Ushqyerja e femijes me gji dhe formule
Download
1 / 15

PUERIKULTURE - PowerPoint PPT Presentation


  • 126 Views
  • Uploaded on

USHQYERJA E FEMIJES ME GJI DHE FORMULE. PUERIKULTURE. Qumeshti human eshte forma me e preferuar e ushqimit te infanteve. Ndihmon ne nje lidhje te ngushte mama-infant. Eshte me ekonomik se formula Rrit rezistencen e femijes ndaj infeksioneve stinore.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' PUERIKULTURE' - hyatt-levine


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Ushqyerja me gji

Qumeshti human eshte forma me e preferuar e ushqimit te infanteve.

Ndihmon ne nje lidhje te ngushte mama-infant.

Eshte me ekonomik se formula

Rrit rezistencen e femijes ndaj infeksioneve stinore.

Kane rritje te mjftueshme por me pak se ata qe ushqehen me formule.

Eshte qumeshti me I tretshem

Ushqyerja me gji


Kulloshtra

Eshte nje leng me ngjyre te gjelbert, I trashe qe ploteson nevojet e femijes se porsalindur. Permban 2-3 here me shume proteina sesa qumeshti definitiv

Tretet lehte sepse sheqeri dhe yndyrnat jane ne sasi te paket.

Ka efekt laksativ dhe lehteson eliminimin e mekoniumit.

Ka vlera imunologjike sepse permban atikorpe

Kulloshtra


Qumesh i perkohshem

Fillon pas dites se 5. nevojet e femijes se porsalindur. Permban 2-3 here me shume proteina sesa qumeshti definitiv

Lengu I sekretuar fillon te hollohet

Nga I gjelber behet I verdhe

Shtohet sasia

Eshte me I varfer ne proteina dhe me I pasur ne sheqerna dhe yndyrna

Qumesh I perkohshem


Qumeshti perfundimtar

Ushqimi I vetem per 4-5 muaj nevojet e femijes se porsalindur. Permban 2-3 here me shume proteina sesa qumeshti definitiv

Permban imunoglobulina si Ig G, Ig M, Ig A.

Permban makrofage qe fagocitojne bakteret, enzimat sidomos lizozimat qe ndikojnene ne prishjen e membranes qelizore.

Qumeshti perfundimtar


Kundraindikacionet e ushqyerjes me gji

Nena nen terapi per CA nevojet e femijes se porsalindur. Permban 2-3 here me shume proteina sesa qumeshti definitiv

Nena me Tuberkuloz activ dhe e patrajtuar

Nena me HIV

Infanti me Galactosemi

Nena qe perdor cocaine, marijuana

CMV Cytomegalovirus sidomos I rrezikshem per prematuret, qe ushqehen me qumeshtin e nenave te tjera.

kundraindikacionet e ushqyerjes me gji


Nena me femije ne gji

Duhet te ushqehet me nje diete te pasur me proteina, yndyra dhe karbohidrate.

Kalorite ditore + 1000 me shume nese e ushqen me gji femijen

Rekomandohet perdorimi I qumeshtit, frutave dhe perimeve te fresketa.

Ndalohet perdorimi I alkolit dhe duhanit

Ndalohet perdorimi I ushqimeve me ere si hudhra, lakra.

Nena me femije ne gji


Promovimi i ushqyerjes me gji

Fillo shpejt dhe shpesh ushqyerjen me gji, qe ne oren e pare te lindjes.

Kontrollo perdorimin e medikamenteve qe mund te pakesojne sasine e qumeshtit ose aftesine e nenes per te ushqyer femijen

Mesoje nenen te mbaje femijen ne gjoks, dhe mos perdor formule ne rast nevoje.

Ndiqe nenen vazhdimisht pas daljes nga materniteti

Perdorimi I pompes se gjirit cdo 2-3 ore per 10-15 min per te rritur sasine e qumeshtit, pasi thithja rrit prodhimin e oxitocines.

Promovimi I ushqyerjes me gji


Kujtese per infermieret

Asnjehere mos e ngroh qumeshtin ne mikrovale. Temperaturat e larta te mikrovales shkaterojne faktoret antiinfektive dhe vit C. menyra me e mire per te ngrohur qumeshtin e ngrire eshte ta vendosesh ate nen uje te ngrohte te rrjedhshem derisa qumeshti te shkrihet. Gjithmone kontrolloje temperaturen e qumeshtit para perdorimit.

Kujtese per infermieret


Ushqyerja me formule

Eshte nje metode e aprovuar ushqyerje larta te mikrovales shkaterojne faktoret antiinfektive dhe vit C. menyra me e mire per te ngrohur qumeshtin e ngrire eshte ta vendosesh ate nen uje te ngrohte te rrjedhshem derisa qumeshti te shkrihet. Gjithmone kontrolloje temperaturen e qumeshtit para perdorimit.

Infermiret duhet te mesojne prinderit se si te ushqejne bebin me shishe, te mbajne afer trupit femijen dhe ta perkedhelin per te siguruar mbeshtetje emocionale.

Ushqyerja nuk behet asnjehere me shpejtesi.

Infantet duhet te thithin se paku 2 ore ne dite

Nese femija ushqehet 6 bhere ne dire 20 min per cdo ushqyerja eshte e mjaftueshme.

Ushqyerja me formule


Rekomandime

Duhet te ndiqet me rigorozitet pergatitja e formules larta te mikrovales shkaterojne faktoret antiinfektive dhe vit C. menyra me e mire per te ngrohur qumeshtin e ngrire eshte ta vendosesh ate nen uje te ngrohte te rrjedhshem derisa qumeshti te shkrihet. Gjithmone kontrolloje temperaturen e qumeshtit para perdorimit.

Theksoji prinderve se ata nuk mund te shtojne ose pakesojne ujin me te cilin tresin formulen, pewrvec rasteve kur rekomandohet nga dr.

Drejtoju dhe pyet ne konsultore nese nuk kuptohet gjuha e perdorur ne kuti.

Rekomandime


Keshille per infermiret

Ushqyerja me shishe te perkulur eshte me e keshillueshme se sa me shishe te drejte sepse:

Inkurajon pozicionin fiziologjik te femijes

Permireson nivelin e komfortit te infantit

Redukton nevojen per te gropesire.

Keshille per infermiret


Ushqyerja e femijes shtrire nuk recomandohet sepse

Eliminon komponentin e rendesishem te contaktit human sa me shishe te drejte sepse:

Infanti mund te aspiroje formulen kur e ze gjumi

Favorizon infeksione te veshit te mesem. Femija qe rri shtrire dhe pi, mban ushqim ne faring qe mund te behet ambient per rritje bakteriale. Bakteria hyn ne tubin e eustakut duke cuar ne ottit.

Lejon mbajtjen e qumeshtit ne goje qe mund te coje ne prishjen e dhembeve nga cariesi.

Ushqyerja e femijes shtrire nuk recomandohet sepse:


Kujtese per infermieret1

Ngrohja e shishes ne mikrovale nuk eshte e rekomandueshme sepse rrit riskun e thyerjes se shishes nga expozimi ne temp. te larta. Qumeshti ne mikrovale nuk ngrohet njetrajtshmerisht keshtu qe nje pjese mund te jete e ftohte, ndersa pjesa tjeter e nxehte gje qe mund te djege gojen e femijes.

Kujtese per infermieret


Personat qe pergatisin formulen duhet
Personat qe pergatisin formulen duhet: sepse rrit riskun e thyerjes se shishes nga expozimi ne temp. te larta. Qumeshti ne mikrovale nuk ngrohet njetrajtshmerisht keshtu qe nje pjese mund te jete e ftohte, ndersa pjesa tjeter e nxehte gje qe mund te djege gojen e femijes.

Te lajne duart me kujdes

Te lajne te gjitha pajisjet e pergatitjes se formules cdo here qe I perdorin ato

Pergatit formulen para ushqyerjes

Pjesa qe mbetet ne shishe pas ushqyerjes derdhet sepse behet teren per rritje bakteriale

Kutite e formules se hapur mbulohen dhe ruhen ne frigorifer deri ne ushqyerjen pasardhese

Ngrohja sipas deshires.


ad