slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PLAN WYKŁADÓW PowerPoint Presentation
Download Presentation
PLAN WYKŁADÓW

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

PLAN WYKŁADÓW - PowerPoint PPT Presentation


 • 131 Views
 • Uploaded on

PLAN WYKŁADÓW Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych. Streszczenie wykładu II

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PLAN WYKŁADÓW


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

PLAN WYKŁADÓW

 • Wykład 2: Ustalone przewodzenie ciepła w ciałach stałych: płaskich, walcowych i kulistych
slide2

Streszczenie wykładu II

Przedstawiono ważne w technice ustalone w czasie jednowymiarowe przewodzenie ciepła w przegrodach płaskich i walcowych jedno- i wielowarstwowych, a także w przegrodzie kulistej. Określono charakter zmienności temperatury wzdłuż strumienia cieplnego. Dla przegród płaskich o stałej przewodności cieplnej jest ona prostoliniowa, a dla innych ma przebieg krzywoliniowy.

Dla wszystkich przegród o zmiennej przewodności cieplnej ma zawsze przebieg krzywoliniowy.

Wyprowadzono wzory do obliczania strumienia cieplnego. Zwrócono uwagę na analogię przewodzenia ciepła i przewodzenia prądu elektrycznego i wprowadzono pojęcie oporu cieplnego.

slide3

Podstawowe określenia w wymianie ciepła

 • przewodzenie
 • konwekcja
 • - swobodna
 • - wymuszona
 • promieniowanie
 • 2. Pole temperatury
 • niestacjonarne
 • Stacjonarne
 • 3. Równanie Fouriera – Kirchhoffa dla λ = const:
slide4

Równanie Fouriera - jeżeli ciało, dla którego wyprowadzono równanie Fouriera - Kirchhoffa, jest ciałem stałym, to nie ma w nim wewnętrznych ruchów substancji, czyli: wx = wy = wz = w = 0, a pochodne konwekcyjna w równaniach ulegają wyzerowaniu. Otrzymuje się tzw. równanie różniczkowe przewodzenia ciepła Fouriera w postaci ogólnej:

 • lub dla stałej przewodności cieplnej tj. dla λ = const:
slide5

PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE PŁASKIEJ

ŚCIANKA JEDNOLITA O RÓWNOLEGŁYCH PŁASZCZYZNACH ZEWNĘTRZNYCH i O GRUBOŚCI . PRZYJMUJEMY, ŻE PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA MATERIAŁU JEST STAŁA i RÓWNA  ORAZ, ŻE NA POWIERZCHNIACH ZEWNĘTRZNYCH ŚCIANKI UTRZYMUJE SIĘ TEMPERATURA TW1 i TW2 . TEMPERATURA ZMIENIA SIĘ TYLKO W KIERUNKU NORMALNEJ DO POWIERZCHNI, POLE TEMPERATUR JEST WIĘC W DANYM WYPADKU JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNIE PŁASKIE i PROSTOPADŁE DO OSI X.

slide9

PRZEWODZENIE CIEPŁA W PRZEGRODZIE WALCOWEJ

CIAŁO PRZEWODZĄCE CIEPŁO MA KSZTAŁT PUSTEGO WALCA O DŁUGOŚCI L, WEWNĘTRZNEJ ŚRENICU dW i ZEWNĘTRZNEJ dz. PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA MATERIAŁU JESTSTAŁA. NA POWIERZCHNI WEWNĘTRZNEJ i ZEWNĘTRZNEJ PANUJĄ STAŁE TEMPERATURY TW1 i TW2. SPADEK TEMPERATURY NASTĘPUJE JEDYNIE W KIERUNKU PROMIENIOWYM r. POLE TEMPERATURY JEST WIĘC JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNE ZAŚ SĄ POWIERZCHNIAMI WALCOWYMI, KTÓRYCH OSIE POKRYWAJĄ SIĘ Z OSIĄ RURY.

WYPROWADZIĆ WZÓR NA STRUMIEŃ PRZEWODZENIA CIEPŁA DLA SYTUACJI „b”

slide11

PRZEWODZENIE CIEPŁA PRZEZ POWŁOKĘ KULISTĄ

CIAŁO PRZEWODZĄCE CIEPŁO MA KSZTAŁT PUSTEJ KULI O PROMIENIU POWIERZCHNI WEWNĘTRZNEJ rW1 i PROMIENIU POWIERZCHNI ZEWNĘTRZNEJ rW2 WYKONANE Z MATERIAŁU JEDNORODNEGO O STAŁEJ PRZEWODNOŚCI CIEPLNEJ . TEMPERATURY TW1 i TW2 NA POWIERZCHNIACH WEWNĘTRZNEJ i ZEWNĘTRZNEJ SĄ STAŁE. SPADEK TEMPERATURY NASTĘPUJE JEDYNIE W KIERUNKU PROMIENIOWYM r. POLE TEMPERATURY JEST WIĘC JEDNOWYMIAROWE, POWIERZCHNIE IZOTERMICZNE ZAŚ SĄ POWIERZCHNIAMI KULISTYMI O WSPÓLNYM ŚRODKU.

WYPROWADZIĆ WZÓR NA STRUMIEŃ PRZEWODZENIA CIEPŁA DLA SYTUACJI „b”