Metodat e hulumtimit: Si të kryeni një projekt hulumtues - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Metodat e hulumtimit: Si të kryeni një projekt hulumtues PowerPoint Presentation
Download Presentation
Metodat e hulumtimit: Si të kryeni një projekt hulumtues

play fullscreen
1 / 18
Metodat e hulumtimit: Si të kryeni një projekt hulumtues
1481 Views
Download Presentation
jana
Download Presentation

Metodat e hulumtimit: Si të kryeni një projekt hulumtues

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Metodat e hulumtimit: Si t kryeni nj projekt hulumtues Gzim Selaci, MA

  3. RD: Duhet tia mundsoj hulumtuesit ti prgjigjet pyetjes s shtruar pr ekzaminim, Prgjigja/et e dhna duhet t plotsojn standardet e shkencave shoqrore: a jan rezultatet e vlefshme, t sigurta dhe q mund t gjeneralizohen. A sht RD dhe metodat e prdorura vrtet t prshtatshme pr qllimet e hulumtimit? (A ka kontribuar metoda n gjetjen e nj prgjigjeje q teorikisht sht bindse dhe empirikisht e sakt?)

  4. 2. Analiza empirike dhe ajo normative Analiza empirike: zhvillim dhe prdorim i nj gjuhe t kuptueshme dhe objektive pr t prshkruar dhe shpjeguar realitetin shoqror/politik. (Mund t jet kuantitative apo kualitative...) Analiza normative: zhvillim dhe ekzaminim i qllimeve subjektive, vlerave dhe normave morale q udhheqin zbatimin e asaj q kemi msuar nga ai realitet. Objekti i krkimit shoqror/politik sht t bazohet mbi t dy llojet e analizsempirike dhe normativeashtu q t maksimizoj jo vetm dijen, por edhe t kuptuarit ton pr realitetin politik.

  5. 3. Gjasht fazat e projektit hulumtues Hulumtimi shkencor n shkencat shoqrore sht metod e testimit t teorive dhe hipotezave duke zbatuar rregulla t caktuara t analizs n vrojtimin dhe interpretimin e realitetit n kushte rreptsisht t prvijuara. Ky hulumtim prdoret si baz pr politika publike si dhe pr vendime ligjore.

  6. Procesi i hulumtimit prbhet nga gjasht faza t ndryshme, por t ndrlidhura: 1) formulimi i teoris. - Przgjedh nj pyetje pr hulumtim (q plotson nj nevoj shkencoredmth q prgjigja e saj do t avancoj t kuptuarit ton teorik t ndonj dukurieose q plotson nj nevoj shoqroredmth sepse prgjigja e saj mund t na ndihmoj t trajtojm ndonj problem t shoqris). - Procesi i prpunimit dhe definimit t pyetjes s hulumtimit prmes przgjedhjes s informuar sht ajo far nnkuptohet me termin formulim i teoris.

  7. 2) operacionalizimi i teoris. - Lvizja nga niveli konceptual (t menduarit pr ndonj problem) n nivelin operacional (vendimi se si t zgjidhet ai).

  8. 3) przgjedhja e teknikave t duhura hulumtuese. - Pasi t kemi vendosur se far dshirojm t masim, na duhet t vendosim se si do ta masim at. - Przgjedh nj teknik or kombinim teknikash q mundsojn t shtrohen pyetje t caktuarat maten ndryshoret e caktuaraq na interesojn. - Przgjedh nj teknik t realizueshme dhe t zbatueshme.

  9. 4) vrojtimi i sjelljes

  10. 5) analiza e t dhnave. -Konstato se far prgjigjesh kemi gjetur pr pyetjen e hulumtimit ton.

  11. 6) interpretim i rezultateve. - A kemi qen t suksesshm n shtruarjen e pyetjeve t hulumtimit? - far kemi zbuluar? - Cila sht rndsia e gjetjeve tona? - Si prputhen kto rezultate me pritshmrit tona?

  12. 4. Formimi i teoris: konceptet dhe hipotezat n hulumtim Transformo pyetjen e prgjithshme t hulumtimit n nj ose disa pyetje specifike duke zhvilluar disa shpjegime bindse t asaj q e vrojtojm. Kur t prpiqemi t krijojm shpjegime bindse pr ngjarjet, ne teorizojm ose zhvillojm nj teori. Formimi i teoris sht proces i ndrveprimit t vazhdueshm ndrmjet supozimit dhe provs/dshmis, si dhe ndrmjet arsyetimit dhe hulumtimit. Ajo krkon zgjuarsi por dhe empiricizm.

  13. (Disa vrejtje n lidhje me konceptin e teoris, 1) Teorit jan simbole t lidhura n mnyr logjike q prfaqsojn at far ne mendojm se po ndodh n bot. Ato jan thjesht vegla intelektuale. Kuptimi i ksaj sht shum i rndsishm, ngaq na ndihmon t kuptojm se teorit nuk jan as t vrteta as t pavrteta n kurrfar kuptimi absolut, por vetm m shum a m pak t dobishme/vlefshme. Nuk mund t prisni t zbuloni nj teori ashtu si zbulon eksploruesi nj ujdhes t re. Prse? Ngase teorit nuk ekzistojn atje q t zbulohen. Ato jan produkt i imagjinats njerzore, puns s palodhshme, dhe ndonjher fatit. Asnjher nuk mundemi me qen absolutisht t sigurt se nj teori sht e vrtet, sepse as q mund ti vrojtojm t gjitha rastet, as q mund t jemi t sigurt se si mund t ndryshojn provat empirike me koh. Por mund t jemi m shum ose m pak t sigurt n dobin e teoris duke krahasuar parashikimet e nxjerra nga ajo me vrojtimet. Nse ajo na mundson t parashohim me saktsi gjrat q m par nuk i kemi vrojtuar, ather ajo sht e dobishme.

  14. (Disa vrejtje n lidhje me konceptin e teoris, 2) Teorit, si koncepte, supozime, dhe teorema q jan, asnjher nuk vrtetohen ose prgnjeshtrohen prfundimisht. Mirpo, besimi jon n dobin apo vlern e nj teorie ndrtohet ndrsa ne grumbullojm vrojtime q prputhen me pritshmrit ose hipotezat e nxjerra nga ajo. N ann tjetr, ai besim besimi dobsohet ndrsa ne mbledhim vrojtime q nuk prputhen me hipotezn e nxjerr n mnyr teorike. Prandaj, asaj s cils i referohemi si testim i teoris n t vrtet reduktohet n testim t hipotezs. Asnj pjes e hulumtimit nuk siguron prova t mjaftueshme pr t pranuar ose mos pranuar ndonj teori ose pjes t nj teorie q kan t bjn me dukuri q nuk jan prfshir n studim. Gjithmon ka mundsi q ndonj hulumtim i ardhshm do t prodhoj prova kundr vlefshmris s teoris. Gjithnj duhet t jemi t hapur ndaj gjetjeve q nuk jan n favor me teorin ton, dhe t gatshm ti kthehemi induksionit pr t ndrtuar prova t reja pr teori m t vlefshme.

  15. Q nj teori t jet e dobishme/vlefshme n shpjegimin e vrojtimeve, ajo duhet t plotsoj disa standarde: Duhet t jet e testueshme, Duhet t jet logjikisht e shndosh, Duhet t jet e komunikueshme, Duhet t jet e prgjithshme.

  16. Testimi i teoris sht n qendr t projektit hulumtues. Detyrat e testimit t teoris jan: prdorimi i teoris pr t formuluar disa pritshmri mbi marrdhniet e tjera q nuk i kemi vrojtuar dhe pastaj t kqyrim nse vrojtimet aktuale jan n prputhje me at q presim t zbulojm.

  17. (Roli i hipotezs) Hipoteza sht pohim i asaj q besojm se sht faktike. Ajo na thot se far presim t zbulojm kur organizojm n mnyr t duhur vrojtimet e realitetit. Ndryshoret Ndryshoret kan rol qendror n procesin e hulumtimit pr dy arsye. S pari, ato na ndihmojn t identifikojm se far duhet t vrojtojm pr t testuar teorin ton duke siguruar referenca m precize empirike. S dyti, ne mund t organizojm vrojtimet tona duke njohur rolin q ndryshoret luajn n hipotez. Ndryshoret e varura dhe ndryshoret e pavarura... Hipotezat n esenc jan pohime t marrdhnieve ndrmjet ndryshoreve. Hipotezat sigurojn nj baz pr mbledhje t provave mbi vlefshmrin empirike t strukturs s teoris ton.

  18. 5. Prballja me alternativat: hipotezat rivale gjat planit t hulumtimit Plani i hulumtimit sht proces i formulimit t hipotezave dhe arsyetimeve alternative rivale prmes nj varg vrojtimesh q jan t nevojshme pr t testuar ato hipoteza ashtu q ato t prjashtohen si shpjegime t mundshme t gjetjeve. sht e rndsishme q t mos ngatrrojm hipotezat vrtet alternative me ato q mund ti quajm hipoteza t tjera. Nj hipotez sht alternativ rivale vetm nse logjikisht sht e pamundur q ajo dhe hipoteza jon fillestare t jen njkohsisht t vrteta.