ders avrupa m mar s konu r nesans m marli i vatikan sarayi temp etto 200910403015 n met nc l l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
DERS:AVRUPA MİMARİSİ KONU:RÖNESANS MİMARLIĞI vatikan sarayI TEMPİETTO 200910403015 nİmet öncül PowerPoint Presentation
Download Presentation
DERS:AVRUPA MİMARİSİ KONU:RÖNESANS MİMARLIĞI vatikan sarayI TEMPİETTO 200910403015 nİmet öncül

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 25

DERS:AVRUPA MİMARİSİ KONU:RÖNESANS MİMARLIĞI vatikan sarayI TEMPİETTO 200910403015 nİmet öncül - PowerPoint PPT Presentation


  • 469 Views
  • Uploaded on

DERS:AVRUPA MİMARİSİ KONU:RÖNESANS MİMARLIĞI vatikan sarayI TEMPİETTO 200910403015 nİmet öncül.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'DERS:AVRUPA MİMARİSİ KONU:RÖNESANS MİMARLIĞI vatikan sarayI TEMPİETTO 200910403015 nİmet öncül' - jesimae


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ders avrupa m mar s konu r nesans m marli i vatikan sarayi temp etto 200910403015 n met nc l

DERS:AVRUPA MİMARİSİKONU:RÖNESANS MİMARLIĞIvatikan sarayI TEMPİETTO200910403015 nİmet öncül

tar hte vat kan

Vatikan eskiden oldukça büyük bir devletti.Toprakları 45.000 km yi ,nüfusu da 3.5 milyonu aşıyordu.Daha sonra topraklarını komşu İtalya krallıklarına kaptırdı ve İtalya krallığı kurulunca da şimdiki gibi kendi küçük kentçiğiyle sınırlandı.1929’da ise İtalya ile yapılan anlaşmayla Vatikan’ın bağımsızlığı tanındı ve papa bu din devletinin hem dinsel başkanı hem de siyasi başkanı oldu.

TARİHTE VATİKAN
slide3

Vatikan, şu an çok küçük olmasına karşın dünya devletleri üzerindeki etkisi İtalya’dan bile büyüktür.Çünkü Vatikan devleti hristiyanlığın en büyük mezhebi olan Katolik kilisesinin merkezidir.Vatikan’daki en önemli yapılar San Pietro bazilikası ile içinde eski ve değerli el yazmalarından oluşan bir kütüphanenin bulunduğu Vatikan Sarayı’dır.

vat kan sarayi belvedere avlusu

Vatikan Sarayı; Vatikan’da San Pietro kilisesinin kuzeyindeki yapılara denir.XIII.yy’da kurulan ilk yapı,zamanla yapılan eklerle genişledi ve tamamlandı.1377’de papalık Avignon’dan Roma’ya taşınınca papalar burada oturmaya başladılar.

VATİKAN SARAYI-BELVEDERE AVLUSU
slide7

1503 yılında inşa edilen Vatikan Sarayı Belvedere avlusu duvar ritmi,zafer taklarında görülen ritmlere uygundur.Bu uygunluğu yassı bir rustika zemin üzerine işlenmiş elemanlar destekler. (rustik:duvarları yarı yontulmuş ya da taşın ilkel halini yansıtır biçimde yontulmuş taşlarla örülmüş yapı)

slide8

Rönesans mimarisinin klasik ve uyumlu ilkelerinin yaratıcısı olan İtalyan mimar ve ressam DonatoBramante saraya son şeklini vermiştir.Sarayın avlusu,odaları ve salonları Rafaello,FraAngelico gibi ünlü ressamların resimleriyle süslenmiştir. Mimar Bramante, Tempietto’da olduğu gibi Vatikan avlularında da yüksek rönesans özelliği olan kısımların ahengi ilkesine uygun olarak hareket etmiştir.

temp etto

Tempietto gerçek bir yüksek rönesans anıtıdır ve mimari olmaktan çok bir heykelcilik başarısıdır.Yapı,mimar Bramante tarafından Roma’ya ilk geldiği yıl olan 1502’de inşaa edildi.Bramante’nin tasarladığı San Pietro’nun avlusuna yaptığı Tempietto adlı eser,bir nevi kilisecik veya ufak tapınak olarak nitelendirilebilir.

TEMPİETTO
slide15

Bununla birlikte Tempietto; Bramante’ni n,klasik mimarinin ilke ve kurallarını kendi özgün anlayışı içinde yansıttığı bir yapıdır.Antik düşünceye yakınlık gösterilerek yuvarlak planlı yapılan eser,4 basamaklı bir kaide üzerine inşa edilmiştir.

slide16

Aslında burası bir rolükerdir(yani bir kutsal emanet muhafazasıdır)ve bu rolükerin amacı;bulunduğu avluyu,küçük tapınağı barındıran bir cloitre haline koymaktır.(manastır)

slide17

Bramante bu çağda merkezi planlar üstünde çalışıyordu ve o çağ estetikçileri için en mükemmel tanrısal form olan daire,Yunan haçı ve poligon(üçgensel form) şeklinde planlar idi. Tempietto’nun da üstü kubbeli,çevresi ise dor üslubunda bir sütun dizisiyle çevrilidir.

slide18

Dairesel tapınak formunun en erken örneklerinden biri olanBramante’ninTempietto’sunda kubbeden zemine kadar olan tüm yükseklik,genişliğe eşittir.Bu ufak tapınağın ciddiyeti,yüksek rönesans üslubunun başlangıcını belirtmesidir.Daha dekoratif olan korent nizamı,burada yerini Roma dorik nizamına bırakmış ve kemerlerin yerini de düz arşitrav almıştır.