slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
بیماریهای شایع عضلانی گرد آورندگان: مهسا رضایی پرستو شهناسی سپیده

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 37

بیماریهای شایع عضلانی گرد آورندگان: مهسا رضایی پرستو شهناسی سپیده - PowerPoint PPT Presentation


 • 276 Views
 • Uploaded on

بیماریهای شایع عضلانی گرد آورندگان: مهسا رضایی پرستو شهناسی سپیده ناظری استاد مربوطه: دکتر احمدی. بیماری های داخلی. عضله. عضله چیست.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'بیماریهای شایع عضلانی گرد آورندگان: مهسا رضایی پرستو شهناسی سپیده' - irish


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

بیماریهای شایع عضلانیگرد آورندگان:مهسا رضاییپرستو شهناسیسپیده ناظریاستاد مربوطه:دکتر احمدی

بیماری های داخلی

slide3
عضله چیست
 • عضله بافت بدنی است که چون قدرت انقباض دارد،حیوانات عالی تر را قادر می کند تا بدنشان را تکان دهند.عضلات به دو گروه بزرگ تقسیم می شوند:ارادی و غیر ارادی.عضلات ارادی با اراده کنترل می شوند و عضلات غیر ارادی به طور مستقل کار می کنند.اکثر عضلات ارادی به اسکلت متصل اند و از لحاظ شکل و اندازه متناسب با کارهای خاصی که انجام می دهند،طبقه بندی شده اند.آنها در چند صدم ثانیه به کار می افتند و کشش عظیمی را روی استخوانی که به آن متصل اند اعمال می کنند و در صورت لزوم هزار برابر وزن خودشان را تحمل می کنند.
slide4

عضلات غیر ارادی ،عضلات قلب و سیستم گوارشی را در بر می گیرند و الیافهایی که این عضلات از آنها تشکیل شده اند ،خیلی کوچکتر از الیاف عضلات ارادی هستند.عضله به خاطر ذخیره خونی سرشار و استثنائی اش ،بیش از بافتهای اساسی بدن در معرض عفونت و بیماری است.اگر بار اضافی بر عضله تحمیل شود،خسته می شود و از انقباض باز خواهد ماند،اما اگر به طور معمولی مورد استفاده قرار گیرد،دردسر کمتری ایجاد خواهد کرد.

slide6
مياستنى‌گراويس MG
 • مياسنتى‌گراويس (MG)نوعى اختلال عصبى عضلانى خودايمنى است که باعث ضعف و خستگى‌پذيرى عضلات اسکلتى مى‌شود و علت آن اتوآنتى‌بادى‌هاى ضدٌ گيرنده‌هاى استيل‌کولين (AChRs)در محل اتصال عصب به عضله (NMJs )است.
slide7
 خصوصيات بالينى
 • در هر سنى مى‌تواند بروز کند. علائم آن در طول روز کم و زياد مى‌شود و با فعاليت بدتر مى‌شود. توزيع مشخصى دارد به اين صورت که عضلات جمجمه‌اى (پلک، عضلات خارج چشمي،ضعف صورت، گفتار 'تودماغي' يا نامشخص و ديسفاژي) و در %۸۵ موارد عضلات اندام‌ها (غالباً پروگزيمال و غير قرينه) درگير مى‌شوند.
slide8

رفلکس‌ها و حس بيمار طبيعى هستند. ممکن است خصوصاً در افراد مسن فقط به عضلات خارج چشمى محدود باشد. عوارض : پنومونى آسپيراسيون (ضعف عضلات بولبار)، نارسائى تنفسى (ضعف عضلات قفسه سينه)، تشديد مياستنى بر اثر تنفسى (ضعف عضلات قفسه سينه)، تشديد مياستنى بر اثر مصرف داروهائى که اثرات بلوک‌کننده بر محل اتصال عصب به عضله دارند (تتراسايکلين، آمينوگليکوزيدها، پروکائين‌آميد، پروپرانولول، فنوتيازين‌ها، ليتيوم).

slide9
ارزيابى آزمايشگاهى
 • - آنتى‌بادى‌هاى ضدٌ گيرنده استيل‌کولينى - هيچ ارتباطى با شدت بيمارى ندارد. در ۸۰% کل مياستنى‌گراويس‌ها مثبت است. در ۵۰% موارد که فقط يافته‌هاى چشمى دارد مثبت است. مثبت بودن آنتى‌بادى در اين بيمارى

تشخيصى است.

slide10

- تست تنسيلون (ادروفونيوم) - نوعى آنتى‌کولين استراز کوتاه‌اثر - براى بررسى بهبودى سريع و گذراى قدرت عضلانى به‌کار مى‌رود. امکان مثبت کاذب (پاسخ پلاسبو، بيمارى نورون حرکتي) و منفى کاذب شدن تست وجود دارد.

slide11

- EMG - تحريک مکرر و با فرکانس پائين (۴-۲ هرتز) باعث کاهش آمپليتود پاسخ‌هاى حرکتى برانگيخته مى‌شود.

 • - CT و MRI قفسه سينه - جستجوى تيموما
 • - بررسى تيروئيد و مطالعات ديگر (ANA) در مورد ساير بيمارى‌هاى خودايمنى
slide12
 درمان
 • داروى آنتى‌کولين استراز پيريدوستيگمين (متسينون) به فعاليت‌هاى عملى بيمار کمک مى‌کند (جويدن، بلع، قدرت عضلانى در هنگام فعاليت).
slide14

دیستروفی ماهیچه ای دوشن(به اختصار DMD)، شایع‌ترین و شدیدترین نوع از بیماری‌های دیستروفی ماهیچه‌ایاز گونه (X پیوند یافته) و ژنتیکی است. از عوارض اصلی این بیماری تحلیل و نابودی ماهیچه‌های ارادی (که در کنترل بدن نقش حیاتی دارند) است که در مواقع شدید نهایتاً منجر به عدم توانایی در راه رفتن ،۹۶% معلولیت، مشکلات تنفسی و مرگ می شود.

slide15

فراوانی دوشن ۱ در ۳۵۰۰ کودک پسر است. این بیماری در اثر تغییرات و نقض در ژن (DMD) واقع در کروموزومX ایجاد می‌شود. این ژن مسؤل ساخت پروتئیندیستروفین که ماده‌ای ضروری برای حفظ و ثبات ماهیچه‌ها است می‌باشد و در غشاء سلولی قرار دارد. به طور کلی بانوان دارای کروموزومX ناقص و حامل این بیماری هستند و می‌توانند این بیماری را به نیمی از فرزندان پسر خود منتقل کنند

slide16

ناقص بودن یکی از کروموزومX در بانوان غالباً ارثی است یا ممکن است در اثر جهش‌های ژنتیکی باشد. به طور کلی علایم بیماری در ۶ سالگی ظاهر می‌شود گرچه در دوران نوزادی هم نمایان است. نوزاد در موقع تولد کاملاً سالم به نظر می‌رسد، ولی هنگامی که شروع به حرکت می‌کند، حتی زمانی که با چهار دست و پا و یا سینه خیز می‌نماید حرکت او کندتر از همسالان خود است و زود به زود خسته می‌شود.

slide17

شیوع بیماری دوشن ۱ در ۳۵۰۰ کودک پسر است. به این دلیل این بیماری فقط در جنس مذکر بروز می‌کند که جنس مذکر فقط یک کروموزومX دارد . جنس مؤنث به این بیماری مبتلا نمی‌شود زیرا که در بدن آن‌ها دو کروموزومX وجود دارد و دوشن فقط در اثر اختلال یکی از کروموزوم‌هایX ایجاد می‌شود بنابراین آن یکی کروموزوم سالم می ماند و نهایتاً فقط پسران به این بیماری مبتلا می‌شوند.

slide18
عامل بیماری
 • بیماری دیستروفی ماهیچه ای دوشن در اثر نقض در کروموزومX و فقدان پروتئین دیستروفین ایجاد می‌شود. ژن مسئول ساخت این پروتئین (DMD) است و بر روی کروموزومX قرار دارد. پروتئین دیستروفین اطراف سلول‌های ماهیچه‌ای برای محافظت ساختمان ماهیچه ساخته می‌شوند و مانع از خروج عناصر داخل سلول ماهیچه ای به فضای خارج از سلول می‌شود.بدون دیستروفین سلول ماهیچه ای قابل نفوذ خواهد بود و مواد بافت خارج سلولی وارد سلول ماهیچه شده و باعث تخریب و مرگ ماهیچه خواهد شد و در نهایت بافت چربی جای ماهچه را می‌گیرد.
slide19
نشانه‌ها و عوارض
 • مهمترین نشانه بیماری دیستروفی ماهیچه ای دوشن اختلال در ماهیچه هاست که موجب مشکل در راه رفتن، ضعف ماهیچه‌های اندام تحتانی و لگن و برزگ شدن غیر طبیعی ماهیچه‌های ساق پا می‌شود. همچنین ضعف ماهیچه ای در دست‌ها، بازو و شانه نیز بروز می‌کند. نشانه‌ها معمولاً تا قبل از ۶ سالگی ظاهر می‌شود، هرچند در دوران نوزادی هم نمایان است. نهایتاً پیشرفت این بیماری که موجب نابودی ماهیچه‌ها می‌شود با عدم توانایی راه رفتن ، ۹۶% معلولیت، انحنا در ستون فقرات و قفسه سینه، مشکلات تنفسی و مرگ خاتمه می یابد. سایر نشانه‌ها و عوارض اصلی دوشن به شرح زیر است:
slide20

_ناهنجاری در راه رفتن و قدم برداشتن (بیماران معمولاً روی قسمت جلویی کف پا و سر پنجه، راه می‌روند که ناشی از انقباضات شدید ماهیچه‌های پشت پا می‌باشد و ضعف زانوها را نشان می‌دهد)

 • -خستگی زود هنگام و درد در ماهیجه‌های ساق پا پس از مدت کوتاهی پیاده روی
 • _زمین خوردن مکرر
 • _مشکل در دویدن، جستن و پریدن
 • _مشکل در بالا رفتن و پایین آمدن از پله
 • _.............
slide21
نشانه‌های نهفته و موجود در خون
 • بالا بودن میزان آنزیم ماهیچه‌ای کراتین کیناز «Creatinekinase (CPK-MM)» در خون
 • تست ژنتیک نقض در کرموزوم ایکس را افشا می کند
 • الکترومیوگرافی از بافت عضلانی نشان می دهد که تحلیل عضلات ناشی از با نفوذ شدن بافت عضلانی در اثر نقص در تولید پروتئین دیستروفین است نه در اثر اعصاب.
 • نمونه برداری از بافت ماهیچه ای فقدان پروتئین دیستروفین را تایید می کند.
slide22
فیبرومیالژی
 • فیبرومیالژی وضعیتی است که در آن درد مزمن و تندرنس عضلانی و نقاط اتصال عضلانی مشخصه آن است. این بیماری نوعی روماتیسم بافت همبند است. وجود مجموعه علایمی غیر از درد باعث شده که اصطلاح نشانگان فیبرومیالژیا نیز در مورد این بیماری به کار رود.
slide23
علایم بالینی
 • فیبرومیالژیا معمولاً به صورت بروز ناگهانی دردی منتشر و مزمن، به ندرت با محل مشخص عضلانی دیده می شود. این درد معمولاً در پی خستگی و اختلالات خواب مشاهده می‌شود. در معاینه بالینی عضلات طبیعی هستند، تندرنس به خصوص در محل ورود تاندونها دیده می‌شود، کاهش عمومی آستانه درد نیز وجود دارد.
slide24
اپیدمیولوژی
 • این بیماری در ۲ درصد از جمعیت (۷ درصد خانمها) مشاهده می‌شود. در یک سوم موارد سابقه آسیب قبلی دارند. یک سوم سابقه عفونت ویروسی و یک سوم هیچ سابقه قبلی ندارند.
slide25
تشخیص

محل نه نقطه قرینه حساس به درد جهت کرایترای تشخیصی ای سی آر (ACR)

slide26

وجود سابقه درد مزمن (بالای ۳ ماه) و منتشر (بالا و پایین کمر و دو طرفه)

 • درد در ۱۱ نقطه از ۱۸ نقطه حساس در معاینه (لمس) تشخیصی (تصویر)
slide27
درمان
 • اطمینان بخشی به بیمار، که این بیماری پیشرونده یا فلج کننده یا تهدیدکننده حیات نیست.
 • دارو: استفاده از آمی‌تریپتیلین و سایکلوبنزاپیرین در درمان این بیماری موثر بوده است. همچنین از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) در درمان این بیماری استفاده می‌شود.
 • ورزش: تمرینهای آئروبیک نقش درمانی در این بیماری دارند.
 • نوروفیدبک: از روش های جدید در درمان این بیماری است که عمدتا بر روی کاهش درد،تخفیف علائم روانی وبهبود کیفیت زندگی این بیماران موثر است.
slide28
آشنایی با انواع میوپاتی ها
 • شايع‌ترين گروه اکتسابى و بالقوه قابل درمان عضلات اسکلتى است. سه شکل اصلى دارد:
 • پلى‌ميوزيت (PM)
 • درماتوميوزيت (DM)
 • ميوزيت انکلوزيون‌بادى (IBM)
slide29

معمولاً به‌صورت ضعف پيشرونده و قرينه عضلات تظاهر مى‌کند. عضلات خارج چشمى درگير نمى‌شوند ولى ضعف عضلات حلقى و افتادگى گردن شايع است. IBM با درگيرى زودرس عضلات چهار سر ران و ديستال مشخص مى‌شود.پيشرفت بيمارى در PM و DM هفته‌ها تا ماه‌ها است ولى در IBM به‌طور تيپيک به چندين سال مى‌رسد. درگيرى پوستى DM ممکن است شامل موارد زير باشد: بثورات هليوتروپ (تغيير رنگ آبى - ارغواني) بر روى پلک‌هاى فوقانى با ادم، بثورات قرمز مسطح بر روى صورت و قسمت فوقانى تنه، يا اريتم روى بند انگشتان.انواع مختلفى از سرطان‌ها از قبيل سرطان تخمدان، پستان، ملانوم و کولون با DM ارتباط دارند.

slide30
درمان کلی
 • درمان غالباً در PM و DM مؤثر است اما در IBM تأثيرى ندارد.مرحله اول: گلوکوکورتيکوئيدها (پردنيزون) ۱mg/kg/d براى ۴-۳ هفته و سپس قطع بسيار تدريجى آن).مرحله دوم: آزاتيوپرين (حداکثر ۳mg/kd/d) يا متوترسکات (۵/۷ mg در هفته که به‌تدريج به ۲۵mg در هفته افزايش مى‌يابد).مرحله سوم: ايمونوگلوبولين وريدى (۲g/kg در دوزهاى منقسم براى ۵-۲ روز).
slide31

مرحله چهارم: سيکلوسپورين، کلرامبوسيل، سيکلوفسفاميد يا مايکوفنولات موفتيل. IBM عموماً به داروهاى سرکوبگر ايمنى مقاوم است بيشتر مؤلفين يک کارآزمائى کوتاه‌مدت گلوکوکورتيکوئيد به‌همراه آزاتيوپرين يا متوترکسات را توصيه مى‌کنند

slide32
پلي ميوزيت و درماتوميوزيت
 • پلي ميوزيت و درماتوميوزيت التهاب بافت همبند، همراه تغييرات تخريبي در عضلات (پلي ميوزيت ) و پوست (درماتوميوزيت ). اين تغييرات باعث ضعف و تحليل عضلات به ويژه عضلات اندام هاي فوقاني و تحتاني مي شود. اين بيماري شباهت هاي بسياري با آرتريت روماتوييد و لوپوس اريتماتوي دارد و شيوع آن در خانم ها دو برابر آقايان بوده و بيشتر بين سنين ۵۰-۳۰ سال بروز مي كند.
slide33
علايم شايع
 • بروز ناگهاني يا تدريجي موارد زير:ضعف در عضلات كمربند لگن و كمربند شانهبثورات پوستي بر روي صورت ، شانه ها، بازوها و بر روي مفاصل كه ممكن است خارش دار باشد.سردي دسته ها و پاهاافتادن مكرر و سختي در برخاستن از جااختلال در تكلم يا بلععفونت همراه با تب ، ضعف عضلاني ، كاهش وزن و در مفاصل (گاهي ) مقدم بر ساير علايم
slide34
علل
 • احتمالاً يك بيماري بيش حساسيتي يا خود ايمني است اگرچه علت واقعي آن مشخص نشده است . ارتباط اين بيماري با مصرف برخي داروها و در پي عفونت هاي باكتريايي ، ويروسي و تزريق برخي واكسن ها مشاهده شده است .
slide35
عواقب مورد انتظار
 • اين بيماري ممكن است به طور ناگهاني يا تدريجي بروز كند. اكثر بيماران در نهايت به دليل ضعف عضلاني نيازمند استفاده از صندلي چرخ دار شده يا به كلي زمين گير مي شوند. برخي علايم بيماري يا درمان قابل كنترل است . ولي گاهي بيماري در اندك زماني به مرگ مي انجامد. فروكش بيماري يا بهبود خودبه خود ممكن است رخ دهد به خصوص در كودكان .
slide36
اصول كلي
 • بررسي هاي تشخيصي ممكن است شامل آزمايش هاي خون براي اندازه گيري پادتن هاي ضد هسته (ANA) و آنزيم هاي عضلاني ، و نوار عضله (بررسي اختلالات عصب و عضله به وسيله ثبت فعاليت الكتريكي عضلات ) باشد. ارزيابي از نظر بدخيمي هاي احتمالي همراه نيز ضروري است .معمولاً مراقبت بيماران در منزل انجام مي شود ولي در طي مرحله حاد ممكن است بستري در بيمارستان لازم باشد.كمپرس آب سرد ممكن است خارش پوستي را تسكين دهد.جراحي در صورت بروز انسداد روده ضرورت مي يابد.درمان فيزيكي و توانبخشي توصيه مي گردد.
slide37
داروها
 • داروهاي كورتوني تا برطرف شدن علايم حاد با مقادير بالا و پس از آن با مقادير كمتر تجويز مي شود.داروهاي سيتوتوكسيك يا سركوبگر دستگاه ايمني در صورت ناموفق بودن ساير درمان ها ممكن است تجويز شوند.داروهايي براي كنترل خارش ممكن است تجويز شوند.همچنين ممكن است مسكن نيز تجويز شود
ad