slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
נהר הירדן PowerPoint Presentation
Download Presentation
נהר הירדן

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

נהר הירדן - PowerPoint PPT Presentation


 • 115 Views
 • Uploaded on

נהר הירדן. עבודה מוגשת ל: רואידה מחאמיד מוגשת מ: מלאק כיואן וביאן כיואן. נהר הירדן נחל חרמון ( بانياس) נחל דן ( نهر اللدان ) נחל שניר ( الحاصباني ). תוכן עניינים.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

נהר הירדן


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

נהר הירדן

עבודה מוגשת ל: רואידהמחאמיד

מוגשת מ: מלאק כיואן וביאן כיואן

slide2

נהר הירדן

 • נחל חרמון (بانياس)
 • נחל דן (نهر اللدان)
 • נחל שניר (الحاصباني)
תוכן עניינים
slide3

נהר הירדן, הנהר הארוך ביותר בארץ ישראל. הוא נהר העובר בשבר הסורי האפריקאני, לאורכה של ארץ ישראל מצפון לדרום וחוצה אותה לשני חלקים: עבר הירדן המערבי והמזרחי. מקור השם "ירדן" הוא בשורש י.ר.ד והוא קשור לנתיבו של הנהר, היורד מן השלגים של החרמון עד לים המלח שהוא המקום הנמוך בעולם.

 • מסלול
 • אורך מסלולו של הירדן בקו אווירי הוא כ-157 ק"מ אך בגלל הפיתולים הרבים מגיע אורכו ל-251 ק"מ, רוחבו של הנהר נע בין 30 - 72 מ' בעונה הגשומה ועומקו בין 1 - 3 מ'.
 • המקורות העיקריים של מי הירדן הם הגשמים והשלגים היורדים על החרמון. הם מזינים את הירדן על ידי זרימה, עלייה וחלחול תת-קרקעי היוצר את ארבעת מקורות הירדן:
 • ·         נחל חרמון (בניאס): שמקורו למרגלות הר החרמון.
 • ·         נחל דן: היוצא למרגלות תל דן.
 • ·         נחל שניר: שמקורותיו למרגלות החרמון שבתחום לבנון.
 • ·         נחל עיון שמקורו בלבנון.
נהר הירדן
slide6

נחל חרמון (מכונה גם בניאס, הגייה ערבית של השם הקדום פניאס - העיצור פ' לא קיים בשפה הערבית לכן יש שימוש בעיצור ב'), הוא נחל איתן והוא המזרחי במקורות הירדן. כמות מימיו היא כרבע מכלל מי נהרי הירדן.

הגאוגרפיה, הגאולוגיה וההידרולוגיה של הנחל

נחל חרמון זורם בתחילתו בכיוון דרום-מערב, וחלקו העליון נושא אופי הררי וקניוני. לאורך 3.5 ק"מ שבין המעיינות לשאר ישוב, יורד הנחל מרום של 390 מ' עד לרום של 200 מ', היינו בשיפוע ממוצע של 5.4%. זה שיפוע חריף למדי, המקנה למימיו עוצמת זרימה ומאפשר לו לחתור לעצמו קנין עמוק, ובו אשדות ומפלים. הגדול שבמפליו הוא מפל הבניאס, מפל בגובה 10 מטרים. יובלו נחל פרע, שלא התחתר כל כך עמוק, נופל אל קניון זה במפל מרהיב. בכללו זה קטע מקסים ביופיו, שרובו נסתר מעיני מטיילים כיום.

נחל חרמון
slide8

נחל שניר (ידוע גם בשם חצבאני כשמו הערבי שהוא نهر الحاصباني‎ - נַהְר אל-חאצבאני) הוא אחד ממקורות הירדן, והארוך מביניהם. רובו של הנחל נמצא בתחומי לבנון, ורק חלקו התחתון, מאזור הכפר ע'ג'רועד לנקודת חיבורו עם נחל דן ונחל חרמון ליד קיבוץ שדה נחמיה באצבע הגליל, נמצא בתחום מדינת ישראל. בנקודת המפגש עם הנחלים האחרים הם יוצרים את נהר הירדן. חלק מהנחל בסמוך למעיין ברוך הוא שמורת טבע.

 • הידרוגרפיה
 • אורכו של נחל שניר כ-65 ק"מ, ושטח אגן הניקוז שלו כ-640 קמ"ר. ספיקת המים השנתית של הנחל עומדת על כ-130 מיליון מ"ק. ראשיתו בנקודה הנמצאת 30 ק"מ מצפון-מזרח לעיירה הלבנונית חצביה, והוא נקרא כאן בשם ואדי עין-חרשה, ובהמשך – ואדי אל-פטר. זהו נחל אכזב, המתחתר בקרקעיתו של עמק שכיוונו נמשך מצפון-מזרח לדרום-מערב. עמק זה הוא חלקה המזרחי של בקעת הלבנון, והוא תָּחוּם בין מורדותיו הצפון-מערביים של רכס החרמון לבין ג'בל ביר א-דהר, הוא רכס הגבעות הצר והארוך המפריד בין אגן החצבני לבין אגן הליטני. ג'בל ביר א-דהר מהווה פרשת מים ראשית, שהרי הליטני נשפך לים התיכון והחצבני– לים המלח.
נחל שניר
slide10

נחל דן הוא הגדול במקורות הירדן. הנחל זורם מעין דן בשמורת טבע תל דן ובהמשך מתאחד עם נחל חרמון ונחל שניר היוצרים ביחד את נהר הירדן. בערבית נקרא הנחל בשם נַהְר דַאנִי.

 • הידרוגרפיה
 • נחל דן הוא מיוחד במינו וחריג ביותר מבחינה הידרוגרפית: הוא חסר אגן ניקוז כלשהו. הוא יוצא מנקודה אחת, עין דן, ובהמשכו איננו מצרף אליו יובלים, כדרכו של נחל רגיל, אלא להפך: מתפצל לפלגים אחדים. חלק מפלגים אלה זורם אל החצבני, אחרים אל הבניאס, ואחרים שבים ומתאחדים וחוזרים להיות נחל דן. קשה לבדוק כיום, אחרי אלפי שנות חקלאות אינטנסיבית ושימוש במי הדן, מהלכו של איזה מן הפלגים האלה הוא טבעי, ואיזה פלגים אינם אלא תעלות השקיה מעשה ידי אדם. הפלגים העיקריים, ממערב למזרח, הם: שניר ("פלדי") צפוני ודרומי, קורן, הגושרים, טל, דן, ליש ("הברווזים") ולֶשֶׁם. מלבד פלגים אלה נלקחים מים רבים מן הדן בצינורות המובילים אל מפעל "הדן המערבי" (או "חצבני-דן"), "הדן המזרחי", והיישובים דן, דפנה ושאר ישוב.
נחל דן