arsena pami ci n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Arsena? Pami?ci

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 16

Arsena? Pami?ci - PowerPoint PPT Presentation


  • 101 Views
  • Uploaded on

Arsenał Pamięci. 2012. Historia Konkursu.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Arsena? Pami?ci' - isla


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
historia konkursu
Historia Konkursu

Co roku, począwszy od 1998 roku organizowany jest konkurs "Arsenał Pamięci". Początkowo nosił on nazwę "Arsenał Braterstwa". Powstał z inicjatywy pani Krystyny Gałązki -ówczesnej Dyrektor XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. hm Janka Bytnara w Łodzi.

Główną ideą przyświecającą temu konkursowi była popularyzacja wiedzy o pokoleniu Polaków, którego postawom, walce i ofiarom zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą, o Armii Krajowej, Szarych Szeregach i bohaterach "Kamieni na szaniec".

"Arsenał Braterstwa” adresowany by do harcerzy i uczniów szkół podstawowych z terenu Łodzi. Zadanie konkursu obejmowało prace plastyczne nawiązujące do tradycji walk o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej.

Wszyscy jego uczestnicy zostali nagrodzeni egzemplarzami "Kamieni na szaniec„ ze wspaniałą przedmową - gawędą Barbary Wachowicz.

slide3

Drugi konkurs w roku 1999/2000 otrzymał nazwę "Arsenał Służby". Trzecia edycja z lat 2000/2001 nosiła już nazwę "Arsenał Pamięci". To hasło przyświeca uczestnikom konkursu po dziś dzień.

regulamin konkursu
Regulamin Konkursu

Hm Krzysztof Jakubiec

Aby wziąć udział w konkursie "Arsenał Pamięci" należy:

1. Przesłać na adres szkoły XXIX LO im. hm Janka Bytnara w Łodzi nie publikowane dotychczas relacje żyjących jeszcze świadków historii - uczestników wydarzeń, akcji, opowieści o dramatycznych epizodach z życia pojedynczych osób lub całych rodzin - spisane, autoryzowane, opatrzone zdjęciami i notatką biograficzną lub zbiory zdjęć nieznanych lub zagrożonych zapomnieniem miejsc i obiektów związanych z ludźmi lub wydarzeniami z historii własnej miejscowości, regionu, Polski, miejsc owianych legendą, niszczonych a godnych ocalenia, utrwalenia. Stanowi to część pierwszą pracy.

2. Część druga to własne refleksje na kanwie wykonanego zadania, uzasadnienie pragnienia zachowania i zgromadzenia w "Arsenale Pamięci" zebranych okruchów narodowej historii.

3. Następnie prace są czytane przez pana hm Krzysztofa Jakubca i panią hm Barbarę Wachowicz.

Hm Barbara Wachowicz

rozstrzygni cie xi edycji konkursu
Rozstrzygnięcie XI Edycji Konkursu

Uczennice II LO wraz z opiekunem dr Elżbietą Longosz podczas pierwszego dnia w Łodzi

Laureatki „Arsenału Pamięci”

z II LO w Krośnie :

1.Ewa Foryś

2. Paulina Jaworska

3. Ewa Kindelska

4. Natalia Królicka

5. Gabriela Kuźnar

6. Maria Moskal

7. Aleksandra Pernal

8. Miranda Syrek

9. Aleksandra Ziemiańska

10. Aleksandra Zygarowicz

11. Aleksandra Pelczar

12. Marlena Lenart

13. Iwona Szymańska

14. Teresa Topolska

15. Dominika Winnicka

16. Paulina Zajdel

wyjazd do odzi 22 03 2012r
Wyjazd do Łodzi-22.03.2012r.

Powitanie hm Krzysztofa Jakubca w „Bytnarówce”

Uczennice II LO nagrodzone książką „Przedwiośnie”

Rozstrzygnięcie XI ogólnopolskiego konkursu

„Arsenał Pamięci „ miało miejsce 22-23 marca 2012r.Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie przez organizatorów do miasta Łodzi. W Pierwszym dniu 289 uczestników konkursu zebrało się w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi im. Hm Janka Bytnara „Rudego”, tam też przygotowany był poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz uczestników i ich opiekunów znaleźli się świadkowie historii biorący udział w II wojnie światowej.

go specjalny
Gość specjalny

Uroczystość rozpoczął główny organizator konkursu hm Krzysztof Jakubiec, który powitał wszystkich przybyłych. Zaproszony był także gość honorowy, którym w tym roku był harcmistrz Aleksander Główka były komendant Roju „Wilkołak”. Dziewięćdziesięcioletni już mężczyzna opowiedział nam o swoich przeżyciach wojennych. Dowiedzieliśmy się także, że ukazała się książka o przeżyciach pana Główki . Spotkanie zakończyło się rozdaniem wszystkim uczestnikom pamiątkowych dyplomów laureata konkursu oraz wręczeniem książki „ Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Opiekunowie prac również zostali nagrodzeni.

Harcmistrz Aleksander Główka

dzie ii 23 03 2012r
Dzień II- 23.03.2012r.

Uczennice naszego liceum wraz z opiekunem

na rynku Manufaktury

Wnętrze Manufaktury w Łodzi

Drugi dzień pobytu w Łodzi rozpoczął się od krótkiej wycieczki po mieście. Zwiedziliśmy Manufakturę, czyli największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce a zarazem jedno z największych w Europie.

slide9

Uczennice I c II LO na rynku Manufaktury

Pani dr Elżbieta Longosz wraz z panią opiekun

grupy z Krościenka na rynku Manufaktury

Uczennice II LO wraz z młodszymi kolegami i

koleżankami z Targowisk i Krościenka Wyżnego

slide10
Gala

Następnie o godzinie 11 rozpoczęła się cześć oficjalna konkursu. Uroczyste podsumowanie XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Arsenał Pamięci odbyło się dnia 23.03.2012r. w Sali Lustrzanej Muzeum Historii Miasta Łodzi. W uroczystości udział wzięli: przedstawiciele Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, reprezentująca Łódzkiego Kuratora Oświaty – dyrektor Wydziału Wspierania Edukacji Irena Przybyłek, komendantka Chorągwi Łódzkiej ZHP hm.Ewa Grabarczyk, byli żołnierze Armii Krajowej i Szarych Szeregów, więźniowie obozów koncentracyjnych, uczestnicy Akcji pod Arsenałem, harcerze, nauczyciele, rodzice oraz licznie zgromadzona młodzież.

Uczennice II LO z panią Elżbietą Longosz w Sali Lustrzanej

Sala Lustrzana w Pałacu Poznańskich

w Łodzi

slide11

Hm Krzysztof Jakubiec wita zebranych w Sali Lustrzanej

Hm Barbara Wachowicz opowiada o pracach

Wniesienie sztandarów m.in. Chorągwi Łódzkiej ZHP

Sala Lustrzana w Pałacu Poznańskich

wyr nienie
Wyróżnienie

Iwona Szymańska i Dominika Winnicka odbierające

nagrodę od pani Wachowicz

Drugiego dnia pobytu naszych uczennic w Łodzi, w czasie uroczystej gali, pani Barbara Wachowicz, Mistrzyni Mowy Polskiej, dzieliła się z uczestnikami konkursu swoimi przemyśleniami. W trakcie przemówienia nagrodziła wyróżnieniem trzy prace, które według niej cechowały się wyjątkowym charakterem i dokładnym opisaniem wydarzeń. Jedną z nich była praca uczennic klasy IIIc naszego liceum, Iwony Szymańskiej i Dominiki Winnickiej, o żołnierzach wyklętych nosząca tytuł „Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą –chwała niepokonanym!” Dziewczęta zostały uhonorowane brawami, gratulacjami pani Wachowicz i jej książką pod tytułem „To „Zośki” wiara!". Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z ich sukcesu.

loteria
Loteria

Loteria nagród dla uczestników

Pani Jolanta Woźniakowska – dyrektor XXIX LO w Łodzi,

losuje pierwszych szczęśliwców

Jak co roku odbyła się loteria, w której wzięli udział wszyscy laureaci. Nagrody były różnego typu począwszy od laptopów, aparatów cyfrowych, odtwarzaczy Mp3 i Mp4 skończywszy na książkach, albumach i wielu innych upominkach. Tym miłym akcentem zakończył się pobyt naszych uczennic w Łodzi. Przed sobą miały już tylko kilkugodzinną podróż do domu.

lekcja historii
Lekcja Historii

Każdy, na pewno nie raz, natknął się w domu na pamiątki rodzinne- pożółkłe fotografie, dokumenty, kawałek postrzępionego materiału, który może był niegdyś opaską powstańczą. To właśnie może na ich widok oczy babci, czy dziadka stają się przepełnione blaskiem, a może łzami... Czyż nie warto bliżej poznać historie rodzinne, porozmawiać ze świadkami wojennych wydarzeń. Żyją wśród nas bohaterowie wydarzeń czasów wojny i powojennych - żołnierze, partyzanci, powstańcy Warszawy, więźniowie obozów koncentracyjnych i jenieckich, więźniowie stalinowskich łagrów, Sybiracy, ofiary politycznych represji.

Alek Zośka Rudy

Bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”

cele arsena u pami ci
Cele „Arsenału Pamięci”

Celem konkursu "Arsenał Pamięci" jest zgromadzenie jak najwięcej wspomnień, dokumentów z czasów XX wieku. Nie pozwólmy na unicestwienie istniejących jeszcze śladów historii. To na nich opiera się nasz DOM - Ojczyzna. Udowodnijmy ludziom od których decyzji zależy ocalenie lub zniszczenie śladów naszej narodowej historii i kultury, że "Ojczyzna" nie jest dla młodych Polaków pojęciem obojętnym i ogólnym, lecz bliskim i opartym na konkretach. Uczmy się więc Patriotyzmu!

ad