slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Pes domáci

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Pes domáci - PowerPoint PPT Presentation


 • 174 Views
 • Uploaded on

Pes domáci. Samuel Liskay. 3.B. Obsah. Prvé psy. Anatómia psa. História psa. Kostra psa. Psie zmysly. Rast psa. Denný režim psa. Pes v dejinách. Prvé psy.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Pes domáci' - jett


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Pes domáci

Samuel Liskay

3.B

slide2

Obsah

Prvé psy

Anatómia psa

História psa

Kostra psa

Psie zmysly

Rast psa

Denný režim psa

Pes v dejinách

slide3

Prvé psy

1. Pes rašelinný (pozostatky tohto typu boli nájdené v ložiskách rašeliny)2. Pes Inostrancevov (podľa nálezcu)3. Pes Putatinov (podľa nálezcu).

slide4
Hoci vzhľad a veľkosť psov sú rôzne, v zásade sú všetky psi stavané podľa určitého "štandardu", podobného všetkým mäsožravcom.

Anatómia psa

slide5

Kostra psa

 • Kostra psa je zložena z dvoch hlavných typov kostí, a to kostí dlhých (duté kosti končatín, chrbtica) a kostí plochých (kosti lebky, lopatky, panva). Kostra slúží ako hlavná opora tela, dáva telu základny tvar, umožňuje jeho stabilitu a slúží ako mechanická ochrana vnútorných orgánov (hrudný kôš).
slide6

História psa

 • Skrotenie psa sa datuje od predhistorickej doby. Prirodzene je teda v tejto otázke mnoho nejasností. Dostupné materiály, pojednávajúce o zdomácnení psa, sú vedeckými hypotézami. Práce sovietskych vedcov vychádzajú z podstaty vznikom druhov prírodným výberom, tj. z darwinizmu. Sú podložené nálezmi vykopávok a zoologickou analýzou šeliem psovitých, ktoré zovšeobecňujú značný počet druhov. Dokazujú, že psovi sa najviac podobá vlk a šakal. To sú predkovia dnešných psov.
slide7

Psie zmysly

 • Pomocov zmyslových orgánov prijíma centrálna nervová sústava podnety z okolitého prostredia.

Pes má 5 zmyslových orgánov:

 • * zrak
 • * čuch
 • * sluch
 • * hmat
 • * chuť
slide8

Rast psa

 • Psík rastie 12-krát rýchlejšie než dieťa človeka. Za 1 až 2 roky sa z bábätka zmení na dospelého psa. V priebehu tohto obdobia znásobí svoju pôrodnú hmotnosť 15 až 40-krát a jeho organizmus prejde búrlivými zmenami
slide9

Denný režim psa

 • Dospelý pes prespí pri normálnych podmienkach dve tretiny dňa
slide10

Pes v dejinách

 • Pes patrí nielen k najstarším, ale aj k najvšestrannejším domácim zvieratám. Zo všetkých domácich zvierat existuje v najväčšej plemennej variabilite. Odhaduje sa, že človek vyšľachtil dodnes viac ako 400 rôznych plemien. Túto variabilitu možno pripísať skutočnosti, že človek využíva psa pri rôznych úlohách: pes chráni stádo, prenasleduje a durí zver, prináša korisť, ťahá ťažké bremená, hľadá a zachraňuje ľudí, či stráži ich majetok.