Niadanie daje moc
Download
1 / 13

?niadanie daje moc! - PowerPoint PPT Presentation


  • 97 Views
  • Uploaded on

Śniadanie daje moc!. Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok. François Boucher - Śniadanie. Data powstania: 1739 r. Wymiary: 82 x 66 cm Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż. Auguste Renoir – Śniadanie wioślarzy. Data powstania: 1880-1881 r. Wymiary: 129,5 x172,7 cm

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '?niadanie daje moc!' - jaunie


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Niadanie daje moc

Śniadanie daje moc!

Śniadanie, jako inspiracja artystów różnych epok.


Fran ois boucher niadanie
FrançoisBoucher - Śniadanie

Data powstania: 1739 r.

Wymiary: 82 x 66 cm

Miejsce ekspozycji: Luwr, Paryż


Data powstania 1880 1881 r wymiary 129 5 x172 7 cm miejsce ekspozycji philip colection

Auguste Renoir – Śniadanie wioślarzy

Data powstania: 1880-1881 r. Wymiary: 129,5 x172,7 cm Miejsce ekspozycji: Philip Colection


Niadanie daje moc

Przedstawia grupę osób z podparyskiego środowiska wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "Fournaise" koło mostu w Chatou na wyspie Sekwanie, popularnego miejsca spotkań ówczesnych aktorów, artystów, intelektualistów. Na obrazie tym Renoir po raz pierwszy ukazał AlineCharigot, swoją przyszłą żonę; malarz zaprezentował ją jako kobietę w kapeluszu – pierwszą z lewej, trzymającą pieska. Jeanne Samary zatyka sobie uszy w górnym prawym rogu obrazu – prawdopodobnie nie może już dłużej słuchać adorujących ją mężczyzn. W dolnym prawym rogu widać – w białym podkoszulku wioślarza i żółtym słomkowym kapeluszu – Gustave'a Caillebotte'a. Postać z nim sąsiadująca to aktorka Angèle. Osoby na drugim planie to bogaty kolekcjoner i wydawca Charles Ephrussi (w cylindrze), urzędnik Eugène Pierre Lestinguez i artysta Paul Lhote (w sportowych kapeluszach).

Obraz odwołuje się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych (Paolo Veronese). Artysta pracował nad dziełem kilka miesięcy, wszyscy modele pozowali mu indywidualnie. Przy głębszej analizie powierzchni obrazu odkryto wiele poprawek dokonanych przez Renoira podczas pracy. Z listów artysty wiadomo, że poświęcił malowaniu Śniadania wiele wysiłku.


Data powstania 1866 r

Cluod wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji " Monet– Śniadanie na trawie

Data powstania: 1866 r.


Rok powstania 1962 wymiar 53 1 x 64 2 cm

Pablo Picasso– Śniadanie na trawie wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "

Rok powstania: 1962, Wymiar: 53,1 x 64,2 cm


Data powstania ok 1873

Claude Monet– Śniadanie wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "

Data powstania: ok.1873


Obiady czwartkowe

Obiady czwartkowe wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "

u króla Augusta Poniatowskiego


Niadanie daje moc

A uczone obiady? znasz to może imię? wioślarskiego podczas spożywania śniadania na tarasie restauracji "Gdzie połowa nie gada a połowa drzymie,W których król wszystkie musi zastąpić ekspensa,Dowcipu, wiadomości, i wina, i mięsa.

Kajetan Węgierski (1756-1787)Niadanie daje moc

Były to popołudniowe biesiady literacko-naukowe. Pierwsze spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza Czartoryskiego w Pałacu Błękitnym w początkowym okresie panowania Stanisława Augusta. Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od 3 do 4 godzin. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim (wg tradycji w Sali Rady, w inwentarzu z roku 1808 zwanej też Jadalną), latem w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich.

W obiadach czwartkowych skład gości nie był stały, ponadto zmieniał się w różnych okresach. W pojedynczym przyjęciu brało udział zwykle około 10-12 biesiadników.


Pa ac b kitny na obrazie bernardo bellotto
Pałac Błękitny na obrazie Bernardo Bellotto spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza


Pa ac na wodzie wyspie azienki warszawa
Pałac na wodzie (wyspie), Łazienki, Warszawa spotkania odbyły się w roku 1770 i były kontynuacją zebrań o podobnym charakterze, organizowanych przez Adama Kazimierza