slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Familya: Fagaceae - Kayıngiller

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Familya: Fagaceae - Kayıngiller - PowerPoint PPT Presentation


  • 267 Views
  • Uploaded on

Meşeler; çoğunlukla ağaç, az olarak ta ağaçcık ve boylu çalı görünüşünde, kışın yaprağını döken ya da herdem yeşil, bir cinsli bir evcikli odunsu bitkiler olup, Türkiye florasında önemli bir yer tutarlar.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Familya: Fagaceae - Kayıngiller' - joie


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Meşeler; çoğunlukla ağaç, az olarak ta ağaçcık ve boylu çalı görünüşünde, kışın yaprağını döken ya da herdem yeşil, bir cinsli bir evcikli odunsu bitkiler olup, Türkiye florasında önemli bir yer tutarlar.

Meşeler; odunlarının anatomik yapıları, meyvelerinin olgunlaşma süresi, yaprak ve kabuk özelliklerine göre 3 gruba ayrılır.       1. Akmeşeler      2. Kırmızı Meşeler      3. Herdem Yeşil Meşeler

slide3

 Bu gruplara dahil olup, Türkiye'de doğal olarak yetişen türler aşağıda sıralanmıştır;AkmeşelerQuercus robur (Saplı Meşe) Quercus petraea (Sapsız Meşe) Quercus hartwissiana (Istranca Meşesi) Quercus frainetto (Macar Meşesi) Quercus vulcanica (Kasnak Meşesi) Quercus pontica (Doğu Karadeniz Meşesi) Quercus infectoria (Mazı Meşesi) Quercus pubescens (Tüylü Meşe) Quercus macranthera (İspir Meşesi) Quercus virgiliana (Yalancı Tüylü Meşe)    

 Kırmızı MeşelerQuercus libani (Lübnan Meşesi)      Quercus trojana (Makedonya Meşesi)      Quercus cerris (Saçlı Meşe)      Quercus brantii (İran Palamut Meşesi)      Quercus ithaburensis (Anadolu Palamut Meşesi)

Herdem Yeşil Meşeler      Quercus coccifera (Kermes Meşesi)      Quercus ilex (Pırnal Meşesi)      Quercus aucheri (Boz Pırnal Meşesi)

slide4

Familya: Fagaceae - Kayıngiller

AKMEŞELER:

QUERCUS ROBUR

30-40m ye kadar boylanır, 2 m çap yapar. Kalın ve derin çatlaklıdır. Kabuğu tanence zengindir. Alt sürgünler hafif tüylü ileri dönemlerde çatlaklıdır.

Yapraklar çok kısa saplıdır. Dip tarafa doğru daralır ve iki adet kulak memesi ile sonuçlanır.Olgun yaprakların her iki yüzü de tüysüz, üst yüzü koyu yeşil, alt yüzü mavimsi yeşildir. Alt kenarları derin lobludur.Dişi çiçeklerin birkaçı uzun (3-8 cm) bir sap üzerinde bulunur. Bu nedenle Saplı Meşe adı verilir. Palamutlar oluştukları yılın Ekim ayında olgunlaşır. Genç palamutların üzerinde çizgiler bulunur.

slide6

Meşe, geniş, dağınık ve oval taç görünüşlü bir ağaçtır. Güneşli yerlerde yaşarlar. Nemli iklimlerde yaprakları üzerindeki küf ve pudramsı fungus problem olabilir. Ağır topraklar (kil veya alüvyon içeren balçık toprak) da dahil olmak üzere ph 4.5 - 7.5 değerleri içindeki verimli topraklarda bulunur. Genel olarak ortalama yağışın 350 mm nin üzerinde olduğu ve su tutma kapasitesi yüksek, genellikle yeteri kadar kil ihtiva eden topraklarda bulunur.

http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/images/large_db_pics/large/quercus_robur.jpg

Türkiye'de 2 alt türü bulunur:Quercus robur subsp. robur (yaprakları sapsız, geniş damarlı, palamutları taşıyan sap zayıf)Quercus robur subsp. pedunculiflora (yaprakları saplı-2 cm kadar, dar damarlanmalı, palamutları taşıyan sap sağlam)

slide7

http://www.papillon-poitou-charentes.org/Poitou_Plantes/Chene%20pedoncule%20(Quercus%20robur).jpghttp://www.papillon-poitou-charentes.org/Poitou_Plantes/Chene%20pedoncule%20(Quercus%20robur).jpg

slide9

Britanya, İrlanda ve Batı Asya-Türkiye, Kuzey Afrika yayılış yapar.Türkiye de Akdeniz ve Ege hariç hemen her bölgemizde görülür Güneydoğu Anadolu'da da rastlayabilirsiniz.

Genellikle karışık ormanlarda bulunur.

http://www.ipgri.cgiar.org/Networks/euforgen/Distribution_Maps/Maps/Quercus%20robur%20big.jpg

slide10

Anatomik Özelikler

Makroskobik yapı= Diri odun genelde dar,2-5 cm genişlikte,sarımsı beyaz renkte.Öz odun açık kahverengi,kesimden sonra koyulaşır.Halkalı traheli.Yıllık halka sınırı belirgin.ilkbahar odunu traheleri 4-5 sıralı.İlkbahar odunundan yaz odununa geçiş yavaş.

Mikroskobik yapı =Halkalı traheli.İlkbahar odununda ortalama trahe teğet çapı 400µm,yaz odununda30-140µm. Trahelerin içleri fazla miktarda tüllerle dolu.Perforasyon tablaları basit tipte.Esas doku libriform lifleri,lif traheidleri ve vasisentrik traheidlerden oluşur.

Britanya, İrlanda ve Batı Asya-Türkiye, Kuzey Afrika yayılış yapar.Türkiye de Akdeniz ve Ege hariç hemen her bölgemizde görülür Güneydoğu Anadolu'da da rastlayabilirsiniz.

Genellikle karışık ormanlarda bulunur.

slide11

Kullanıma Yönelik Genel Değerlendirme

İşlenme özeliği= İyi

Kurutulabilme özeliği= Orta

Dayanıklılık= Çok dayanıklı

Emprenye edilebilme= Güç

slide12

Kullanım Alanları

Direk, travers, kaplama, yapı malzemesi, mobilya, doğrama, ev ve süs eşyaları, alet sapları, odun kömürü, ağaç kabuğu, meyve üretimi.

Meşe ağacı en iyi kazık materyalidir. Ayrıca Meşe ağacı kabuklarından yapılan çay, mide ve bağırsak kanamalarını iyileştirir.

http://www.kiliclarfici.com/image/1601.jpg

http://www.balikesir.gen.tr/urunler/bucimmobilya2603.jpg

slide13

Meşe dalı Fenerbahçelilerin kudret ve kuvvetinin,yeşil renk muvaffakiyet ümidinin sembolüdür.