lesson 1 3 write expressions n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Lesson 1.3 Write Expressions PowerPoint Presentation
Download Presentation
Lesson 1.3 Write Expressions

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

Lesson 1.3 Write Expressions - PowerPoint PPT Presentation


  • 135 Views
  • Uploaded on

Lesson 1.3 Write Expressions. OBJ: To translate verbal phrases into expressions. ADDITION Sum Plus Total More than Increased by. SUBTRACTION Difference Less than Less Minus Decreased by. Words meaning…. MULTIPLICATION Times Product Multiplied by Of Twice. DIVISION Quotient

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Lesson 1.3 Write Expressions' - james-french


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
lesson 1 3 write expressions

Lesson 1.3Write Expressions

OBJ: To translate verbal phrases into expressions.

words meaning
ADDITION

Sum

Plus

Total

More than

Increased by

SUBTRACTION

Difference

Less than

Less

Minus

Decreased by

Words meaning…
words meaning1
MULTIPLICATION

Times

Product

Multiplied by

Of

Twice

DIVISION

Quotient

Divided by

Divided into

Words meaning…
sample problems
Sample Problems

Translate each phrase by using a variable

  • 3 times the sum of 7 and a number y.
  • 2 dollars less than Judy had yesterday
  • Twice a number
  • 25 percent of a number
  • 4 less than the quantity 6 times a number.
try these
Try These
  • Fifteen decreased by 4 times a number
  • Twice the sum of 6 and a number
  • The difference of 5 and a number divided by 6
  • 5 divided by the square of a number
  • If Chris can solve x algebraic equations per minute, how many equations can she solve in four minutes?
verbal model
Verbal Model
  • Describes a real world situation using words as labels and using math symbols to relate the words. You can replace the words with numbers and create a mathematical model, such as an expression.
slide7
Rate
  • A fraction that compares two quantities measured in different units.
unit rate
Unit Rate
  • A rate in which the denominator of the fraction is 1 unit.
  • A 15 oz box of cereal costs $2.99. Find the unit rate to the nearest cent.