suni ya mur nas l retilir n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Suni yağmur nasıl üretilir? PowerPoint Presentation
Download Presentation
Suni yağmur nasıl üretilir?

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Suni yağmur nasıl üretilir? - PowerPoint PPT Presentation


  • 755 Views
  • Uploaded on

Suni yağmur nasıl üretilir?. Suni yağmur, havada su buharının yani yağmur bulutlarının olduğu ama bunların yere yağmur olarak düşmediği durumlarda, meydana getirilir Suni yağmurlar üç aşamada oluşturulur. Ajitasyon Bina- up Bombardıman.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Suni yağmur nasıl üretilir?' - ilandere


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Suni yağmur, havada su buharının yani yağmur bulutlarının olduğu ama bunların yere yağmur olarak düşmediği durumlarda, meydana getirilir Suni yağmurlar üç aşamada oluşturulur.

  • Ajitasyon
  • Bina-up
  • Bombardıman
ajitasyon

Suni yağmur yapımında ilgili sürecin ilk aşaması ajitasyon. Bu aşamada yağmur bulutları yükselmeye ve form hedef alan hava kütlesi rüzgara karşı uyarmak için kimyasallar kullanarak yağmur oluşturulmaya çalışılır.

Bu aşama sırasında kullanılan kimyasallar, kalsiyum karbür, kalsiyum klorür, kalsiyum oksit, üre ve amonyum nitratlı bileşik. Bu bileşikler, dolayısıyla yoğunlaşma süreci, uyarıcı, hava kütlesi su buharı emme yeteneğine sahiptir.

Ajitasyon
bina up

Suni yağmur yapımında ilgili sürecin ikinci aşaması bına-uptır. Bu aşamada kullanılan kimyasallar  üre, amonyum nitrat, kuru buz, kalsiyum klorürdür.

Bina-up
bombard man

Suni yağmur bulutlara gümüş iyodür ya da katı karbondioksit (kuru buz) ile bulutlara püskürtmesiyle üretilir. Bu sürece tohumlama denir.En yaygın yağmur oluşturmak için kullanılan yöntemdir.

Her aşamasında planlama , yüksek derecede uzmanlık ve deneyim hava koşulları, rüzgar yönü ve hızı, kullanılan kimyasalların yeri veya sınırlandırılması önemlidir. 

Bombardıman
slide6

Çoğu zaman bulutlarda gaz halinde H O bulunur. Bunun için de küçük su damlacıkları önce belli kimyasallar kullanılarak büyük su damlalarına dönüştürülür .Sonra bunların yağmur olarak düşmesi sağlanır...

2

slide7

Su damlacıklarının birikmesini sağlamak için basit su çekici bileşikler kullanılırken (Kalsiyum klorür, kalsiyum oksit, vb.) bunların yağmura dönüşmesi için gümüş iyodür veya kuru buz (katı CO2) kullanılır Bu maddeler de bir uçaktan spreyle püskürtülebileceği gibi yerden havai fişek ile de atılabilir.

kaynak

Genel fiziki coğrafya kitabı

  • Dünya meteoroloji araştırma web sitesi
  • http://qna.rediff.com/questions-and-answers/what-is-artificial-rain/2016542/answers
Kaynak: