Beyoğlu İlçesi
Download
1 / 1

- PowerPoint PPT Presentation


  • 219 Views
  • Uploaded on

Beyoğlu İlçesi Gümüşsuyu Caddesi Cephe Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi. K E N T S E L T A S A R I M M Ü D Ü R L Ü G Ü.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - jill


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Beyo lu l esi g m suyu caddesi cephe rehabilitasyonu ve kentsel tasar m uygulama projesi

Beyoğlu İlçesi Gümüşsuyu Caddesi

Cephe Rehabilitasyonu ve Kentsel Tasarım Uygulama Projesi

K

E

N

T

S

E

L

T

A

S

A

R

I

M

M

Ü

D

Ü

R

L

Ü

G

Ü

Beyoğlu Gümüşsuyu Caddesi’nde, kentsel tasarım ilkeleri çerçevesinde, yapılara kimlik kazandırılması, kamusal alanlarda ki yaya ve taşıt ilişkilerinin; fiziksel ve zihinsel engelli insanlar tarafından da kullanımını sağlayacak standartlara getirilmesi, ayrıca kent mekanında ışıklı ve ışıksız reklam ve tanıtım panolarının yarattığı görsel kirliliğin giderilmesi amaçlanmıştır.

- Mevcut Bina Dış Cephelerinin Dijital Foroğraflarının Çekimi;Bina dış cephe silüetlerinin çıkartılması amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çekilen fotoğraflara perspektif düzeltmesi getirilmiş, daha sonra düzeltilmiş resimlerdeki tabela, klima vb bina cephesinin silüetini bozan objeler çıkartılmıştır. Son olarak da binaların silüerleri grafik olarak oluşturulmuş ve cephe tasarımları yapılmıştır.

- Mevcut Bina Bilgilerinin T espiti ve Bina Bilgi Formlarının HazırlanmasiBina bilgi formlarında yer alan veriler, kent bilgi sistemine altlık teşkil edecek şekilde hazırlanmıştır.

- Mevcut Arazi Kullanımı AnaliziBina kullanımları ve açık alan kullanımlarının belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

- Doluluk Boşluk AnaliziProje alanındaki bina yoğunluğu ve boş alanlarun belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

- Kat Adedi AnaliziProje alanında yer alan binaların yüksekliklerinin belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

- Kentsel İmaj AnaliziKentsel imge elemanları herhangi bir kentin hatırlanmasında kişinin beş duyusuna hitap eden ögelerdir. Prof. K. Lynch bunları beş ana başlık altında toplamaktadır: Yollar, Bölgeler, Nirengiler, Düğüm Noktaları ve Sınırlar.

- Mevcut Şehir Mobilyaları AnaliziKentsel açık alanlarda kamusal alanlarda kentliler tarafından kullanılan ögeler olarak tanımlanabilen kent mobilyaları zamanla deformasyona uğramakta ve yenilenmesi gerekmektedir. Mevcut düzende yetersiz olan, kentin görsel anlamda algılanmasına olumsuz etkide bulunan kent mobilyalarının tespit edilmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.

- Kentsel Sentez ÇalışmasıMevcut duruma ilişkin analiz çalışmalarından sonra, proje alanındaki sorunların belirtilmesi amacıyla kentsel sentez paftası hazırlanmıştır.

Eski durum

Mevcut silüet

Öneri silüet