fiodoras dostojevskis l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Fiodoras Dostojevskis PowerPoint Presentation
Download Presentation
Fiodoras Dostojevskis

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 26

Fiodoras Dostojevskis - PowerPoint PPT Presentation


  • 527 Views
  • Uploaded on

Fiodoras Dostojevskis. Mokykitės ir skaitykite. Skaitykite rimtas knygas. Knygos – tai mano gyvenimas. F.Dostojevskis. Kai matau kaip žmonės, nežinodami ką veikti, prasimano apgailėtinų užsiėmimų ir pramogų, aš ieškau knygos ir tariu sau: vien šito pakanka visam gyvenimui. F.Dostojevskis .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Fiodoras Dostojevskis' - india


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
Mokykitės ir skaitykite. Skaitykite rimtas knygas. Knygos – tai mano gyvenimas.

F.Dostojevskis

slide3
Kai matau kaip žmonės, nežinodami ką veikti, prasimano apgailėtinų užsiėmimų ir pramogų, aš ieškau knygos ir tariu sau: vien šito pakanka visam gyvenimui.

F.Dostojevskis

slide5
Fiodoras Dostojevskis gimė 1821 m. lapkričio 11 d. Maskvoje. Būdamas 15 neteko motinos ir po kiek laiko tėvo. Mokėsi namie, pensionuose, baigė karo inžinerijos mokyklą Peterburge ir metus tarnavo Rusijos valdžios institucijose. 

Kodėl jį kartais pavadindavo lietuviu?

slide6
1849 m. pasirodo pirmasis kūrinys „Vargo žmonės“.

Kokia to meto rusų literatų nuomonė apie jį?

slide7
1849 m. buvo areštuotas. Mirties bausmė (sušaudymas) paskutiniu momentu buvo pakeista į 8 m. katorgą ir vėliau tarnybą eiliniu kariuomenėje iki gyvos galvos.

Už ką buvo nubaustas mirties bausme, o paskui kalinamas F.Dostojevskis?

slide8
1849-1859 m. praleido Sibire ir katargoje.

Kokią reikšmę turėjo šie metai F.Dostojevskiui kaip rašytojui?

slide9
Praėjus dešimčiai metų rašytojas sugrįžo į Sankt Peterburgą ir atsidavė literatūrai: parašė ir išspausdino romanus „Užrašai iš Mirusiųjų namų“ (1861 m.), „Pažeminti ir nuskriaustieji“ (1861 m.), „Užrašai iš pogrindžio“ (1864 m.), „Nusikaltimas ir bausmė“ (1866 m.). 
slide10
1866 metais, stokodamas pinigų, pasirašė sutartį su vienu leidėjų: jeigu rašytojas iki tų metų lapkričio pirmos nepristatysiąs jam naujo dvylikos spaudos lankų (apie 300 puslapių) apimties romano, leidėjas devynerius metus galėsiąs be atlyginimo leisti visus naujai parašytus jo kūrinius. Iki sutarties termino likus tik mėnesiui romanas dar net nebuvo pradėtas; tada Dostojevskis pasisamdė pagalbininkę. Sutartis buvo įvykdyta.

Kas padėjo F.Dostojevskiui tuo metu pristatyti naują romaną?

slide11
Su žmona Ana Dostojevskaja rašytoja pragyveno iki mirties (1867-1881).

Kokios dar moterys darė įtaką F.Dostojevskiui?

slide12
,,Broliai Karamazovai” buvo paskutinis F. Dostojevskio kūrinys – įtempto trejų metų darbo ir viso gyvenimo apmąstymų bei ieškojimų rezultatas. Romanas atskiru leidiniu pirmą kartą išėjo 1880 m. gruodžio mėnesį.

Kaip manote, kam paskyrė F.Dostojevskis savo paskutinį kūrinį?

slide13
,,Vargo žmonės” (1846 m.),,Antrininkas” (1846 m.),,Baltosios naktys” (1848 m.),,Netočka Nezvanova” (1849 m.),,Užrašai iš mirusiųjų namų” (1860 m.),,Pažemintieji ir nuskriaustieji” (1861 m.),,Nusikaltimas ir bausmė” (1866 m.),,Lošėjas” (1867 m.)Idiotas (1868 m.)Demonai (1872 m.)Jaunuolis (1875 m.)Broliai Karamazovai (1880 m.)
slide14
Kūryba rašytojui buvo vienintelis pragyvenimo šaltinis, tačiau jis niekuomet dėl pinigų nevaizdavo to, kas jam pačiam neatrodė aktualu.

F. Dostojevskis nuolat akcentuodavo rašytojo atsakomybę ir jo reikšmę visuomenei. Jis atskleidė savo politines, visuomenines ir etines pažiūras beletristikoje

slide15
Jam pavyko tartum tiesiai pažvelgti į svetimą psichiką, pajusti subtiliausius niuansus, sekti menkiausius žmogaus vidinio pasaulio pasikeitimus. „Mane vadina psichologu : netiesa, aš tik didžiausias realistas, tai yra vaizduoju visas žmogaus sielos gilumas.“. Rašytojui svarbu ne kas jo veikėjas yra pasaulyje, bet pirmiausia, kuo veikėjui yra pasaulis ir kas jis pats sau. Ne tik veikėją supanti realybė, bet ir išorinis pasaulis ir buitis įtraukiami į savimonės procesą.
slide16

F.Dostojevskio psichologinio realizmo tezės:rašytojui rūpėjo, ką jo epocha davė žmogui;dėmesį sukoncentravo į pažeminto ir savo pažeminimą suvokiančio žmogaus dvasinę dramą;jo herojai-idėjos žmonės- nusprendžia išbandyti save;kūrinio atmosfera nuspalvinama tragiškumo ir katostrofiškumo nuojauta;idealas – proto ir širdies, mokslo ir žmoniškumo sintezė, kurią jis pavadina protinga širdimimoteryje ieško grožio ir gėrio, domina jų dvasinė branda, siela, moralinė jėga.

slide17
F.Dostojevskis – vienas iš droviausių rašytojų, niekuomet nevaizdavo ištvirkavimo, žemų aistrų scenų. Jis puikiai jautė skirtumą tarp to, kas vyksta skaitytpjo akyse, ir to, kas vyksta užkulisiuose.
slide18
Vaizduodamas žmogaus dvasinį pasaulį, F.Dostojevskis literatūroje buvo tas, kas fizikoje A.Enšteinas –reliatyvumo teorijos kūrėjas. Kiekvienoje mintyje slypi priešinga mintis: kvailume-išmintis, išmintyje – banalybė. Neapykanta gali slėpti meilę, o meilė – neapykantą ir kerštą.
slide19
F.Dostojevskis mirė 1881 m. vasario 9 d. nuo epilepsijos, kuri gyvenimo gale vis dažniau pasikartodavo..

Kur palaidotas F.Dostojevskis?

slide21
Ne protas svarbiausia, o kas jį valdo: prigimtis, širdis, kilnumas, išsilavinimas.

F.Dostojevskis

slide24
,,Nusikaltimas ir bausmė” labai panašus į kriminalinį romaną, tačiau nuo pastarojo skiriasi tuo, kad pagrindinio veikėjo Raskolnikovo veiksmai yra psichologiškai motyvuoti, filosofiškai apmąstyti.
slide25
Sudėtingos kompozicijos, filosofinės minties sklaidos kūrinys sulaukė dėmesio ne tik literatūros, bet ir teatro srityje. Lietuvoje pirmą kartą jo sceninę interpretaciją išvydome Kauno valstybiniame dramos teatre (premjera 2004 m. balandžio 29-30 d., režisierius Gintaras Varnas.).
slide26
Rodionas RomanovičiusRaskolnikovasрасколитьsuskilti

Piotras Petrovičius Lužinasлужаbala

Dmitrijus Prokofičius RazumychinasразумišmintisAlexander Grigorievich ZamyotovзаметитьpastebėtiSemyon Zakharovich MarmeladovмармеладmarmeladasArkady Ivanovich SvidrigailovСвидригайлоŠvitrigaila – LDK kunigaikštis