatej historii i wielu wspaniałych budowlach. Jest usadowione na wyniosłej krawędzi doliny Sanu, zdobne charakterystycznymi wieżami kościołów i kopułą cerkwi.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Z Jarosławiem związanych jest wiele znanych Rzeszowskiego i Doliny Dolnego Sanu. Jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i kolejowej. Jarosław to piękne, zabytkowe miasto o bogatej historii i wielu wspaniałych budowlach. Jest usadowione na wyniosłej krawędzi doliny Sanu, zdobne charakterystycznymi wieżami kościołów i cenionych osób, które odegrały ważną rolę w historii naszego regionu, a nawet kraju. Nie sposób przedstawić tutaj zasługi wszystkich, dlatego zaprezentuję wybrane postacie. Będą to: - Bł. Michał Czartoryski - Tadeusz Danilewicz - Czesława Romana Puzon - Juliusz German - Aleksander Fredro - Stanisław Lutkiewicz


B micha czartoryski
Bł. Michał Czartoryski Rzeszowskiego i Doliny Dolnego Sanu. Jest ważnym węzłem komunikacji drogowej i kolejowej. Jarosław to piękne, zabytkowe miasto o bogatej historii i wielu wspaniałych budowlach. Jest usadowione na wyniosłej krawędzi doliny Sanu, zdobne charakterystycznymi wieżami kościołów

Bł. Michał Czartoryski urodził się 19 lutego 1897 roku w Pełkiniach pod Jarosławiem. Jest więc związany z ziemią jarosławską, a także z Bazyliką oo. Dominikanów, ponieważ właśnie w jej murach przyjął święcenia kapłańskie 20 grudnia 1931 roku. Był dominikaninem zafascynowanym powołaniem zakonnym. Nie wahał się oddać życia za braci. Jest męczennikiem II Wojny Światowej, gdyż 6 września 1944 roku zginął zamordowany przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Został beatyfikowany wraz z 108 męczennikami przez Papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 roku w Warszawie. 11 czerwca 2005 roku został ogłoszony Patronem Jarosławia.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

W książce pt. „Pod rozkazami Konrada” opowiadającej o powstaniu znajduje się fragment przedstawiający śmierć bł. Michała Czartoryskiego.

„Żołdacy wyprowadzili personel medyczny, pozostawiając z rannymi o. Michała. Podoficer zapewnił obłudnie, że ranni zostaną przetransportowani do szpitala w Sochaczewie. Pielęgniarki i sanitariuszki pognano wraz z ludnością cywilną. Około godziny 15.00 rannych zamordowano seriami pistoletów maszynowych. (…) Wyprowadzono o. Michała i jako pierwszego rozstrzelano przy barykadzie. Serie z peemów skosiły również niepotrzebną już „żywą tarczę”. Wszystkie zwłoki, również zamordowanych rannych, oblano benzyną i spalono. Świadkiem egzekucji był Tadeusz Parzyszek, który uniknął kuli, zdołał wyczołgać się spod stosu trupów, ukryć w bramie sąsiedniego domu, a następnie uciec w bezpieczne miejsce.”


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Tadeusz Danilewicz powstaniu znajduje się fragment przedstawiający śmierć

Tadeusz Danilewicz urodził się 21 września w 1895 roku we wsi Przedrzymichy Małe, województwo lwowskie. Od 1915-1918 r. służył w armii austriackiej, a od 1919 w Wojsku Polskim jako dowódca plutonu, a następnie Kompanii. Dnia 3 września 1920r. ciężko ranny w bitwie pod Olszanicą został urlopowany wykorzystując czas na studia we Lwowie (Akademia Handlowa). Od września 1922r. został ponownie powołany do wojska . Od marca 1931r. służył w Jarosławiu pełniąc funkcję dowódcy batalionu. Brał udział w wojnie obronnej 1939r. w Armii „Łódź”, m.in. w obronie twierdzy Modlin. Po kapitulacji Modlina w dniu 29 września 1939r. przebywał w obozie jenieckim w Działdowie. Po rozwiązaniu obozu powrócił do Jarosławia, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną w Narodowo-Ludowej Organizacji Walki jako oficer sztabu komendy Obwodu Jarosław. Później został przeniesiony do Warszawy. Działał pod pseudonimami: „Kuba”, „Doman”, „Kossak”, „Łoziński.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

W czasie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję szefa sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r. w obawie przed aresztowaniem opuścił Polskę, wyjechał do Francji, a później Wielkiej Brytanii. Zmarł 21 listopada 1972r. w Huddersfield, gdzie został pochowany.

W roku 1923 ożenił się z Jadwigą Stepan i miał dwie córki (Marię i Ewę). W latach 30-tych wybudował dom w Jarosławiu, na Kolonii Oficerskiej przy ul. Limanowskiego 30 (d. Iwaszkiewicza 8) i w nim zamieszkał. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za wojnę 1919-1920, Medalem za wojnę obronną 1939 oraz pośmiertnie Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Pułkownik Tadeusz Danilewicz jest bohater powieści sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Wacława Holewińskiego „Lament nad Babilonem”


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Czesława Romana Puzon sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Czesława Romana Puzon, gdyż takie imiona nosiła popularna "Baśka”, urodziła się 27 marca 1919 r. w Jarosławiu w skromnej rodzinie urzędniczej. W okresie szkolnym była pilną i lubianą uczennicą, a zarazem od 1929r. zapaloną harcerką. Po ukończeniu w 1938r. jarosławskiego Gimnazjum podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej powróciła do Jarosławia. W 1941r. podjęła pracę w Starostwie jako urzędniczka w wydziale mleczarskim. Równocześnie prowadziła działalność konspiracyjną.

Z narażeniem życia kolportowała prasę podziemną, dostarczała rozkazy i rozpowszechniała zakazane komunikaty radiowe. Pomimo licznych ostrzeżeń nie wyjechała z miasta i nie ukryła się. W maju 1944r. została aresztowana. Osadzono ją w ciemnej i wilgotnej piwnicy siedziby gestapo przy ul. Słowackiego, gdzie była torturowana. Nie zdradziła nikogo. Wraz z innymi towarzyszami niedoli została rozstrzelana 9 czerwca 1944r. w pobliskim lesie kidałowickim, i tam pochowana. Po dwóch miesiącach wraz z innymi ofiarami niemieckiego terroru została ekshumowana i pochowana na Cmentarzu przy ul. Krakowskiej. Jest patronką ulicy i jarosławskiej Komendy Hufca ZHP.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Juliusz German sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Juliusz German urodził się w 1880r. w Jarosławiu, zmarł w 1953 roku. Autor powieści (Iwonka 1925), nowel, dramatów, przekładów (m.in. utworów A. Strindberga, A. Gide'a), wspomnień (Od Zapolskiego do Solskiego1958).


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Oto jeden z utworów Juliusza Germana : sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Pożegnanie

Nie płacz za tymi, którzy jutro zginą,dumnie odejdą młodzi w tajemnicę,bo idą walczyć o prawdę jedyną,Bóg sam ich w swoje stroi błyskawice.Nie płacz za tymi, którzy jutro zginą,nasz szlak Legionów młodą krwią zbroczony.Krew białą Polski spłynęła doliną,i to nasz sztandar: biały i czerwony.Nie płacz za tymi, którzy jutro zginą,czystych rycerzy znak lśni na ich czole,a bohaterskiej swej śmierci godzinąjak młotem z ognia - kruszą w proch niewolę.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Aleksander Fredro sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie koło Jarosławia, zmarł w 1876 roku we Lwowie. Jako syn bogatego ziemianina otrzymał staranne wykształcenie i wychowanie w duchu poszanowania tradycji i wszelkich wartości narodowych. Miał ośmioro rodzeństwa, kochającą rodzinę, stąd dzieciństwo spędzone w Beńkowej Wiszni pod Lwowem ukształtowało go jako zwolennika spokojnego, pogodnego życia rodzinnego.Małżeństwo z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową zawarte w 1828 r., po dziesięcioletnich staraniach o jej rozwód, biografowie Fredry uważają za bardzo szczęśliwe i inspirujące do pokazywania takich właśnie, pogodnie prowadzonych, szczęśliwie zakończonych intryg komediowych.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

A. Fredro angażował się w sprawy narodowe. Uczestniczył sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r. w wojnie 1812 r. (został wzięty do niewoli rosyjskiej, skąd zbiegł). Następnie był oficerem w armii cesarskiej, ponieważ jednak źle się czuł w tej roli, podał się do dymisji. Nie uczestniczył w powstaniu 1830 r. Na skutek ostrych antyaustriackich wystąpień w okresie Wiosny Ludów został oskarżony o zdradę stanu, jednak śledztwo umorzono. Dorobek pisarski Fredry to przede wszystkim kilku- i jednoaktowe komedie, garść utworów lirycznych i bajek oraz pamiętniki. Największa płodność literacka komediopisarza przypadła na okres po 1830 r. Powstały wtedy utwory: „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta”, „Dożywocie”, których prapremiery miały miejsce w teatrze lwowskim. Pośród jego komedii jest wiele ciągle grywanych, jak „Mąż i żona”, „Damy i huzary”, „Rewolwer”, „Wielki człowiek do małych interesów” i inne.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Stanisław Lutkiewicz sztabu Komendy Głównej NSZ przebywając w dzielnicy Śródmieście Północ. W grudniu 1945r.

Stanisław Lutkiewicz (1879-1979), znakomity ukraiński kompozytor. Autor słynnej „Nadkarpackiej Symfonii” urodził się w Jarosławiu, na dawnym Przedmieściu Dolnoleżajskim. Na budynku Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Stanisława Staszica jest wmurowana tablica pamiątkowa upamiętniająca tego wspaniałego artystę.


Ludzie mojej miejscowo ci zas u eni dla regionu i kraju

Prezentację przygotowała Katarzyna Leniar uczennica klasy II e Publicznego Gimnazjum nr 2

im. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu