lie iv rastliny n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Liečivé rastliny

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 11

Liečivé rastliny - PowerPoint PPT Presentation


 • 110 Views
 • Uploaded on

Liečivé rastliny. Jednotlivé druhy a ich využitie. Liečivé rastliny v histórii ľudstva.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Liečivé rastliny' - joben


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
lie iv rastliny

Liečivé rastliny

Jednotlivé druhy a ich využitie

lie iv rastliny v hist rii udstva
Liečivé rastliny v histórii ľudstva
 • Dá sa povedať,že rastliny sprevádzajú človeka od kolísky po hrob. Osobitnú skupinu tvoria liečivé rastliny.Liečivých rastlín je v Európe asi 1000 druhov.Naša oficiálna medicína ich používa asi 150,európska vyše 300,v ľudovom liečiteľstve sa ich používa asi 800.V minulosti liečba spočívala najmä na liečivých rastlinách.Rastlinná terapia sa označuje ako .

fytoterapia

lie enie rastlinami
Liečenie rastlinami
 • Liečenie rastlinami-fytoterapia-siaha do najstarších dôb.Pôvodná forma fytoterapie spočívala v podávaní čerstvých rastlín, neskôr sa užívali ratslinné šťavy a odvary, a potom sa v praxi ujali vhodnejšie galenické formy,ako sú extrakty,tinktúry a pod.Najväčšiu obľubu odpradávna až dodnes však majú liečivé čajoviny- .

species

v znam zberu lie iv ch rastl n
Význam zberu liečivých rastlín
 • Slovensko so svojimi asi 250 druhmi liečivých rastlín rastúcich voľne v prírode a v dostatočnom množstve je priam predurčené zásobovať nimi aspoň podstatnú časť Európy.Z asi 300 druhov drog,ktoré sú bezprostrednou zložkou európskych farmaceutických prípravkov, môže poskytnúť polovicu až dve tretiny.
obdobie zberu lie iv ch rastl n
Obdobie zberu liečivých rastlín
 • Obdobie zberu záleží od toho,kedy je v nich maximum účinných látok.Nemožno ho teda voliť náhodne,pretože má svoje vedecky opodstatnené dôvody.V podstate treba poznať charakter obsahových látok zbieranej rastlinnej časti a aspoň zhruba vplyvy,ktoré na ne pôsobia.Iba vtedy totiž získame hodnotné drogy.
su enie lie iv ch rastl n
Sušenie liečivých rastlín
 • Sušenie je druhý faktor,ktorého priebeh zasa určujú svojím charakterom obsahové látky rastliny.Rastliny by sme mali sušiť čím najrýchlejšie,nie však pri vysokých teplotách,teda tak,aby si sušený materiál zachoval pôvodnú farbu.Sušíme v tieni,pri dobrej výmene vzduchu.Sušenie sa končí, keď sa rastlina pri pokuse o ohnutie láme.
cibu a kuchynsk
Cibuľa kuchynská
 • Cibuľa má podobné účinky ako cesnak. Znižuje hladinu krvného cukru,osoží proti chorobám dýchacích ciest (pri kašli a prechladnutí sa užívajú zavárané rezy s cukrom)
materina d ka
Materina dúška
 • Z jej prípravkov sa uplatňuje najmä silica a rôzne extrakty pri ochoreniach dýchacích ciest, zápaloch hrtana a bronchitídach.
ibi lek rsky
Ibiš lekársky
 • Jeho účinky tíšia bolesť i zápaly pri kašli,kataroch dýchacích ciest. Pridáva sa do ústnych vôd,do kloktadiel pri zápaloch mandlí, ústnej dutiny a pri ochoreniach dýchacích ciest.
veronika lek rska
Veronika lekárska
 • Používa sa pri ochoreniach dýchacieho traktu,urýchľuje odhlieňovanie pri kašli,astme a pod. Zvonka sa používa ako odvar na kloktanie,alebo sa robí teplý zábal.
z ver
Záver
 • Záujem o liečivé rastliny ako prírodné liečivá má u nás hlboké korene.Zber liečivých rastlín sa pre mnohých stal užitočnou a aktívnou formou odpočinku. Rastlinné liečivá v prirodzenom stave nie sú,ako sa kedysi myslelo,zázračným prostriedkom.V rukách laika môže bylinka poslúžiť ako liek,ale platí,že liečivé rastliny nemožno používať bez lekárskeho riadneho lekárskeho vyšetrenia.