pikardia n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
PIKARDIA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

PIKARDIA - PowerPoint PPT Presentation


  • 149 Views
  • Uploaded on

PIKARDIA. Kraina historyczna i region administracyjny we Francji położony w północnej części kraju nad Kanałem La Manche (Kanałem Angielskim). . Położenie.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'PIKARDIA' - jenna


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
pikardia

PIKARDIA

Kraina historyczna i region administracyjny we Francji położony w północnej części kraju nad Kanałem La Manche (Kanałem Angielskim).

po o enie
Położenie

Leży na północy Basenu Paryskiego. Na północy sięga do wzniesienia Collines de l'Artois, na zachodzie do do rzeki Bresle i cieśniny La Manche, a na wschodzie sąsiaduje z Szampanią.

Położenie na mapie Francji

historia
Historia

W starożytności była zamieszkiwana przez plemiona Ambianów i Wirmanuów. W 1477 roku całość Pikardii została przyłączona do Francji przez Ludwika XI.

W XX wieku ważny rejon działań wojennych podczas I i II wojny światowej.

gospodarka
Gospodarka

Pikardia to ważny rejon rolniczy Francji. Uprawia się tutaj pszenicę, rośliny pastewne, ale szczególną rolę odgrywa tutaj uprawa buraka cukrowego.

Na wybrzeżu Kanału La Manche znajdują się liczne ośrodki turystyczne i kąpieliska.

kuchnia
Kuchnia

Specjalnością Pikardii są zupy jarzynowe oraz flamique à porions – suflet czosnkowy. W Amiens podaje się pâté de canard – pasztet z kaczych wątróbek. Pikardia znana jest także z kremu Chantilly, przyrządzanego z mleka, śmietany i cukru. Na deser można zjeść również tartę z rabarbarem.

przysmaki pikardii
Przysmaki Pikardii

Ficelle picarde to jeden z klasyków regionalnej kuchni francuskiej. Danie składa się z cienkich naleśników rolowanych z plastrami szynki z grzybami i zapiekanych w kremowym sosie. Gorące, z lekko brązową aromatyczną skórką są wspaniałym obiadem lub lekką kolacją.

przysmaki picardii
Przysmaki Picardii

Obok pasztetu z kaczki, zupy marchwiowej, słodkich makaroników z Amiens oraz słynnego bitego ciasta, to niekwestionowany specjał kulinarny z Pikardii. Ostatnio danie przeżywa swój renesans w restauracjach na całym świecie.

ciekawe miejsca
Ciekawe miejsca

Katedra Notre Dame

Miejscowość Abbeville

MiasteczkoSaint Valery

katedra notre dame
katedra Notre Dame

Katedra w Amiens – gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, w Amiens (Pikardia), we Francji.

Jest jedną z najwspanialszych budowli francuskiego gotyku. Została wzniesiona w latach 1220-1270. Katedra posiada dwie wieże, a jej fasadę zdobią trzy portale, galeria królów z posągami oraz wielka rozeta witrażowa.

abbeville
Abbeville

Słynące z gotyckiej katedry Saint-Vulfran oraz znaleziska najstarszych w Europie narzędzi kamiennych (pięściaków) w Europie.

Inne zabytki:

Kolegiata St. Vulfran (1488-1534)

Kościół Saint-Sépulcre (XV w.)

Zamek i pałac de Bagatelle (XVIII w.)

saint valery
Saint Valery

Miasteczko zostało założone przez irlandzkiego mnicha przybyłego w te okolice dla szerzenia wiary wśród pogańskich Pikardów. Saint Valery przyciąga turystów swoim średniowiecznym charakterem, długim nadbrzeżnym bulwarem, kolorowymi straganami i restauracjami.

koniec

KONIEC

Dziękuję za obejrzenie

Karolina Pagacz

2c