Causatives
Download
1 / 13

CAUSATIVES - PowerPoint PPT Presentation


 • 167 Views
 • Uploaded on

CAUSATIVES. ŞİFA GÜNTAŞ 1090620048. CAUSATIVE. Ettirgenlik kipidir. İngilizce dışında diğer dillerde yapısı basittir. Ama ingilizce de biraz karmaşıktır.Ettirgenlik bir eylemi başkasına yaptırmaktır. Türkçede bu “tir” ekiyle sağlanmaktadır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'CAUSATIVES' - jill


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Causatives

CAUSATIVES

ŞİFA GÜNTAŞ

1090620048


Causative
CAUSATIVE

 • Ettirgenlik kipidir. İngilizce dışında diğer dillerde yapısı basittir. Ama ingilizce de biraz karmaşıktır.Ettirgenlik bir eylemi başkasına yaptırmaktır.


 • Türkçede bu “tir” ekiyle sağlanmaktadır.

  Ayrı bir fiil yapısı yoktur. Örneğin “kestirdim,diktirdim, sildirdirdim.. gibi.

  İngilizcede ise “have,make,get” olmak üzere ettirgenliği sağlayan üç fiil vardır.Bu fiiller modallar gibi çalışarak belli bir kurala göre temel fiillerden önce yazılarak ettirgenlik sağlamış olurlar.


 • Ettirgenlik, “bir eylemi başkasına yaptırmaktır” demiştik. Peki, birine yaptırılacak eylem para ile yaptırılabilir, rica ile yaptırılabilir, zorla yaptırılabilir. Türkçe’de bunu sağlayan artı bir ek veya fiil yoktur. Cümlenin anlamına göre rica ile mi, zorla mı veya para ile mi yaptırıldığı anlaşılır.
 • Have bir nesne vardır. Örneğin “arabamı tamir ettirdim” derken, yaptırdığınız tamir etme eylemine maruz kalan “araba”dır. Bu nesneyi herhangi bir nesne olarak Something ile gösterirsek; Make + Sth + V3Get
 • I had my hair cut. (......kestirdim.) eylemin kime yaptırıldığı belli değildir. Örneğin, “Saçımı kestirdim” dediğinizde, saç kesme eylemini kimin yaptığı belli değildir. Men have their ears pierced. (Erkekler kulaklarını deldirirler.)I will have my hair cut. (......kestireceğim.)


 • I have had my hair cut. (......kestirmişim.) eylemin kime yaptırıldığı belli değildir. Örneğin, “Saçımı kestirdim” dediğinizde, saç kesme eylemini kimin yaptığı belli değildir. I had had my hair cut. (......kestirmiştim.)I am having my hair cut. (......kestiriyorum.)


 • I was having my hair cut. (......kestiriyordum.) eylemin kime yaptırıldığı belli değildir. Örneğin, “Saçımı kestirdim” dediğinizde, saç kesme eylemini kimin yaptığı belli değildir. I will have had my house repaired. (.........tamir ettirmiş olacağaım.)