What’s the best price? - PowerPoint PPT Presentation

what s the best price n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
What’s the best price? PowerPoint Presentation
Download Presentation
What’s the best price?

play fullscreen
1 / 6
What’s the best price?
70 Views
Download Presentation
ide
Download Presentation

What’s the best price?

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. What’s the best price? By: Darren Simington

  2. The prices… Also for four bottles of pepsiit cost 6.56. 6.56/4 It’s 4.99 for two cokes 4.99/2 For a 6 pack it cost 12.37. 12.37/6

  3. Pepsis official price. For the official price. It cost 6.56 for 4 bottles of pepsi. 4/6.56=1.64. 1.64/1

  4. Cokes official price For cokes official price it’s 4.99 for two cokes 2/4.99=2.50/1

  5. Sprite’s official price For sprite’s official price it cost 12.37 for a six pack 6/12.37=2.06/1

  6. The cheapest by unit rate is pepsi. 2.50/1 2.06/1 1.64