sql server n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
SQL Server

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 63

SQL Server - PowerPoint PPT Presentation


 • 300 Views
 • Uploaded on

SQL Server. احمد شهباز سلمان پیروی سجاد نیک نهاد. فهرست مباحث. 1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه 2–اهداف و کاربردهای SQL Server 3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده 4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server 5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'SQL Server' - janice


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
sql server

SQL Server

احمد شهباز

سلمان پیروی

سجاد نیک نهاد

slide2
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه

slide3

مجموعه اطلاعات ذخيره شده و سازماندهي شده به منظور تحقق اهدافي خاص ، بانک اطلاعاتي ناميده مي شود.

مفاهيم پايه

مجموعه اي نرم افزاري – سخت افزاري است که ايجاد و مديريت بانک اطلاعاتي به عهده آن نهاده شده .

HDBMS : Hierarchical DataBase Management System (DBMS, DB)

NDBMS : Network DataBase Management System (DB)

RDBMS : Relational DataBase Management System (DBMS, DB)

ORDBMS : Object Relational Database Management System (DBMS, DB)

OODBMS : Object Orientated Database Management System (DBMS, DB)

The Data Definition Language (DDL)

CREATE TABLE , ALTER TABLE , DROP TABLE , CREATE INDEX , DROP INDEX

The Data Manipulation Language (DML)

SELECT , UPDATE , DELETE , INSERT INTO

The Data Control Language (DCL)

GRANT , REVOKE

The Transaction Control (TCL)

COMMIT , ROLLBACK

slide4

مهمترين سيستمهاي مديريت بانک اطلاعاتي

SQL Server

 • محصول شرکت Microsoft
 • محصول شرکت Oracle Corporation
 • محصول شرکت IBM
 • محصول شرکت SUN Microsystems

Oracle

DB2

MySQL

slide5

مقدمه آشنایی با SQLSERVER

 • كلاً دو جور ديتابيس داريم. ديتابيس‌هاي Desktop و ديتابيس‌هاي Client/Server.ديتابيس‌هاي معروف Desktop عبارتند از:Access – dBaseديتابيس‌هاي Client/Server معروف هم عبارتند از:DB2 – Oracle - MS SQLServer – MySQL
 • مهمترين ويژگي ديتابيس‌هاي Client/Server اين هستش كه كاربر بطور مستقيم به ديتابيس دسترسي نداره. يعني بايد از طريق يك سرويس واسط دستور خودش رو براي اجرا به سيستم بده. در حالي كه در ديتابيس‌هاي Desktop اينگونه نيست و همين خصوصيت باعث ميشه كه ديتابيس‌هاي Client/Server نسبت به ديتابيس‌هاي Desktop امنيت بالاتري داشته باشند.
slide6

تاریخچه SQL Server

 • SQL Server در آغاز محصول شرکتSybase بود و تا قبل از نسخه 7، Sybase SQL Server ناميده مي شد و بازاريابي و فروش آن به عهده شرکت Microsoft بود.هدف مایکروسافت ازخریداری این نرم افزار، ارتقا دادن آن به سطح عظیم و در نهایت رقابت با دیتابیس های ارایه شده توسط شرکت های Oracle و IBM بود. با این هدف تیمی متشکل از شرکت مایکروسافت، Sybase و Ashton-Tate تشکیل شد و اولین نسخه از این نرم افزار به نام SQL Server 1.0 برای سیستم عامل OS/2 در سال 1989 منتشر گردید. این نسخه در واقع معادل نسخه قبلی آن یعنی Sybase SQL Server 3.0 بود که برای سیستم عامل Unix به انتشار درآمده بود. بعد ها نسخه Microsoft SQL Server 4.21 برای سیستم عامل های NT و Windows NT 3.1 منتشر شد که این امر موجب محبوبیت بیشتر آن نزد کاربران ویندوز گردید. Microsoft SQL Server 6.0 اولین نسخه این نرم افزار برای سیستم عامل های ویندوز NT  بود که در ساخت آن از هیچ یک از تکنولوژِی های Sybase  استفاده نشد.
slide8
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه

slide9

اهداف SQL Server

یکی از اهداف مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی ، قابلیت رشد و توسعه (Scale ability)است.

 SQL Server مجموعه ای از پتانسیل ها را به منظور تامین هدف فوق ارائه نموده است که به برخی از مهمترین آنها اشاره می گردد

 • قابلیت کار با بانکهای اطلاعاتی حجیم (در حد پنتا بایت)
 • قابلیت دسترسی میلیون ها کاربر بطور همزمان به بانک اطلاعاتی
 • قابلیت خود سازگاری (Self Compatibility)با استفاده از ویژگی فوق ، منابع مورد نیاز هر کاربر (نظیر حافظه ، فضای دیسک و …) به محض اتصال به سرور(Log in) به صورت اتوماتیک به وی تخصیص داده می شود  و  پس از Log off، منابع اختصاص یافته به منظور استفاده سایر کاربران آزاد  می شوند.
 • قابلیت اعتماد و در دسترس بودن(Reliability) با استفاده از ویژگی فوق می توان بسیاری از فعالیت های مدیریتی را بدون توقف سرور انجام داد )نظیر (Backup
 • برخورداری از سطوح امنیتی بالا . بدین منظور اعتبار سنجی کاربران توسط SQL  با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع می گردد . در چنین مواردی ، ضرورتی به تعریف کاربر در MS SQL نخواهد بود و اعتبار سنجی وی توسط ویندوز انجام خواهد شد .
 • پشتیبانی از حجم بالائی از حافظه در سرور (در نسخه ۲۰۰۰ تا ۶۴ گیگابایت و از نسخه ۲۰۰۵ به بالا متناسب با حافظه ای که سیستم عامل از آن حمایت می نماید ).
 • استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی (در نسخه ۲۰۰۰ تا ۳۲ پردازنده همزمان و از نسخه ۲۰۰۵ به بالا محدودیتی وجود ندارد )
 • پشتیبانی از لایه ها و سوکت های امنیتی نظیر SSL، خصوصا” جهت استفاده در  وب.
slide10

اهداف SQL Server

ازدیگر ویژگی های مهم سیستم های مدیریت بانک های اطلاعاتی‌:

ایجاد تسهیلات لازم به منظور مدیریت بانک های اطلاعاتی است.  SQL Server با ارائه برنامه های جانبی نظیر Enterprise Manager  استفاده و مدیریت بانک های اطلاعاتی را آسان نموده است.

SQL Server بطور اتوماتیک در Active Directory ثبت می شود(Register)، بنابراین کاربران شبکه به راحتی می توانند  آن را در Active Directory جستجو و در صورت نیاز به آن متصل شوند.

همچنین، MS SQL Serverتوسط IIS پشتیبانی می گردد و مرورگرها با استفاده از پروتکل HTTP  قابلیت استفاده از آن را خواهند داشت.

از جمله نکات مهم در خصوص MS SQL Server، اجرای آن به صورت یک سرویس است. بنابراین، در صورتی که کاربری به ماشینی که MS SQL Server بر روی آن اجراء شده است، Log on نکرده باشد ، همچنان سیستم در دسترس کاربران خواهد بود. علاوه بر این، می توان از سیستم مانیتورینگ ویندوز به منظور مانیتورینگ SQL Server استفاده نمود.

یکی از مهمترین و شاخص ترین ویژگی های MS SQL Server که از نسخه ۲۰۰۰  در آن ایجاد شده است ، امکان نصب چندین نسخه SQL بر روی یک ماشین می باشد(Multi Instance) ، بطوریکه هر یک از نسخه ها  فایل های باینری مخصوص به خود را داشته و بطور جداگانه مدیریت و راهبری می گردند ، ولی تمام نسخه ها بطور همزمان اجرا می شوند (دقیقا” مشابه این است که چندین نسخه بر روی چندین کامپیوتر نصب شده باشد ).

با توجه به این که نسخه(Instance) قراردادی فاقد نام است و سایر نسخه ها می بایست دارای نام باشند به آنها نسخه های دارای نام(Named Instance)می گویند . نسخه های دارای نام را می توان هر زمان نصب نمود (قبل  و یا بعد از نسخه قراردادی).  ابزارهای همراه SQL نظیر SQL Enterprise Manager یک مرتبه نصب خواهند شد و در تمامی نسخه های SQL به صورت مشترک استفاده خواهند شد.

slide11

کاربرد SQL Server

شرکتهای مختلف داده هایشان ، معمولا درSQL است.امنیت داده ها

در دسترس بودن داده ها

به اشتراک گذاری داده ها

پردازش داده ها

گزارش گیری داده ها

بکاپ گیری داده ها

تحلیل و آنالیز داده ها

مدیریت داده های XML

توسعه T SQL مثلا  insert کردن با استفاده از دستور select

با استفاده از فناوری SQL Server Always On بیشتر کارها خودکار شوند

Data mining

Mirroring: با استفاده از آن اطلاعات دیتابیس را در سرور دیگری ذخیره تا در صورت بروز خرابی، اطلاعات سرور دیگر مورد استفاده قرار گیرد.

مفهوم ( CLR (Common Language Runtimeکه موجب یکپارچگی با .Net Framework

است که همه این نیازها توسط بانکهای اطلاعاتی انجام میگیرد. حتی بعضی مواقع شرکتها برای استقرار نرم افزارها نیازمند کارشناس پشتیبانی SQL اند تا نرم افزارهای آن شرکت را در سیستم مشتری نصب کند.

slide12
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه

slide13

.Net Framework

برای اجرای برنامه ها در ویندوز احتیاج به فایلهای runtime دارید.

در microsoft .net تمام فایلهای runtime و managed dll های مورد نیاز، برای run کردن تمام برنامه های compaile شده توسط compailer کدهای .net در microsoft .net framework موجود است.

Framework مجموعه ای از فایل های مورد نیاز سیستم عامل (شامل فایل های DLL و رجیستری و واسطه های استاندارد ارتباط برنامه ها بایکدیگر) است که برای اجرای برنامه های نوشته شده تحت دات نت ضروری میباشد. یعنی یک پکیج کامل از تمام dll های مورد نیاز برنامه هایی که با خود دات‌نت نوشته شده اند.چون دات نت میخواهد از فلسفه سادگی

«keep it simple»

پشتیبانی کند بهمین دلیل، اساس کار نصب برنامه ها copy-only installation میباشد . یعنی دیگر نیازی به پکیج کردن برنامه ها توسط برنامه نویس و نصب توسط کاربر نیست . بلکه تمامی فایل های کتابخانه ای(dll) مورد نیاز را فریم ورک تامین میکند و برنامه ها با روش فقط کپی در ویندوز کار میکنند.

slide15

اصطلاحات نصب SQL Server

 • Reporting Service:بخش گزارشگيري خودكار روي سيستم شما نصب خواهد شد. اين سرويس امكاناتي را براي ايجاد گزارش از بانك هاي اطلاعاتي مختلف در اختيارتان قرار مي دهد. گزارشهاي ايجاد شده توسط اين سرويس Web-enabled هستند و قابليت پخش روي انواع دستگاهها را دارند . شما مي توانيد اين گزارشات را با فرمتهاي مختلف Excel و Word و PDF و Html و ... ايجاد كنيد .
 • Analysis Service:قابليت پردازش هاي تجزيه و تحليلي آنلاين (OLAP) با سرعت بالا، تجزيه وتحليل پيشرفته براي مجموعه ديتابيس هاي پيچيده و بزرگ با استفاده از راههای متعدد ذخيره سازي اطلاعات. بخواهيم روي ديتابيس‌هاي خيلي بزرگ گزارشگيري كنيم مانع کند شدن می شود.
 • Notification Service:اين سرويس محيطي براي ايجاد برنامه هايي است كه پيامهايي را ايجاد و ارسال ميكنند. از اين سرويس مي توانيد براي ايجاد و ارسال پيامهاي شخصي و زمانبندي شده به هزاران يا ميليونها شخص يا دستگاههاي گوناگون استفاده نماييد.
 • Integration Service:اين سرويسها يك پلت فرم هستند كه راه حل هايي براي ايجاد يكپارچگي اطلاعات با سرعت بالا ارائه مي كنند و شامل بسته هاي نرم افزاري پردازش extract, transform, and load براي data warehousing است.
 • SQL Server Agent:اين سرويس مسئول دفتر SQL SERVER است. مثلاً در صورت تعريف توسط ادمين، هر شب ساعت 10 از اطلاعات كپي پشتيبان مي‌گيرد.
 • Authentication Mode:چنانچه گزينه‌ي Windows Authentication Mode انتخاب گردد، دسترسي كاربران و كلمه عبور آنان بهSQL Server بر اساس وجود و درستي آن‌ها در ويندوز انجام مي‌گيرد. ولي اگر Mixed Mode انتخاب شود بايد براي دسترسي به SQL Server مجدداً نام كاربري و سطح دسترسي تعريف كرد.
 • Collation:شمايي در SQL Server كه نحوه Sort حروف الفباي يك زبان خاص و همچنين نحوه Compare كردن حروف الفباي آن زبان را در بر مي‌گيرد.تنظیمات collation به صورت پیش فرض از تنظیمات سیستم عامل گرفته می شود. ودر صورتی که سیستم عامل شما در بخش Regional settings دارای تنظیمات لازم فارسی باشد، نیاز به تغییر در این بخش ندارید.
slide16

مراحل نصب SQL Server 2012

براي نصب SQL Server در ابتدا بايد DVD برنامه نصب SQL Server را در DVD Drive خود قرار دهيد. در ادامه DVD نصب را وارد DVD Drive مي‌کنيم.روي گزينه Run Setup.exe کليک کنيد.

slide17

مراحل نصب SQL Server 2012

اکنون برنامه نصب اجرا شده و در قسمت Planning قرار داريم. در اين قسمت مي‌توانيد حداقل سخت افزار و نرم افزار مورد نياز، بررسي مشخصات سيستم و ... را مشاهده کنيد. براي نصب روي گزينه Installation کليک کنيد.با استفاده از گزينه اول يک نسخه جديد از SQL Server نصب مي‌گردد يا مي‌توانيد مشخصات SQL Server نصب شده را تغيير دهيد. روي اين گزينه کليک کنيد.

slide18

مراحل نصب SQL Server 2012

شماره سريال نرم افزار SQL Server 2012 خريداري شده از شرکت Microsoft را وارد نمائيد.

در اين قسمت حداقل نيازهاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري سيستم شما بررسي مي‌شود.

slide19

مراحل نصب SQL Server 2012

در اين قسمت در صورتي که مشکلي در سيستم شما براي نصب وجود داشته باشد خطايي نمايش داده مي‌شود.

قوانين استفاده از اين نرم افزار را خوانده و با کليک بر روي گزينه I Accept the license terms اعلام ميکنيم که اين قوانين را پذيرفته‌ايم.

slide20

مراحل نصب SQL Server 2012

توجه کنيد که خطاهاي نوع warning از نصب نرم افزار جلوگيري نکرده و بهتر است که رفع شوند ولي خطاهاي نوع Failed باعث مي‌شوند که نتوانيد نرم افزار را نصب کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

اکنون توضيحي در مورد خطا داده شده است که با استفاده از آن مي‌توانيد اين خطا را رفع کنيد. در اينجا خطاي روي داده حاصل از وصل نبودن اين کامپيوتر به اينترنت است. روي دکمه OK کليک کنيد.

slide21

مراحل نصب SQL Server 2012

اکنون بصورت پيش فرض نصب SQL Server انتخاب شده است. با استفاده از گزينه دوم مي‌توانيد فقط SQL Server PowerPivotکه در نرم افزار SharePointکاربرد دارد را نصب کنيد. با انتخاب گزينه سوم نيز هر دو ويژگي فوق نصب خواهند شد. براي نصب SQL Server روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت ليست ويژگيهايي که مي‌خواهيد نصب کنيد از شما پرسيده مي‌شود. با کليک بر روي هر گزينه در قسمت Features توضيح آن در قسمت Description نمايش داده مي‌شود. براي انتخاب تمامي اين ويژگيها روي دکمه Select All کليک کنيد.روي دکمه Next کليک کنيد.

slide22

مراحل نصب SQL Server 2012

در اين قسمت چک ميشود که با توجه انتخاب هاي انجام شده سخت افزار و نرم افزارهاي لازم مانند.Net framework نصب شده اند يا خير. براي ادامه روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت بايد نام نمونه (instance) را تعيين کنيم. همانطور که مي‌دانيد از نسخه 2000 به بعد SQL Server در هر کامپيوتر مي‌توانيد بيش از يک نمونه (instance) نصب کنيد.

اکنون گزينه Default instance انتخاب شده و بصورت پيش فرض يک نام تعيين شده است.

slide23

مراحل نصب SQL Server 2012

در برگه Service Accounts تعيين مي‌شود که کدام کاربر به کدام سرويس از SQL Server دسترسي دارد.

روي برگه Collation کليک کنيد.

اکنون مي‌توانيد محل، نام و حجم مورد نيازي براي نصب نرم افزار را مشاهده کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

slide24

مراحل نصب SQL Server 2012

مي‌خواهيم در موتور SQL Server زبان فارسي را بعنوان Collation انتخاب کنيم.روي دکمه Customize کليک کنيد.گزينه windows collation designator and sort order را فعال کنيد.ليست باز شونده Collation designator را باز کنيد.حرف P را تايپ کنيد.روي گزينه Persian کليک کنيد.

به همين ترتيب Collation مربوط به سرويس Analysis را نيز تغيير مي‌دهيم.روي دکمه Next کليک کنيد.

slide25

مراحل نصب SQL Server 2012

در اين قسمت کد کاربري مدير و محل نگهداري سرويس Analysis تعيين مي‌شود. روي دکمه Add Current User کليک کنيد.روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت بايد نحوه اعتبارسنجي و کد کاربري مدير موتور اين نمونه SQL Server را تعيين کنيم. روي گزينه Mixed mode کليک کنيد تا اعتبار سنجي هم از طريق ويندوز و هم از طريق SQL Server انجام شود. روي دکمه Add Current User کليک کنيد تا کد کاربري که اکنون با آن وارد شده‌ايم انتخاب شود.روي دکمه Next کليک کنيد.

slide26

مراحل نصب SQL Server 2012

در صورتي که بخواهيد از سرويس Distributed Replay Controller استفاده کنيد بايد يک کاربر براي آن در اين قسمت تعيين کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت مي‌توانيد سرويس Reporting را تنظيم کنيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

slide27

مراحل نصب SQL Server 2012

در صورتي که گزينه موجود را انتخاب کنيد يک سري اطلاعات براي شرکت Microsoft ارسال خواهد شد تا در نسخه‌هاي بعدي کارايي و ويژگيهاي SQL Server افزايش يابد و در صورتي که خطايي رخ داد، اين خطا بصورت خودکار براي بررسي به شرکت Microsoft ارسال مي‌شود. روي دکمه Next کليک کنيد.

در اين قسمت مي‌توانيد آدرس محل ذخيره سازي Distributed Replay Client را تغيير دهيد. روي دکمه Next کليک کنيد.

slide28

مراحل نصب SQL Server 2012

در اين قسمت در يک ساختار درختي ويژگيها و سرويس‌هايي که نصب خواهد شد نمايش داده مي‌شود. روي دکمه Install کليک کنيد.

در اين قسمت بررسي شده است که برنامه Setup در حين کار به مشکلي برخورد نکند. روي دکمه Next کليک کنيد.

slide29

مراحل نصب SQL Server 2012

اکنون مي‌توانيد با کليک بر روي گزينه اول يک نمونه ديگر از SQL Server را نيز نصب کنيد. براي خروج روي دکمه Closeکليک کنيد.

اکنون برنامه در حال نصب SQL Server 2012 است و بايد مدتي منتظر بمانيد...

حال SQL Server نصب شده است در اين پيغام بيان شده که براي نصب کامل بايد يک بار کامپيوتر را Restart نمائيد. روي دکمه OK کليک کنيد.

slide30

محیط مورد استفاده

اتصال به سرور :

جهت اتصال به سرور نرم افزار SQL Server Management Studio

را باز کرده و در صفحه ی رو به رو Connect to Server

نام سرور و طریقه ی احراز هویت را مشخص می کنیم.

پس از ورود صفحه ی زیر نمایش داده می شود.

نرم افزار SQL Server Management Studio برای اولین بار در نسخه ۲۰۰۵ ارائه شد و شامل ابزارهای گرافیکی و ویرایشگر اسکریپت برای کار با ویژگی ها و اشیای موجود در SQL است. با ابزارهای موجود می توان همه کارهای مورد نیاز برای مدیریت، نگهداری و توسعه پایگاه های داده را انجام داد. این محیط جامع با این که همه چیز را کنار هم فراهم آورده، سادگی خود را نیز حفظ کرده و کار با آن ساده و دلچسب است.

slide31

محیط مورد استفاده

جهت آشنایی با محیط نرم افزار SQL Server به صورت عملی وارد نرم افزار می شویم

تا به بررسی Form ها ، Report ها ،Ribon ها و ماژول ها بپردازیم.

slide32
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه

slide33

محدوده مقیاسCross-Box

در دسترس بودن

مقیاس پذیری و عملکرد

امنیت

تکرار

ابزارهای مدیریت

قابلیت اداره RDBMS

ابزارهای توسعه

برنامه ریزی

خدمات یکپارچه سازی

خدمات پیشرفته یکپارچه سازی آداپتورهای آنان

تبدیل ادغام خدمات و جوی پیشرفته

کارشناس خدمات داده ها

انبار داده ها

خدمات تجزیه و تحلیل

BI مدل معنایی (چند بعدی)

BI مدل معنایی (جدولی)

از PowerPivot برای شیرپوینت

داده کاوی

گزارش خدمات

مشتریان اطلاعات کسب و کار

خدمات فضایی و محل سکونت

پایگاه خدمات اضافی

سایر قطعات

Cross-Box Scale Limits

High Availability

Scalability and Performance

Security

Replication

Management Tools

RDBMS Manageability

Development Tools

Programmability

Integration Services

Integration Services-Advanced Adapters

Integration Services-Advanced Transforms

Master Data Services

Data Warehouse

Analysis Services

BI Semantic Model (Multidimensional)

BI Semantic Model (Tabular)

PowerPivot for SharePoint

Data Mining

Reporting Services

Business Intelligence Clients

Spatial and Location Services

Additional Database Services

Other Components

کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

slide34

سرويس‌هاي جديد SQL Server 2012

SQL Server Database Engine: اين سرويس هسته اصلي بانك اطلاعاتي بوده و سرويس مركزي براي مديريت و پردازش اطلاعات مي‌باشد. اجراي اين سرويس جهت استفاده از امكانات SQL Server‌الزامي مي‌باشد. اجراي Queryها، مديريت بانك اطلاعاتي و...توسط اين سرويس مي‌باشد.

SQL Server Agent: مهمترين وظيفه اين سرويس انجام فعاليت‌هاي مربوط به زمان‌بندي Jobها (كارها) مي‌باشد.

SQL Analysis Services (SSAS):از اين سرويس جهت استفاده از امكاناتOLAP (On-Line Analytical Processing) استفاده مي‌شود. همچنين اين سرويس يكي از سرويس‌هاي مربوط به BI‌ ) Business Intelligence يا هوش سازماني) مي‌باشد.

SQL Reporting Services (SSRS):هدف اين سرويس امكان تهيه گزارش از داده‌هاي موجود در بانك اطلاعاتي مي‌باشد.همچنين اين سرويس يكي از سرويس‌هاي مربوط به BI‌ )Business Intelligence يا هوش سازماني) مي‌باشد.

SQL Server Integration Services (SSIS):هدف اين سرويس ارائه امكانات ETL (Extract, Transform, Loading) به كاربران مي‌باشد. بوسيله اين سرويس شما مي‌توانيد عمليات Import، Export و... را با كنترل دقيقتر و بهتري بر روي داده‌ها انجام دهيد.همچنين اين سرويس يكي از سرويس‌هاي مربوط به BI‌ ( Business Intelligence يا هوش سازماني) مي‌باشد و مهمترين كارش اين است كه ديتا شما را براي ساير سرويس‌هاي BI )،Analysis Service)آماده سازي مي‌كند.

SQL Server Distributed Replay Client:تقريباً شبيه به SQL Server Profiler عمل مي‌كند. اين سرويس مي‌تواند بر روي يك يا چند كامپيوتر نصب شده و مي‌تواند Workload )باركاري) به ازاي SQL Server مورد نظر شما شبيه‌سازي كند. 

slide35

سرويس‌هاي جديد SQL Server 2012

SQL Server Distributed Replay Controller:وظيفه اين سرويس در حقيقت هماهنگ كردن كامپيوترهايي است كه سرويس SQL Server Distributed Client بر روي آنها نصب شده است. 

SQL Full-text Filter Daemon Launcher:وظيفه اين سرويس ايندكس كردن داده‌هاي متني بوده به نحوي كه بتوان با سرعت بالاي داده‌ها را جستجو نمود. 

SQL Server Browse:«ايها اَلكامپيوترها/اَلكلاينت‌ها من داراي SQL Server‌هستم.» اين جمله‌اي است كه كامپيوتري كه دارايSQLServerاست مدام آن را در شبكه پخش مي‌كند. در حقيقت وظيفه اين سرويس انتشار نام و... SQL Server نصب شده بر روي سرور به كلاينت‌ها مي‌باشد. شايد از خودتون بپرسيد كه من در پنجره مربوط به تنظيمات Connection String ليستي از اسامي كامپيوترهايي را مشاهده مي كنم كه داراي SQL Server هستند چگونه اين كار انجام مي شود. جواب اين سوال در واقع وابسته به اجراي اين سرويس است. اين سرويس به كليه كلاينت هاي موجود در شبكه اعلام مي كند كه داراي SQL است بنابراين شما نام كامپيوتري كه SQL Server بر روي آن نصب شده است را در اين قسمت مشاهده مي كنيد. 

SQL Server Writer:همان سرويس SQL Server VSS Writer سابق مي‌باشد. بوسيله اين سرويس مي‌توانيد عمليات تهيه و بازيابي نسخه پشتيبان با استفاده از Volume Shadow Copy Services انجام بدهيد. اين تكنولوژي امكان تهيه نسخه پشتيبان در سطح بلاك فراهم مي‌كند. با استفاده از اين تكنولوژي مي‌توان از فايل‌هاي در حال استفاده (مثل فايل‌هاي SQL Server)نسخه پشتيبان تهيه كرد.

slide36

ویژگیهای جدید SQL Server 2012

در این نسخه تغییرات زیادی از لحاظ کارایی، سرعت و مدیریت حجم بسیار بالای داده ها صورت گرفته و به همین دلیل آنرا با 3 جمله زیر معرفی کرده اند :

پشتیبانی از ویندوز آزور Windows Azure ، توسعه در Cloud ، محیط یکپارچه برنامه نویسی برای برنامه نویسان، توسعه امکانات آنالیز سرویس و BI ، مدیریت حجم بالای داده ها، پشتیبانی کامل و بهبود یافته از PowerPivotو …. برخی از امکانات این نسخه از SQL میباشد.

Any Data,AnySize,Anywhere

slide37

ویژگیهای جدید SQL Server 2012

AlwaysOn : یكی از مهمترین ویژگیها در SQL Server 2012 در بحث High Availability یا در دسترس بودن هست و در واقع تكمیل كننده Database Mirroring در نسخه های قبلی میباشد.در Mirroring ما به صورت تك تك دیتابیس هامون رو میرور میكنیم ولی در AlwaysOn این كار به صورت گروهی انجام میشه یعنی چندین دیتابیس و میتونیم دو روش همزمان (Synchronous) و غیر همزمان (Asynchronous) رو با هم تركیب كنیم.بر خلاف میرورینگ دیتابیس ما به صورت فقط خواندنی قابل كوئری گرفتنه و حتی بكاپ گرفتن. نكته:در نسخه های قبلی با گرفتن Snapshot از دیتابیس Mirror میتوان به صورت فقط خواندنی از دیتابیس استفاده كرد.

پشتیبانی از Windows Server Core: نسخه 2012SQL Server قابل نصب روی Windows Server Core هست یعنی شما نسخه ای از SQL Server رو نصب میكنید كه هیچ GUI ی نداره و ارتباط شما از طریق Command Prompt وPowershell انجام میشه.در واقع این كار برای نرم افزارهای كه به صورت back-end خدمات میدن استفاده میشه و در نتیجه سرعت و امنیت و عدم نیاز به Patch كردن رو برای ما فراهم میكنه.

Power View: یك ابزار گزارش گیری تعاملی تحت وب كه با Silverlight نوشته شده (با كد نام Crescent)هست كه به كاربران كه معمولا آنالیزورهای دیتا هستن امكان گزارش گیری های ad hoc رو میده. نكته : برای كار با Power View نیاز به SharePoint Server 2010 هست.

SQL Server Data Tools: یك محیط یكپارچه توسعه داخل Visual Studio هست كه به شما امكان طراحی دیتابیس رو میده.از قابلیت های جالب این محیط میشه به قابلیت IntelliSense و دیباگ كردن اشاره كرد.SQL Server Data Tools میتونه به SQL Server 2005 به بعد وصل بشه.

Distributed Replay : یه اصطلاحی در دنیای كامپیوتر هست بنام زیر بار گذاشتن مثلا برای تست CPU میایم یه پردازش سنگین رو اجرا میكنیم تا ببینم CPU زیر این بار جواب میده.حالا فرض كنید همین كارو بخواهیم برای SQL Server انجام بدیم.برای مثال میخواهیم باركاری (Workload) سیستم جاری (درحال استفاده) رو روی سرور جدید خریداری شده تست كنیم.برای این كار باركاری رو از سرور جاری دریافت (Capture) و در سرور جدید و مثلا از طریق چند Client)قابل كانفیگ) مجددا اجرا (Replay) میكنیم.

slide38

ویژگیهای جدید SQL Server 2012

Power View: ابزاری جدید و تعاملی برای گزارشگیری و پویش داده هاست که کاربران را قادر می سازد تا بصورت بصری به اکتشاف و سیاحت در داده ها بپردازند. مزایا:

به تصویرکشیدن و تجسم تجربه طراحی

فیلتر کردن و هایلایت کردن داده ها

آلارت دهی سلف سرویس

عملکرد

ارتقاء و بهبود قابلیت های PowerPivotدر نسخه 2012، مایکروسافت قابلیت های تجزیه تحلیل داده ها در PowerPivot را، برای فراهم آوردن کارکردهای بهبودیافته در حوزه BI سلف سرویس برای همه کاربران، ارتقاء داده است. بهبودهای پیاده سازی شده در PowerPivotبه کاربران کمک می کند تا داده ها را از منابع چندگانه ترکیب کرده، گزارشات و اپلیکیشن های تحلیلی را با سرعت بیشتری تولید نمایند و با بهره گیری از محیط آشنای اکسل و شیرپوینت اطلاعات و دانش بدست آمده را به اشتراک گذارند. برای نمونه:

نمای دیاگرام ها

سلسله مراتب ها

ارتباطات در نمای دیاگرام ها

روابط چندگانه

قابلیت های گزارشگیری

شاخص های کلیدی عملکرد

BI سلف سرویس

slide39

ویژگیهای جدید SQL Server 2012

Columnstore Indexes: یكی از ویژگی های منحصر به فرد SQL Server هست كه دیتا ها رو بجای ذخیره به صورت سطری و در یك Page كه روش سنتی هست; میاد ستون های رو كه در یك ایندكس هستند رو به صورت ستونی و در چند Page ذخیره میكنه.سوالی كه پیش میاد اینه كه خب این كار چه سودی داره؟

سرعت بالا هنگام كوئری زدن با توجه به اینكه فقط ستون های كه در كوئری اومدن لود میشن

فشردگی بیشتر با توجه به احتمال تكراری بودن دیتا امكان فشردگی بر اساس الگوریتم های موجود بیشتر میشود.

نكته : با این نوع ایندكس جدول فقط خواندنی میشود بنابراین مناسب برای OLTP نیست و در واقع برای Data Warehouse ها طراحی شده.

Contained Databases : با این روش ما میتونیم یك دیتابیس جامع و یه جورایی Stand Alone داشته باشیم.یعنی ما میتونیم یك دیتابیس روی سرور A بسازیم بعد همین دیتابیس رو ببریم روی سرور B استفاده كنیم بدون هیچ كار اضافه ای.سوالی كه پیش میاد اینه كه پس User های اون دیتابیس چی میشن؟ زیبایی كار همینه و در واقع از اسم این نوع دیتابیس هم مشخصه «Contained» یعنی User ما داخل دیتابیس هست و در سرور B فقط و فقط به این دیتابیس دسترسی داره.

پیشرفت در T-SQL: پشتیبانی از دنباله اعداد , عملگر TRY_CONVERT و تبدیل كردن دیتاها ,  استفاده از Syntax ه OFFSET و FETCH برای صفحه صفحه كردن دیتا یا Data Paging , تابع جدید FORMAT برای راحت كردن قالب بندی دیتای خروجی , عملگر THROW برای انجام بهینه تره رسیدگی به خطا (Exception Handaling) و…

User-Defined Server Roles: در سطح سرور ما تعداد محدودی Role داریم فرض كنید بعنوان DBA میخوایم به تیم Develop شركت دسترسی read/write به تمام دیتابیس ها بدیم متاسفانه چنین Role ی در سطح سرور نداریم و باید به ازای تك تك دیتابیس ها این دسترسی رو بدیم.SQL Server 2012 این مشكل رو برای ما حل كرده.

Data Quality Services: ابزاری هست برای برسی كیفیت و تصحیح كردن دیتاهای غلط بر اساس اطلاعات و دانشی كه ما بهش میدیم در واقع این سروریس knowledge-based هست.برای مثال فرض كنید فیلدی بنام جنسیت داریم كه داخلش هم M هست هم Male و حتی عدد یك.متخصص داده در سازمان تعیین میكنه مقدار این فیلد باید Male باشه كه در واقع میشه knowledge این سرویس و بر اساس اون این سرویس دیتا رو تصحیح میكنه.

slide40

Data Performance

برخی ویژگیهای

SQL

Server

2012

Business Intelligence

Always On Availability Groups

slide41

قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012

از جمله پیشرفت های قابل توجه و دارای اهمیت بیشتر، پشتیبانی از منحنی (کمان) است. درحالی که اس کیو ال سرور ۲۰۰۸ تنها خطوط مستقیم ، یا چند ضلعی متشکل از خطوط مستقیم را پشتیبانی می کرد. مایکروسافت همچنین متدهایی را برای تست سازگاری جهت اشکال (منحنی) غیر- سازگار با ورژن ۲۰۱۲ و تبدیل اشکال منحنی به اطلاعات خطی برای سازگاری با اس کیو ال سرور ۲۰۰۸ (و همچنین سایر سیستم هایی که منحنی را پشتیبانی نمی کند) فراهم می کند.

 • کلاس های جدید داده های مکانی
 • سه کلاس جدید داده های فضایی در SQL سرور ۲۰۱۲ ارائه شده اند که عبارتند از:
 • رشته های مدور (Circular strings)
 • منحنی مرکب (Compound curves)
 • چند ضلعی های منحنی (Curve polygons)
 • هر سه این اشکال در فرمت WKT، WKB، و GML و نوع داده geometryو geographyپشتییانی می شوند، و همه متدهای موجود نیز در تمام این اشکال دایره ای جدید کار می کنند.
slide42

قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012

متدهای STNumCurvesو STCurveN

این دو متد را می توان برروی هر نمونه از geometryیا geographyفراخوانی کرد. آنها را با هم برای کشف اطلاعاتی در مورد منحنی های موجود در نمونه های مکانی می توان مورد استفاده قرار داد. متد STNumCurvesتعداد کل منحنی های نمونه شی مکانی را برمی گرداند. بعد از آن می توانید هر عددی بین ۱ و آنچه STNumCurvesبرمی گرداند را برای استخراج هر یک از منحنی های موجود در متد STCurveNاستفاده کرده، و در نتیجه یک حلقه برروی منحنی های موجود در شی مکانی تشکیل داد.

متد BufferWithCurves

SQL Server 2008 متد STBufferرا معرفی کرد که یک رشته خط را بافر زده و آن را تبدیل به یک پلیگون می کند. واضح است که استفاده از تعریف منحنی کارآمدتر از تعداد زیادی خطوط مستقیم در یک پلیگون معمولی است. برای سازگاری با نسخه های قبلی،متد STBufferهمچنان مانند قبل پلیگون برمی گرداند. SQL سرور ۲۰۱۲ یک متد جدید ،یعنی متد BufferWithCurves، برای این منظور معرفی می کند. کد روبرو با استفاده از BufferWithCurvesخطوط بافری را با استفاده از منحنی های واقعی ایجاد کرده، و نتیجه را با معادل خط مستقیم آن از STBufferمقایسه می کند.

شکل زیر نتیجه بازگردانده شده توسط اولین عبارت SELECTاست (مجموعه ای از خطوط بافر ایجاد شده توسط BufferWithCurves ):

slide43

قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012

متد ShortestLineToاین متد جدید دو شکل را بررسی کرده و کوتاهترین خط بین آنها را پیدا می کند. کد زیر را ببینید. این کد دو پلیگون را تعریف می کند و سپس با استفاده از ShortestLineToبرای تعیین، تولید، و بازگشت کوتاهترین خط مستقیم که به آنها متصل است اقدام می کند. STBufferنیز برای بافرزدن رشته خط استفاده می شود تا وضوح نمایش آن در viewer افزایش یابد.

متدMinDbCompatibilityLevel

با اضافه شدن پشتیبانی برای اشکال منحنی در SQL Server 2012 می آید پشتیبانی از سازگاری با نسخه های قبلی SQL سرور ( ۲۰۰۸ و ۲۰۰۸ R2) که منحنی را پشتیبانی نمی کند لازم می آید. متد جدید MinDbCompatibilityLevelرشته WKT می پذیرد و حداقل نسخه از SQL Server مورد نیاز برای پشتیبانی از شکل تعریف شده توسط آن رشته را برمی گرداند.

slide44

قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012

متدهای STCurveToLineو CurveToLineWithTolerance

این دو متد را شما می توانید برای تبدیل منحنی به شکل تقریبا معادل خط مستقیم استفاده کنید. متد STCurveToLineتبدیل یک منحنی به یک رشته خط را بوسیله تعداد بسیاری از قطعه خط ها و نقاط که به بهترین شکل منحنی اصلی را تقریب می زنند انجام میدهد. تکنیک آن مشابه آنچیزی است که برای STBufferگفته شد، که در آن بسیاری از خطوط مستقیم کوتاه در یک مجموعه از نقاط برای شبیه سازی منحنی به هم متصل شده اند و همانطور که در آن بحث توضیح داده شد ، رشته خط حاصل به طور قابل توجهی نیاز به ذخیره سازی بیشتری نسبت به منحنی اصلی دارد. برای مصالحه بین وفاداری به سیستم قبلی و ذخیره سازی زیاد ، متد CurveToLineWithToleranceپارامترهای “آستانه” را می پذیرد تا رشته خطی تولید کند که مصرف فضای ذخیره سازی آن کمتر از رشته خط تولید شده توسط STCurveToLineاست کد زیر استفاده از هر دو متد را برای تبدیل شکل دایره مشابه مثال STNumCurves و STCurveN قبلی به رشته خط نشان می دهد.

slide45

قابلیت های مکانی جدید در SQL Server 2012

متدهای STIsValid، IsValidDetailedو MakeValidتعیین اعتبار اشیاء مکانی در SQL Server 2012 تا حد زیادی بهبود یافته است. متد STIsValidبه یک شی مکانی را بررسی کرده و مقدار ۱ (درست ) یا ۰ (غلط) برمی گرداند که نشان می دهد اگر شی نمایشگر یک شکل معتبر است یا خیر. اگر شی نامعتبر باشد، متد جدید IsValidDetailedبه دلیل عدم اعتبار آن را توضیح می دهد. کد روبرو را ببینید:

این رشته خط نامعتبر است زیرا نقطه (۲ ۲) تکرار شده است، که منجر به خطای “لبه ها با هم تداخل دارند،”

می شود که خروجی IsValidDetailedآن را برمیگرداند:

SQL سرور ۲۰۱۲ تحمل بیشتری برای اشیا مکانی نامعتبر نسبت به نسخه های قبلی دارد. برای مثال، شما هم اکنون می توانید انجام عملیات متریک مانند STLengthرا برروی اشیا نامعتبر نیز انجام دهید، هر چند هنوز هم قادر نخواهید بود به انجام عملیات های دیگر مانند STBufferرا بر روی آنها اجرا کنید.متد جدید MakeValidمی تواند اشیا مکانی نامعتبر را تصحیح کرده و آن را معتبر سازد. البته، شکل کمی تغییر خواهد کرد، و هیچ تضمینی بر صحت و یا دقت تغییرات انجام شده وجود ندارد. کد زیر با استفاده از MakeValidبه حذف قطعاتی که با هم تداخل دارند (که می تواند توسط ناهنجاریهای مانند آثار نادرست GPS ایجاد شده باشد) اقدام کرده و رشته خط نامعتبر به یک شی مکانی معتبر تبدیل می کند.

رشته WKT بازگردانده شده توسط دستور SELECT رشته خط تصحیح شده را نشان می دهد:

slide46
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه

slide47

مزایا و معایب SQL Server

از نظرنمایش (views)

به نظر کاربر می رسد که مثل یک جدول واقعی، با مجموعه ای از ستون ها نام و ردیف از داده ها سر و کار دارد.

SQL Server توهم این دیدگاه را با دادن مشخصات یک نام مانند نام جدول و ذخیره سازی و تعریف از این دیدگاه در پایگاه داده ایجاد می کند.

نمایش ها(View) برای هدف های امنیتی در پایگاه های داده استفاده می شود، نمایش کاربر،محدود از دیدن ستون ها و ردیف خاص.تنها به کسانی نمایش داده می شود که در پرس و جو ذکر شده است، سپس نمایش می دهد.

مزایای استفاده از نمایش (views)

امنیت (Security)، سادگی پرس و جو(Query Simplicity) ، سادگی سازه (Structural simplicity) ، سازگاری (Consistency) ، تمامیت داده ها (Data Integrity) ، استقلال داده منطقی (Logical data independence)

معایب استفاده از نمایش(views)

کارایی (Performance)، محدودیت های به روز رسانی (Update restrictions)

slide48

مزایا و معایب SQL Server

Disadvantage

معایب

Cost

Limited Compatibility

...

هزینه

سازگاری محدود

...

Advantage

مزایا

Enterprise-Grade Management Software

Excellent Data Recovery Support

Security Features

Streamlined Installation

Lower Ownership Costs

Facts

...

نرم افزار مدیریت درجه سازمانی

پشتیبانیبازیابی اطلاعاتبسیار عالی

ویژگی های امنیتی

نصب و راه اندازی ساده

هزینه های مالکیت پایین

آمار

...

slide49

مقایسه انواع مختلف SQL Server

Datacenter

این ویرایش نمونه کامل MS SQL Server است که برای دیتاسنترهایی که نرم افزارهای زیاد با حجم بالای داده و تراکنش بالا را اجرا می کنند طراحی شده است. از نسخه ۲۰۰۸R۲ آن تا ۲۵۶ پردازنده و حجم نامحدود RAM را پشتیبانی می کند.

Enterprise

از نظر ویژگی ها از ویرایش Datacenter در سطح پایین تری قرار دارد، برای دیتابیس های بزرگ و متوسط استفاده می شود، تا هشت پردازنده (در نسخه ۲۰۱۲، ۱۶۰ پردازنده) و دو ترابایت RAM را پشتیبانی می کند. در این ویرایش می توان دیتابیس هایی با حجم ۵۲۴ پتابایت (هر پتابایت ۱۰۲۴ ترابایت است) ذخیره کرد.

Developer

از نظر ویژگی ها مانند Enterprise است، با این تفاوت که نمی توان از آن در سرورها استفاده کرد و license آن فقط برای محیط تولید و تست است. نمونه رایگان آن برای دانلود دانشجویان در سایت مایکروسافت وجود دارد.

Express

یک ویرایش سبک و رایگان است که فقط یک پردازنده، یک گیگابایت RAM و چهار گیگابایت حجم داده را پشتیبانی می کند.

ویرایش های دیگری نیز وجود دارد که هریک به منظور خاصی سفارشی شده است؛ برای مثال Azure ویرایش مبتنی بر Cloud است.

slide50

Features Supported by the Editions of SQL Server 2012

Cross-Box Scale Limits

مقایسه انواع مختلف SQL Server

slide51

Features Supported by the Editions of SQL Server 2012

مقایسه انواع مختلف SQL Server

High Availability

slide52

Features Supported by the Editions of SQL Server 2012

PowerPivot for SharePoint

مقایسه انواع مختلف SQL Server

slide53

Features Supported by the Editions of SQL Server 2012

مقایسه انواع مختلف SQL Server

Data Mining

slide59

امکانات و ویژگی های سطح بالا Enterprise

مقایسه SQL Server با MySql

slide60

مقایسه SQL Server با MySql

موتور دیتابیس

slide61

امنیت Security

مقایسه SQL Server با MySql

نتیجه گیری مقایسه SQL Server2012 با MySql 5.5 :برنامه ی Sql Server 2012 از تمام جهات دارای برتری نسبت به MySqlمی باشد. همچنین در تمامی دسته بندی های انجام شده دارای امکانات و مزیت های بیشتری می باشد. بنابراین Sqlانتخابی کاملا واضح و مشخص برای تمامی جنبه های تجاری و انواع مختلف برنامه ها و اپلیکیشن ها می باشد مخصوصا مواردی که بسیار حساس می باشند.

slide62
فهرست مباحث

1–آشنایی مختصر با نحوه ی شکل گیری و توسعه

2–اهداف و کاربردهای SQL Server

3–روش نصب ، محیط و مدل های مورد استفاده

4–لیست کلیه امکانات قابل ارائه SQL Server

5–مزایا و معایب SQL Server و مقایسه