slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
WİNDOWS SERVER 2000 PowerPoint Presentation
Download Presentation
WİNDOWS SERVER 2000

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 40
jasper-henry

WİNDOWS SERVER 2000 - PowerPoint PPT Presentation

157 Views
Download Presentation
WİNDOWS SERVER 2000
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Yakın Doğu ÜniversitesiAtatürk Eğitim FakültesiBilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Figen Uğurlu 20060397 Sinem Özada 20061885 Mehmet Koru 20040324 Routing,Windows Server 2000, 2003 ve 2008

 2. WİNDOWS SERVER 2000 Windows 2000 Server işletim sistemi Windows NT 4.0'ın gelişmiş özellikleri üzerine kurulmuş beşinci ana sürümüdür. NT 4 sürümünden 3.5 yıl sonra, 17 şubat 2000 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Windows 2000 sayesinde ilk kez bir sunucu işletim sistemi Microsoft tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

 3. NT 5.0 adı ile piyasaya çıkması beklenirken, Microsoft’ un değişen sürüm isimlendirme kuralları gereği Windows 2000 adını almıştır.Gelişmiş bellek ve işlemci desteğine sahiptir.

 4. Windows server 2000 kernel ve kullanıcı katmanı olmak üzere iki katmandan oluşur. • Kullanıcı katmanı: Win32, OS/2 ve POSİX uygulamalarının faaliyetlerinden sorumludur. • Kernal katmanı: Donanım erişimiiçin kullanılıyor.Kernel’ in 8 alt katmanı vardır.Bunlar; • Input-output yöneticisi • Nesne yöneticisi • Güvenlik referans monitörü • Sanal bellek yöneticisi • IPC yöneticisi • İşlem yöneticisi • PnP yöneticisi • Güç kullanım yöneticisi

 5. Windows Server 2000’ in Windows NT 4.0 göre getirmiş olduğu yenilikler: • Denetim masası ve bilgisayar yönetiminin geliştirilmesi • USB teknolojilerine gelişmiş destek sağlanması • Çoklu ortam desteğinin arttırılması • Encrypting File System adlı güçlü bir şifreleme yazılımı entegre edilmesi • DirectX’ in NT platformuna uyarlanması • Kurtarma konsolu uygulamasının geliştirilmesi • Akıllı kart desteği sağlar.

 6. Windows Server 2000 sürümleri • Windows Professional Windows 2000 Professional, Windows NT Workstation yerine geçecek bir üründür. Yüksek performansa ve güvenliğe gereksinim duyacak kişisel kullanımlar için ve kurumsal alanda sunucu ürünlere istemci olabilecek bir masaüstü işletim sistemidir. Windows 2000, Windows 98 ile gelen bütün teknolojileri desteklemekle birlikte özellikle mobil kullanıcıları desteklemek için yeniliklere sahiptir. İletişim, donanım uyumluluğu ve yazılım kuruluşlarında kullanılmak üzere yeni teknolojilere sahiptir.

 7. 2. Windows Server Windows 2000 Professional ile gelen bütün yenilikleri kapsamaktadır. Ağ yönetimi için çok sayıda servise sahiptir. File, print, application (uygulama) ve Web sunucusu olarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir.En önemli özelliği Active Directory servisidir. Active Directory, Windows 2000 ağı içinde bir servistir. Bu servis ağ kaynakları hakkında bilgi saklar.

 8. Windows Advanced server Windows 2000 Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş bellek yönetimi ve kümeleme gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Advanced Server büyük ağları yönetmek için geliştirilmiştir.Kümeleme ağ üzerindeki sunucuları bir birine bağlayarak sistemin kesintisiz olarak kullanılmasını sağlar.

 9. Windows Datacenter Server Windows 2000 Server ve Advanced Server ile gelen bütün özellikleri kapsamanın yanı sıra gelişmiş ve büyük kapasiteli bellek yönetimi ve daha fazla işlemci desteği gibi teknolojilere sahiptir. Windows 2000 Datacenter Server büyük database uygulamaları için geliştirilmiştir.   OLAP, OLTP uygulamaları, ISP ve Web sunucusu olarak da kullanılabilecek özelliklere sahip olan Datacenter Server 32 işlemci ve 64 GB ana belleği destekler.

 10. WİNDOWS SERVER 2003 Windows Server 2003, Nisan 2003'te piyasaya çıkan, Windows 2000 gibi, küçük ve merkezi yönetimli kuruluşlardan geniş çaplı kuruluşlara kadar her çapta kuruluşun gereksinimlerine yanıt vermek üzere tasarlanmış, ayrıca kuruluşların Microsoft .NET özelliğinden tam olarak yararlanabilmesini sağlayacak biçimde geliştirmiş sunucudur.

 11. Windows'un .NET adını taşıyan ilk sürümü olarak Windows Server 2003 ürünü Microsoft. NET Framework yapısını da içermektedir. Bu yapı geliştiricilerin XML Web hizmetleri oluşturmalarına ve bu hizmetleri geleneksel uygulamalarla birleştiren geleceğin uygulamalarını oluşturmalarına olanak verir. Böylece, uygulamaların oluşturulması, dağıtımı ve sürekliliğinin sağlanması basitleşirken, tamamen Web özellikli bir yapıya kavuşmak kuruluşların iletişimlerini, işbirliğini ve bağlantılarını daha ileri düzeylere getirmelerine olanak sağlayabilecektir.

 12. Microsoft Windows Server 2003 ailesi şu dört sürümden oluşmaktadır: • Web Edition: Web hizmetleri ve ev sahipliği için tasarlanmıştır. Web hizmetlerinin ve uygulamalarının hızlı bir şekilde geliştirilmesi ve dağıtılması için uygun bir platform sağlar. Üzerine Active Directory kurulamaz.Yani Domain Controller olamaz.Web sayfası yayınlanması için ( Web Server ) olarak kullanılır.Donanım olarak en fazla 2 işlemci ve 2 GB. Ram i destekler.

 13. Standard Edition: Her çapta kuruluşun günlük gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlamıştır. Dosya ve yazıcıların ortak kullanılması, güvenli Internet bağlantısı, masaüstü uygulama kurulumunu tek merkezden yönetme ve çalışanlar, ortaklar, müşteriler arasında zengin bir işbirliği sağlama konularında çözüm sunar. Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler.Clustering desteği yoktur. Donanım olarak en fazla 4 işlemci ve 4 GB. Ram i destekler.Clustering desteği yoktur.

 14. Enterprise Edition: Her çapta kuruluşun genel amaçlı kullanımı için tasarlanmış olan Windows .NET Enterprise Server; uygulamalar, XML Web hizmetleri ve altyapı için uygun bir platformdur, yüksek düzeyde güvenilirlik, performans ve üstün bir verim sağlar. Ama bu Windows Server 2003 ailesinin desteği bitmiş sürümüdür. Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler. Donanım olarak en fazla 8 işlemci ve 32 GB. Ram i destekler.

 15. Datacenter Edition: En üst düzeyde ölçeklenebilme kapasitesi ve kesintisiz kullanım gerektiren, hayati derecede önem taşıyan uygulamalar için tasarlanmıştır. Üzerlerine Active Directory kurulabilir.Domain Controller olarak kullanılabilirler. Donanım olarak en fazla 32 işlemci ve 64 GB. Ram i destekler.Clustering desteği vardır.Daha çok merkezi olarak verilerin tutulması için kullanılır.64 bit desteği vardır.

 16. Windows 2000’den sonra yeni eklenen ve güncelleştirilen özellikler: 1. Sesi Yeniden Yönlendirme Sesi yeniden yönlendirme, Terminal Server oturumunda ses dosyası yürütmeye çalışan herhangi bir uygulama yüklü istemci bilgisayarında ses üretimine olanak tanır. Bu özellik, e-posta, belge veya basit akış ortamlarındaki .wav dosyalarını yürütmek gibi, temel sesli iletişim yeteneği sağlar.

 17. 2.Grup İlkesi Tümleşik Çalışma Terminal Server, Grup İlkesi ile tümleşik çalışır, böylece yönlendirme özellikleri, parola erişimi ve duvar kağıdı ayarlarını zorlayarak Terminal Server etkin olan bir sunucu kullanımını yönetebilirsiniz.

 18. 3.Çözünürlük ve Renk Yenilikleri Terminal Server için temel alınan teknoloji olan Terminal Services, artık daha fazla renk derinliğini ve ekran çözünürlüğünü desteklemektedir. Uzak Masaüstü Bağlantısı kullanılarak, renk derinliği için 256 renkten Gerçek Renge kadar, çözünürlük için de 640 × 480 değerinden, istemci video aygıtları tarafından desteklenen en yüksek düzeye kadar herhangi bir ayar belirlenebilir. Çözünürlük ve renk sınırları hem sunucuda hem de istemcide etkinleştirilmelidir.

 19. WİNDOWS SERVER 2008 Microsoft firmasının geliştirdiği en gelişmiş ağ işletim sistemidir ve Windows NT 6.0 üzerine inşaa edilmiştir.Windpws Server 2003 ağ işletim sisteminin geliştirilmiş sürümü olarak şubat 2008’ de piyasaya sürülmüştür. Microsoft Windows Server 2008, bilgi teknolojileri uzmanlarının altyapıları üzerindeki kontrollerini maksimum seviyeye çıkarmalarına yardımcı olan, aynı zamanda daha önce benzeri görülmemiş bir düzeyde kullanılabilirlik ve yönetim becerileri sunan yeni nesil Windows Server işletim sistemidir.

 20. İçerdiği özellikler ve işlevler sayesinde BT uzmanları ve işletmeler, her zamankinden daha güvenli, güvenilir ve güçlü bir sunucu ortamına sahip oluyor. Windows Server 2008, bulundukları yer farketmeksizin tüm kullanıcıların şirket ağındaki bütün yardımcı hizmetlerden faydalanmalarını sağlayarak kurumlara yeni değerler kazandırıyor. Ayrıca Windows Server 2008 işletim sistemine ve tanı becerileri hakkında derinlemesine bir bakış açısı sunarak yöneticilerin iş değerine daha fazla odaklanmalarına olanak tanıyor.

 21. Windows Server 2008’in temelleri, bugüne kadar birçok ödül kazanmış olan Windows Server 2003 işletim sisteminin başarısı ve gücü ile SP1 ve Windows Server 2003 R2’deki yeniliklere dayanıyor. Ancak Windows Server 2008, kendisinden önce çıkmış olan bu işletim sistemlerinin bir devamı olmanın çok ötesinde. Windows Server 2008, kurumlara çalışma gruplarından veri merkezlerine kadar tüm uygulamalarını, ağlarını ve Web hizmetlerini güçlendirmeleri için en üretken platformu sağlıyor üstelik bunu temel işletim sisteminde gerçekleştirdiği heyecan verici ve çok değerli yepyeni özellikler ile güçlü iyileştirmeler sayesinde başarıyor.

 22. Windows Server 2008 dört ana alanda çeşitli faydalar sağlıyor: • WEB:Windows Server 2008, iyileştirilmiş yönetim, tanılama, geliştirme ve uygulama araçları ile daha düşük altyapı maliyeti sayesinde zengin web tabanlı deneyimleri etkili ve verimli bir şekilde sunabilme imkanı tanıyor.

 23. Sanallaştırma:Yerleşik sanallaştırma teknolojisiyle Windows Server 2008, harcamalarınızı azaltmanıza, donanımınızdan daha fazla yararlanmanıza, altyapınızı optimize etmenize ve sunucu kullanılabilirliğini artırmanıza olanak tanır. • Güvenlik: Windows Server 2008, bugüne kadarki en güvenli Windows Server olma özelliğine sahip. Güçlendirilmiş işletim sistemi ve Ağ Erişimi Koruması, Federe Hak Yönetimi ve Salt Okunur Etki Alanı Denetleyicisi gibi güvenlik alanında sunduğu yeniliklerle ağınız, verileriniz ve işiniz için daha önce benzeri görülmemiş bir düzeyde koruma sağlıyor.

 24. İş Yükü için Sağlam Bir Temel:Windows Server 2008, bugüne kadarki en esnek ve en güçlü yapıya sahip Windows Server işletim sistemidir. Server Core, PowerShell, Windows Deployment Service, geliştirilmiş ağ kurma ve kümelendirme teknolojileri gibi yeni teknoloji ve özelliklerle birlikte Windows Server 2008, tüm iş yükünüz ve uygulama gereksinimleriniz için size en güvenilir ve en esnek Windows platformunu sunuyor.

 25. ROUTER • Büyük networkler segment adı verilen küçük parçalara bölünerek daha etkin hale getirilirler. Bu (küçük) networkleri birbirine bağlamak için kullanılan aygıtlara Router denir. Router aygıtları özel olarak bu iş için tasarlanmış bir aygıt ya da bu işe için kullanılan bir bilgisayar olabilir. Router'lar IP paketlerini bir networkten diğerine geçirirler.

 26. Routing işlemi bir paketin bir networkteki bir aygıttan diğer bir networkteki bir aygıta gönderilmesidir. Bu anlamda routerların çalışmasına kısaca bakacak olursak: • -Hedef (destination) adrese sahiptir. • -Bütün uzak networklerin olası yollarını (routes) bilmek. • -Her uzak networklerin en iyi (en kısa) yolu.

 27. Router'lar uzak networklerin adreslerini oluşturdukları bir routing tablosunda tutarlar. Routing tablosu içindeki bilgiler manuel olarak ya da otomatik olarak tutulur. Networkteki makinaların adreslerin routing tablosunda otomatik olarak tutulması dynamic routing (dinamik yönlendirme) olarak adlandırılır. Bu işlem dynamic routing protokolü tarafından yapılır.

 28. IP ROUTİNG İŞLEMİ • IP routing işlemi, bir networkteki bir host üzerindeki verilerin diğer bir networkteki bir hosta (bilgisayar ya da makine) router üzerinden gönderilmesidir. • Bilgisayar-A, farklı bir networkteki Bilgisayar-B'ye erişmek istediğinde, IP sisteminde ARP protokolü çalışarak hedefin IP adresini bulmaya çalışır. Ardından router aracılığıyla gerçekleştirilir.

 29. STATİK ROUTİNG • Statik routing işleminde ise sistem yöneticisi routing tablosundaki bilgileri manuel olarak girer. Statik routing işleminin üstün yanları şunlardır: • -Router işlemcisine (CPU) gerek duyulmaz. • -Routerler arasında bant genişliği kullanılmaz.

 30. Bunun yanı sıra statik routing işleminin zayıf tarafları da şunlardır: • -Yöneticiler networklerin route işlemini bilmelidirler. • -Yeni bir network eklendiğinde, yönetici onun yolunu bütün routerlara eklemelidir. • -Büyük networklerde manuel olarak bu bilgilerin girilmesi zaman alır, hatta mümkün değildir.

 31. RIP PROTOKOLÜ • RIP (Routing Information Protocol), IP internetworklerinde rouiting bilgisini değişmek (aktarmak) için kullanılan bir protokoldür. • Özellikle büyük networklerde paketlerin ne kadar route ettiği saymak ve kontrol etmek için yapılandırılır. • NOT: RIP protokolü, her 30 saniyede bir routing tablosunun bütün aktif arabirimlere gönderilmesini sağlar. RIP küçük networklerde iyi çalışır. Ancak büyük networklerde yetersizdir.

 32. TRACERT YARDIMCI PROGRAMI • Tracert programı hedefine giden paketin route bilgisini gösterir. Bir IP adresi ya da domain adı yazılarak, o adrese ulaşmada kat edilen yollar (route) gösterilir.

 33. Internete bağlandığınızda bilgisayarınız verileri Gateway-Router'a gönderir. Bu router-Gateway sizin isp'nizinkidir. Isp'inin routeri de sizden gelen isteği bir sonraki router'a,o bir sonrakine yollar. Bu böyle devam eder, ta ki sizin hedef bilgisayarınıza (host, mesela bir web server) ulaşılana kadar. Daha sonra size yollanan cevap aynı yoldan geri dönecektir.

 34. Internete bağlandığınızda servis sağlayıcınız size geçici bir ip adresi verir, ama bir networkte tüm makinalar ip adresi sahibi olmak zorundadır. Internete modemle bağlı olan bilgisayar, diğer makinalardan internete ve internetten diğer makinalara olan veri akışını sağlar. Bu olaya ip-routing (ip yönlendirme) denir. Win 95 ve 98 bir ip router görevini üstlenemezler (win98 SE hariç). Windows Nt de ise bu özellik vardır.

 35. KAYNAKLAR • http://www.maxicep.com/yararli-bilgiler-ve-digerleri / windows-server-2008-ile-gelen-yenilikler-175767.html • http://www.sistemsaati.com/2008/12/06/windows-server-2003-cesitleri-ve-ozellikleri.html • http://technet.microsoft.com/tr/library/cc780297.aspx#newsince2000 • http://209.85.229.132/search?q=cache:B3X2NhrfgrcJ:www.bilgisayarogren.com/winserver1.doc+windows+server+2000+%C3%B6zellikleri&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr • Bilgisayar Ağları ve İletişim, Abdullah Kuzu, Nobel yayıncılık, Mart 2009