40 likes | 159 Views
This guide explores essential concepts in physics related to acceleration due to gravity. We analyze two scenarios: the velocity of a baseball dropped from a window and the height of a table from which a fork falls. Using the formulas for final velocity (V_f = v_i + g t) and height (y = frac{1}{2} g t^2), we demonstrate how to calculate the final velocity of the baseball after 1 second and the height of the tabletop based on the fork's fall time of 0.5 seconds. Discover the fascinating interplay of gravity in our everyday lives!
E N D
Vf = vi + gty = 1/2gt2 1. You drop a baseball from your window. When the ball leaves your hand it is traveling at 25 m/s, after 1 second what is the balls velocity? 2. While eating dinner your hand slipped and your fork fell down from your table. If it took the fork 0.5 seconds to fall, how high off the ground is the tabletop?
Vf = vi + gt • 1. You drop a baseball from your window. When the ball leaves your hand it is traveling at 25 m/s, after 1 second what is the balls velocity? Vf = 25m/s + (-9.8m/s2)(1 s) Vf = 25m/s + (-9.8m/s2) Vf = 15.2m/s
y = 1/2gt2 2. While eating dinner your hand slipped and your fork fell down from your table. If it took the fork 0.5 seconds to fall, how high off the ground is the tabletop? y = 1/2(9.8m/s2)(0.5s)(0.5s) Y = 1.225 m