energia odnawialna
Download
Skip this Video
Download Presentation
ZIELONA ENERGIA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

ZIELONA ENERGIA - PowerPoint PPT Presentation


  • 123 Views
  • Uploaded on

ENERGIA ODNAWIALNA. ZIELONA ENERGIA. PROJEKT REALIZOWANY PRZEZ GRUPĘ UCZNIÓW KLASY I GIMNAZJUM W ZESPOLE SZKÓŁ W BOLEWICACH. Nad projektem pracowała grupa w składzie: .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ZIELONA ENERGIA' - hollye


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
nad projektem pracowa a grupa w sk adzie
Nad projektem pracowała grupa w składzie:

Anna Gucia, Weronika Kaczmarek, Patrycja Rudawska, Wiktoria Jędrzejczak, Karolina Osses, Weronika Sosna, Michał Huteriak, Tomasz Ruś, Kacper Świderski Adrian Łuszczak

Opiekun: Hanna Klimczak

slide5
Pracę nad projektem rozpoczęliśmy od przeprowadzenia ankiety na temat energii odnawialnej, którą sami ułożyliśmy.

Ankietę uzupełniali uczniowie klas starszych gimnazjum oraz najbliższa rodzina uczestników projektu.

po przeprowadzeniu ankiety w r d 60 os b przeanalizowali my wsp lnie odpowiedzi
Po przeprowadzeniu ankiety wśród 60 osób przeanalizowaliśmy wspólnie odpowiedzi.

Wyniki były zaskakujące. 80% uczestników nie znało prawidłowych odpowiedzi. Okazało się, że wiedza na temat energii wiatrowej, słonecznej i biomasy jest niewielka.

postanowili my przygotowa trzy prezentacje kt re pomog przybli y nasz temat
Postanowiliśmy przygotować trzy prezentacje, które pomogą przybliżyć nasz temat:

Energia słoneczna

Energia wiatrowa

Biomasa

kolejnym krokiem jaki zrobili my by o wykonanie mini wiatraka
Kolejnym krokiem jaki zrobiliśmy było wykonanie mini wiatraka.

Skorzystaliśmy ze schematu znajdującego się w czasopiśmie „Młody Technik”. Zadaniem tym zajęła się męska część grupy. Praca nie była łatwa, ale wiatrak zadziałał.

slide11
Dziewczęta skupiły się nad plakatem mini wiatraka oraz mapką, która przedstawia teren Powiatu Nowotomyskiego i występujących źródeł energii odnawialnej.
slide12
Podczas trwania projektu odwiedziliśmy firmę Bartex-Bartol mieszczącą się w Paproci koło Nowego Tomyśla, która postawiła dwa najwyższe na świecie wiatraki. Wycieczka była interesująca. Wiatraki mają 210m wysokości i zasilają ok. 6 tys. gospodarstw domowych. Waga jednego wiatraka wynosi 350t. Sama gondola to 100t. Minimalna prędkość wiatru potrzebna do wytwarzania prądu to 3,5m/s, natomiast maksymalna to 25m/s. Wiatraki mają konstrukcję kratową. Osoby, które opiekują się „kruszynami” przeszły specjalne szkolenie alpinistyczne. Ale ciekawostką jest też to, że poznańskie jednostki strażackie przyjeżdżają na szkolenia związane z pracą na wysokościach. Wiatraki postawiono w 2012 roku. Ustawiono je w bezpiecznej odległości od gospodarstw domowych. Podsumowując wycieczkę można jednoznacznie stwierdzić, że wiatraki są czystym, ekologicznym i bezpiecznym źródłem pozyskiwania energii.
slide14
Kolejną firmą jaką odwiedziliśmy była firma Instal-Mar, zajmująca się sprzedażą i montażem kolektorów słonecznych. Poznaliśmy rodzaje i zasadę działania kolektorów. Firma propaguje energię ekologiczną, sprzyjającą środowisku i człowiekowi, a wszystko to w zgodzie z naturą. Właściciel zaprezentował nam kolektory płaskie i próżniowe oraz przedstawił różnice między nimi. Omówił również zasadę działania instalacji solarnej. Szczegółowe informacje z wywiadu można znaleźć w załączonym filmie zamieszczonym w zakładce Prezentacja rezultatów projektu.
wycieczka do firmy instal mar
Wycieczka do firmy Instal-Mar

Instalacja solarna

Kolektory słoneczne

slide16
Wycieczka do firmy Eko – Pellets S.J. Ostatnia wycieczka zaprowadziła nas do firmy zajmującej się biomasą. Firma powstała w 2007 roku. Podstawową działalnością firmy jest produkcja peletu i brykietu. Miesięcznie produkują ok. 100t peletu i ok. 25t brykietu. Jak się dowiedzieliśmy PELETY są paliwem czystym, które powstaje z odpadów produkcyjnych w przemyśle drzewnym. Najczęściej są to trociny lub wióry. Peletymają postać wałków o dł. 3cm. Charakteryzują się dużą wartością opałową ok. 18,5 MJ/kg. Peletysą jednym z tańszych paliw występujących na rynku. Dowiedzieliśmy się, że w porównaniu z olejem opałowym lub gazem płynnym koszty jednostki ciepła są niższe o połowę.
slide18
Ostatnim zadaniem jakie wykonaliśmy było przeprowadzenie zajęć wśród starszych kolegów i koleżanek naszej szkoły. Celem tych zajęć było przybliżenie tematu o źródłach energii odnawialnej, w szczególności występujących na naszym terenie. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystaliśmy pomoce przygotowane podczas projektu: - prezentacje multimedialne (energia wiatrowa, słoneczna, biomasa) - plakat mini wiatraka, - mapka powiatu z zaznaczonymi miejscami, gdzie występują źródła energii odnawialnej, - model mini wiatraka, - fragmenty filmów z przeprowadzonych wywiadów.Pod koniec zajęć uczniowie ponownie wypełnili ankietę związaną tematycznie z odnawialnymi źródłami energii. Po przeanalizowaniu wyników ankiety nasza grupa projektowa ucieszyła się. Wyniki były zadowalające. Zamierzone cele zostały osiągnięte.
opracowali
Opracowali:

Anna GuciaWeronika SosnaWeronika KaczmarekPatrycja RudawskaKarolina OssesWiktoria JedrzejczakMichał HuteriakKacper ŚwiderskiTomasz RuśAdrian Łuszczak

ad