Sery francuskie
Download
1 / 17

Sery Francuskie - PowerPoint PPT Presentation


 • 201 Views
 • Uploaded on

Sery Francuskie. Prezentacja Wilk Przemysław. Banon.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Sery Francuskie' - haven


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Sery francuskie

SeryFrancuskie

Prezentacja

WilkPrzemysław


Banon
Banon

 • Zasadniczo jest to ser kozi, choć spotyka się też wersję z mleka krowiego. Banon wytwarzany jest z surowego mleka: krowiego (przez cały rok) lub koziego (od wiosny do jesieni, kozy rasy prowansalskiej). Kozy te pasą się na wzgórzach w regionie przez okres co najmniej 210 dni w roku.

 • Średnica tego okrągłego sera powinna mieć 6 - 7 cm, waga - 90 - 120 g, a zawartość tłuszczu - 45%. Posiada delikatną skórkę.


Sery francuskie
Brie

 • Brie – odmiana francuskiego sera podpuszczkowego wytwarzanego z krowiego mleka, o lekkim zapachu pleśni i dymu. Ma białą, aksamitną skórkę i biało-żółty miąższ o intensywnym smaku.

 • Ser tego typu produkuje się w wielu krajach, lecz nazwa „Brie” zarezerwowana jest wyłącznie dla tych produkowanych w departamencie Sekwana i Marna i Marna niedaleko Paryża.

 • .


Camembert
Camembert

 • Camembert – miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera.

 • Oryginalny Camembert jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalny Camembert jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko.


Fourme
Fourme

 • Pochodzi z Owernii. Przerośnięty niebieską pleśnią, lekko pikantny, z orzechowym posmakiem, ma bardziej zwarty miąższ i łagodniejszy smak i zapach niż większość serów pleśniowych. Świetny do zielonej sałaty z dodatkiem orzechów i owoców.


Coulommiers
Coulommiers

 • Coulommiers – rodzaj francuskiego sera, który produkowany jest z krowiego mleka. Pojedyncza sztuka waży około 350 gramów i ma 45-50% tłuszczu w suchej masie.

 • Ten ser jest zaliczany do serów miękkich oraz podpuszczkowych. W smaku ser coulommiers jest dość delikatny, mleczny, lekko grzybowy. Wnętrze twardsze, im bliżej skórki, tym bardziej lejące się. Skórka śnieżnobiała.


Munster
Munster

 • Munster - rodzaj francuskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających, a także miękkich. Smak sera munster jest nieco kwaskowy. Ser ten charakteryzuje również aromatyczny zapach.


Roquefort
Roquefort

 • Roquefort fr., (wym. rokfor) ostry ser owczy, niebieskawy, żyłkowany, wyrabiany we francuskim miasteczku Roquefort-sur-Soulzon.

 • Jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych gatunków sera. Był już wysoko ceniony przez starożytnych Rzymian i wspomniany przez Pliniusza Starszego w Historia naturalis.


Neufch tel
Neufchâtel

 • Neufchâtel - rodzaj francuskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ten ser jest zaliczany do serów dojrzewających, miękkich oraz podpuszczkowych. Ser neufchâtel ma bardzo przyjemny zapach, a natomiast ma smak łagodny oraz delikatnie kwaskowaty.


Bleu de bresse
Bleu de Bresse

 • Bleu de Bresse – odmiana francuskiego sera pleśniowego, produkowana z mleka krowiego w rejonie Alp. Jest uważany za jeden z najlepszych serów francuskich.

 • . Ma kształt małego płaskiego cylindra, cienką błyszczącą skórkę i miąższ o miodowej barwie z delikatnymi niebieskimi żyłkami. Ma konsystencję kremową, podobną do sera brie, łatwo się rozsmarowuje. Skórka ma wyraźny zapach pieczarek.


Crottin de chavignol
Crottin de chavignol

 • Mały wielki serek kozi znad Loary, doceniany przez amatorów serów z koziego mleka. Pomarszczona skórka szybko pokrywa się nalotem szaro-niebieskiej pleśni, a miąższ wysycha i twardniejąc nabiera pikantnego smaku. We Francji często opieka się go i podaje na zielonej sałacie z sosem vinaigrette. Albo po prostu z butelką dobrego wina, najlepiej również znad Loary.


Livarot
Livarot

 • Livarot – rodzaj francuskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Zaliczany do serów podpuszczkowych, miękkich oraz dojrzewających. Ser livarot nie jest serem ostrym, ale za to pikantnym.

 • Ser livarot jest produkowany w miejscowości Livarot.


Le rustique
Le Rustique

 • Le Rustique - francuski ser typu camembert).

 • Miękki ser z pleśniową skórką, wytwarzany z niepasteryzowanego mleka krowiego, szczepiony grzybem Penicillium camemberti.. Średnia waga sera to 250 g, grubość - 2 cm, średnica - 11 cm. Im bardziej dojrzały, tym bardziej lejącą się posiada konsystencję. Charakterystyczną cechą tego produktu jest drewniane, okrągłe pudełko, w którym się go dystrybuuje z wizerunkiem konnego wozu mleczarskiego i napisem Fabriqué en Normandie.


Saint paulin
Saint Paulin

 • Saint Paulin jest kremowym, łagodnym, pół-miękkim serem francuskim wytwarzanym z pasteryzowanego mleka, pierwotnie wytwarzanym przez mnichów Trapistów. Ser ten podobny jest do havarti oraz sera esrom i jest często serwowany z owocami lub lekkim winem. Oryginalny Saint Paulin posiada żółto-pomarańczową skórkę i dojrzewa około czterech tygodni.


St maure
St. Maure

 • Gra jedną z głównych ról na festiwalach serów z koziego mleka. Tradycyjny ser z okolic Touraine, z charakterystyczną długą słomką włożoną do środka, służącą do podtrzymywania i napowietrzania wnętrza. Często posypany jest popiołem drzewnym. W miarę dojrzewania młody ser twardnieje, a delikatny kwaskowaty smak staje się intensywniejszy. Doskonale smakuje podany po prostu ze...


Morbier
Morbier

 • Nazwę zawdzięcza miasteczku Morbier znajdującemu się pomiędzy Paryżem i Genewą. Wytwarzany w górach Jury. Mleko z porannego udoju zabezpieczano posypując warstwą popiołu drzewnego i wieczorem dopełniano formę, tworząc ser o wadze około 8 kilogramów. Tradycja produkcji zachowana jest do dzisiejszego dnia, o czym świadczy ciemna linia popiołu rozdzielająca dwie części sera. Miękki...


Serdecznie dzi kuje za po wi con uwag
Serdeczniedziękujezapoświęconąuwagę