tadeusz rut n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Tadeusz Rut PowerPoint Presentation
Download Presentation
Tadeusz Rut

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Tadeusz Rut - PowerPoint PPT Presentation


 • 233 Views
 • Uploaded on

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr3 im Jana Pawła II w Krotoszynie. Tadeusz Rut. ur. 25 sierpnia 1925 - prof. dr inż., obecnie kierownik Zakładu Kucia i Prasowania. Między innymi twórca technologii wykonywania wałów korbowych tzw. metodą TR, która zdobyła uznanie na całym świecie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Tadeusz Rut' - jessamine-tillman


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
tadeusz rut

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr3 im Jana Pawła II w Krotoszynie

Tadeusz Rut

ur. 25 sierpnia 1925 - prof. dr inż., obecnie kierownik Zakładu Kucia i Prasowania. Między innymi twórca technologii wykonywania wałów korbowych tzw. metodą TR, która zdobyła uznanie na całym świecie.

W 1992 r. Tadeusz Rut został nagrodzony Złotym Medalem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej za zasługi jako wynalazca oraz za ponadprzeciętny wkład w rozwój nauki i techniki

tadeusz rut1
Tadeusz Rut
 • Prof. dr hab. Tadeusz Rut jest absolwentem z 1947 roku. Studia ukończył w 1950 roku, tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1969 roku a tytuł profesora w 1977. Jego praca naukowa i działalność intelektualna przyczyniła się do wielu odkryć z dziedziny mechaniki a za swoją działalność otrzymał wiele nagród krajowych i zagranicznych. Profesor Rut w korespondencji z 1996 roku pisał o sobie:, „… że ma poczucie niespełnionej misji i wiele jeszcze do zrobienia.”
slide3

Wieloletni pracownik Instytutu Obróbki Plastycznej Pan Prof. Tadeusz Rut został nagrodzony najwyższym honorowym wyróżnieniem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

slide4
Zaprezentowano ulepszony sposób kucia wałów jednolitych o wykorbieniach z wysokimi występami ramion od strony czopa głównego. Umożliwia on kształtowanie wykorbień nowej konstrukcji na prasach kuźniczych o mniejszym nacisku. Ten sposób kucia zapewnia prawidłowy przebieg włókien oraz dużą dokładność odkuwek przy równoczesnym uniezależnieniu się od czynnika ludzkiego. Dzięki minimalnym wypływkom uzyskuje się znaczne oszczędności stali oraz znacznie zmniejsza się koszt obróbki skrawaniem.
metoda kucia tr
Metoda kucia TR
 • Metoda kucia TR polega na zastosowaniu przegubowego systemu zamiany nacisku prasy na siły samoczynnie mocujące obrabiany pręt i siły kształtujące odkuwkę. Urządzenia do kucia metodą TR są uniwersalne i proste w konstrukcji. Mogą być instalowane na prasach kuźniczych o nacisku do 100 MN.
 • Zalety:
 • oszczędność materiału
 • zmniejszenie pracochłonności
 • wysoka jakość wyrobów (m.in. prawidłowy przebieg włókien)
 • możliwość kucia dużych wałów korbowych na prasach o stosunkowo małych naciskach 
 • LicencjobiorcyJedni z pierwszych:ThyssenKrupp - Niemcy Sulzer - Szwajcaria Italsider - Włochy
 • Następni m.in.: Forjas y Aceros de Reinosa S.A. - Hiszpania Endo Co; Japan Steel Works; K.E.F. - Japonia Wuhan Forging Works - Chiny Hyundai - Korea
slide8
Innowacyjna metoda kucia wałów opatentowana przez Tadeusza Ruta jest obecnie wykorzystywana w największych firmach i korporacjach na świecie.
slide9
ThyssenKrupp - jest potężnym niemieckim koncernem, zatrudniającym około 192.000 pracowników. Korporacja składa się z 670 osobnych firm rozsianych po całym świecie. ThyssenKrupp jest jednym z największych na świecie producentów stali.
slide10
znana również jako Shinnittetsu, jest japońską firmą utworzoną w 1970. Japońska korporacja jest obecnie drugim na świecie producentem stali
slide11
- południowokoreański koncern założony przez Chung Ju-yung w 1947. Jedna z największych konglomeratów Korei Południowej.
slide12
Szwajcarska firma zajmująca się inżynierią przemysłową. Powstała w 1834 roku w Winterthur. Obecnie jest to jedna z większych firm o ogólno światowym zasięgu. Akcje przedsiębiorstwa są załączane do listy na Szwajcarskiej Giełdzie papierów wartościowych
slide13

Prezentacja została przygotowana przez

uczniów klas czwartych

technikum mechanicznego w składzie:

 • Zbigniew Cierniewski
 • Adrian Fornalczyk
 • Mikołaj Grembowski
 • Dariusz Pawlak
 • Opiekun grupy: mgr inż. Dariusz Zaremba