ivot v kozmickom priestore n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Život v kozmickom priestore PowerPoint Presentation
Download Presentation
Život v kozmickom priestore

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Život v kozmickom priestore - PowerPoint PPT Presentation


 • 106 Views
 • Uploaded on

Život v kozmickom priestore. Na palube raketoplánu Space Shuttle. Život v raketopláne sa podobá pobytu vo vesmírnej stanici. V kabíne pre posádku môže bývať 8 astronautov. Ich obytné priestory, kde jedia a spia, sú v nižšom poschodí. Všetky kontrolné zariadenia sú v hornej pilotnej kabíne.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Život v kozmickom priestore' - jorden-kennedy


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
na palube raketopl nu space shuttle
Na palube raketoplánu Space Shuttle
 • Život v raketopláne sa podobá pobytu vo vesmírnej stanici. V kabíne pre posádku môže bývať 8 astronautov. Ich obytné priestory, kde jedia a spia, sú v nižšom poschodí. Všetky kontrolné zariadenia sú v hornej pilotnej kabíne.
z soba vzduchu
Zásoba vzduchu
 • Vo vesmírnej stanici sa vzduch čistí a opätovne používa. Filtre odstraňujú kysličník uhličitý a vodné pary, ktoré astronauti vydychujú, a súčasne udržiavajú vzduch svieži a čerstvý.
vesm rna strava
Vesmírna strava
 • Vo vesmíre môžete jesť normálnu stravu. Niektoré jedlá sú sušené a pred ich použitím k nim treba pridať vodu. Iné sú konzervované, ako napríklad ovocie. Súčasťou jedálneho lístka sú aj múčniky, orechy, sušienky a chlieb. Jete priamo z balíčkov, ktoré máte pripravené na podnose. Podnosy sú pripnuté k stolu; nôž, vidličku, a lyžicu držia magnety. Po použití sa dočista utrú a opäť použijú.
vesm rna k pel a
Vesmírna kúpelňa
 • Voda nebude tiecť bez gravitácie, preto ju prúd vzduchu vtláča a vysáva z umývadla, ktoré je kryté. Pri používaní WC prúdiaci vzduch vyťahuje odpadové látky z tela.

Voda z elektriny

Palivové články raketoplánu vyrábajú nielen elektrinu, ale aj vodu. Na vesmírnej stanici Mir vyrábajú elektrinu slnečné batérie, a preto sa všetka voda musí prinášať zo Zeme.

udr iavanie kond cie
Udržiavanie kondície

Ak vo vesmíre nebudete cvičiť, svaly vám ochabnú. Aby ste sa udržali v dobrej kondícii, máte k dispozícii tréningový bicykel alebo šliapací mlyn. Ten sa pri chôdzi odvíja, pričom nohy sú k podlahe pripútané popruhmi.

dobr no n sp nok
Dobrý nočný spánok
 • Vo vesmíre nepotrebujete posteľ. Spací vak vás dokonale zavinie, takže sa nebudete vznášať po okolí. Spať môžete v akejkoľvek polohe – dokonca i hore nohami.
pr ca vo vesm re
Práca vo vesmíre

Raketoplán niekedy nesie aj vesmírnu stanicu Spacelab. Je to osobitná kabína, v ktorej vedci môžu robiť pokusy. S kabínou vesmírnej posádky je preto spojená tunelom. Jej súčasťou sú špeciálne stojany na teleskopy a iné prístroje, ktoré pracujú vo vesmíre.

vesm rna tov re
Vesmírna továreň
 • Nulová gravitácia môže byť veľmi užitočná pri výrobe materiálov, ktoré sa ťažko získavajú na Zemi. Napríklad zliatiny vyrobené z roztavených kovov zostávajú dokonca také isté, aj keď už tuhnú. Na Zemi to nieje možné. Vo vesmíre je ľahšie vypestovať veľké a čisté kryštály, ktoré sa používajú v počítačoch. Vedci zvládli aj výrobu veľmi čistých látok na lekárske účely, ktoré by sa dali použiť na Zemi.
zvierat a rastliny
Zvieratá a rastliny
 • Pavúky a ryby boli vo vesmíre najprv zmätené beztiažovým stavom – ryby plávali stále dookola v kruhoch, ale pavúky sa čoskoro naučili spriadať siete. Sovietski kozmonauti vypestovali na svojej vesmírnej stanici hrach a cibuľu.
kozmick stavby
Kozmické stavby
 • Nové stavebné techniky umožňujú astronautom vyrábať vo vesmíre také predmety, ako sú napríklad veľké hliníkové nosníky a slnečné panely. Získané skúsenosti by mohli byť veľmi užitočné pri budovaní vesmírnych staních v budúcnosti.
vesm rna stanica na obe nej dr he
Vesmírna stanica na obežnej dráhe
 • Mir je sovietska vesmírna stanica, ktorá zostáva na obežnej dráhe okolo Zeme. Kozmonauti štartujú zo Zeme vo vesmírnej lodi, ktorá sa spojí so stanicou Mir. Môžu tam žiť dlhší čas – dosiaľ najdlhší pobyt je 8 mesiacov. Zásoby sa dopravujú na stanicu automatickou kozmickou loďou. Mir sa stále rozširuje, pretože Sovieti vysielajú do vesmíru ďalšie časti.