slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
NOKIA PowerPoint Presentation
Download Presentation
NOKIA

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 30

NOKIA - PowerPoint PPT Presentation


  • 153 Views
  • Uploaded on

NOKIA.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'NOKIA' - hanzila


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
nokia nin tar h es

Şirketin kökenleri, Güney Batı Finlandiya’nin, maden mühendisi Fredrik Idestam tarafından bir orman sanayi işletmesinin kurulduğu 1865 yılına kadar uzanmaktadır. 1898 yılında başka bir yerde Finnish Rubber Works Ltd kurulmuş ve 1912 yılında Finnish Cable Works faaliyetine başlamıştır. Bu iki şirketin ve Nokia’nın mülkiyeti yavaş yavaş birkaç kişinin eline geçmiştir. Son olarak 1967 yılında, üç şirket Nokia Corporation olarak birleşmiştir. Nokia'nın Başkanı ve CEO'su şu an Stephen Elop'tur.

NOKIA'NIN TARİHÇESİ
fredr k idestam
FREDRİK IDESTAM
  • (28 Ekim 1838,Tyrväntö, Finlandiya, Rusya - 8 Nisan 1916 Helsinki, Finlandiya, Rusya)
  • Fin maden mühendisi ve iş adamı. En çok Nokia'nın kurucusu olarak bilinir.Mayıs 1865'te Finlandiya'nın Tampere kentinde rüzgar gülü yapabilmek için izin aldı. Rüzgar gülü 1866'da çalışmaya başladı. 1871'de Leo Mechelin ile birlikte Nokia şirketini kurdu ve şirketin merkezini Finlandiya'nın Nokia şehrine taşıdı.Idestam 1896'da emekli oldu.
nokia nin adini aldi i yer
NOKIA'NIN ADINI ALDIĞI YER
  • 1992 yılında yıldızı parlayan Nokia'nın ismi, bir kasabadan geliyor. Zira marka, adını, 1865 yılında faaliyet gösterdiği Finlandiya'daki Nokianvirta nehri kıyısında yer alan Nokia kasabasından alıyor.
slide8

1980'lerin başında, Nokia, İsveç'ten Mobira, Salora, Televa Luxor'u alarak telekomünikasyon ve tüketici elektronik piyasasındaki konumunu güçlendirdi. 1987 yılında, Nokia, German Standard Elektrik Lorenz’in tüketici elektronik işletmesini ve parça üretim işinin bir kısmını ve Fransız tüketici elektronik şirketi Oceanic’i satın aldı. 1987 yılında, Nokia ayrıca, İsviçreli kablo makine şirketi Maillefer'i satın aldı.

slide9

1980'lerin sonlarında, Nokia, Ericsson'un veri sistemleri bölümünü satın alarak İskandinavya'daki en büyük bilgi teknolojisi şirketi haline geldi. 1989 yılında, Nokia, Hollandalı kablo şirketi NKF'yi satın alarak kablo sanayini Kıta Avrupası'na açtı.

slide10

1990'ların başından bu yana, Nokia bilgi teknolojisi ve temel sanayi faaliyetlerini ayırarak ana işi olan telekomünikasyon üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Nokia ve Siemens yüzde 50'şer ortaklı olarak telefon parçaları birimi bazında birleşme kararı aldılar ve yeni şirketin adı olarak Nokia Siemens Network olacağı belirtildi.

slide11

11 Şubat 2011'de Microsoft ile birlikte akıllı telefonlarında Windows Phone işletim sistemini kullanacağını açıkladı. 2012'de akıllı telefon pazarında rakiplerine nazaran geride kalmasını mali sıkıntıyla ve kemer sıkma ile karşılayan firma 2012'nin son çeyreğinde çıkacak Microsoft işletim sistemli akıllı telefonlarını çıkış ürünü olarak görmekte stratejilerini bu ürün gamına göre belirlemektedir.

nokia 1 temmuz 2012 de finlandiyadaki son fabrikas n kapatm t r
Nokia 1 Temmuz 2012'de Finlandiyadaki son fabrikasını kapatmıştır.
  • 3 Eylül 2013 tarihinde, Microsoft tarafından Cihazlar ve Servisler birimleri ve bazı Nokia patentleri 7.2 Milyar Dolar karşılığında satın alınmıştır. Bu satın almayla birlikte Nokia'nın 18 bin'i üretimde olmak üzere, 32 bin çalışanının da Microsoft tarafına geçeceği açıklandı.
nokia resmen m crosoft a satildi
NOKIA RESMEN MİCROSOFT'A SATILDI
  • Nokia hissedarlarının söz sahibi olduğu satışta %99.7 oyla Nokia Microsoft'a satıldı.
slide14

Oy hakkına sahip hissedarların yüzde 99.7'si oyunu Microsoft'tan yana kullandı. Bununla birlikte satış işlemleri 2014'ün ilk çeyreğinde tamamlanmış olacak. Anlaşma kapsamında Microsoft, Nokia'ya 2.2 milyar doları lisans ve patent haklarına, yaklaşık 5 milyar doları ise cihazlar ve servisler birimine ait olmak üzere toplamda 7.2 milyar dolar ödeyecek.

slide15

Bu birleşmeyle birlikte 2010 yılında Microsoft'tan Nokia'ya geçen şirket CEO'su Stephen Elop beraberinde üst düzey yöneticiler Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen ve Chris Weber ile yaklaşık 32 bin Nokia çalışanının Microsoft'a transfer olacağı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

slide16

2 yıldır süregelen satın alma sürecinde Nokia Microsoft ile anlaşmaya varmış ve Windows Phone işletim sistemini telefonlarında kullanmaya başlamıştı. Bu Nokia için önemli bir dönüm noktasıydı; zira artık kendi işletim sistemi Symbian ikinci plandaydı.

slide18

Önce Nokia, şimdi de Angry Birds… Finlandiya’nın teknoloji kullanıcılarına sunduğu en bilinen ve en sevilen iki kullanım alanı bu markalar. Finlandiya ve teknoloji denildiği zaman insanların aklına gelen ilk şirket uzun zamandır Nokia’ydı.

slide19

Mobil telefon sektörünün dünyadaki öncü markası Nokia, Apple ve Samsung’un ürettiği akıllı telefonlar ile rekabetinde geriye düşünce büyük bir ekonomik krize girdi. Bu durum ister istemez Finlandiya ekonomisini de vurdu. Ülkenin en büyük teknoloji markası diğer şirketlerle giriştiği yarıştan yara alarak çıkınca, Finlandiya hem teknoloji sektöründe bu kadar büyük değerde yeni bir isim yaratmanın hem de ekonomisinin aldığı darbeyi hafifletmenin yeni yollarına bakmaya başladı.

slide21

Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen’e göre Nokia’nın bir zamanlar ülke ekonomisindeki büyük katkısı yadsınamaz. 2000 yılında ülkenin gayri safi milli hasılasının yüzde 4’ünü Nokia oluştururken bu oran 2011 yılında ise yüzde 0.5’e kadar düştü. Nokia geçen yıl son dalga kapsamında dünya çapında 10 bin kişinin işten çıkarılacağını duyurmuştu. İşten çıkarılanların 3700’i Finlandiya’dan, bu rakam da Nokia’nın ülkedeki iş gücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

en neml sekt r teknoloj
EN ÖNEMLİ SEKTÖR:TEKNOLOJİ
  • Finlandiya Teknoloji Endüstrisi Federasyonu İnovasyon Alanı Direktörü Juha Yla-Jaaski, Türkiye’den gelen basın heyetine yaptığı açıklamalarda teknolojinin Finlandiya’nın en önemli sektörü olduğunu söylüyor.
slide23

Finlandiya ihracatının yüzde 60’ını teknoloji oluştururken sektördeki istihdam ise 300 bin kişi. Yla-Jaaski, ülkedeki Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) alanının şimdiye kadarki en büyük yatırımcısı Nokia’daki düşüşün sektörde çok büyük bir etkisinin olduğunu söylüyor. Yla-Jaaski, “Eskiden teknoloji sektöründe üç tip çalışan vardı. Geçmişinde Nokia’da çalışanlar, şu an Nokia’da çalışanlar, gelecekte Nokia’da çalışacaklar… Üçüncüsünün artık ne kadar geçerli olduğunu bilmiyoruz” diyor. O yüzden de Finlandiya ekonomisine bakıldığında “Nokia etkisinin” göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguluyor.

slide25

Nokia’nın yetiştirdiği ve şirketin şimdiye kadar başarılı olduğu birçok projeyi yürütmüş vasıflı işgücünün, mühendisler, tasarımcılar, uygulama geliştiriciler, iş geliştirme uzmanları, satış ve pazarlama elemanlarının şimdi ne yaptığı sorusunun cevabına gelirsek…

slide26

Birçoğu girişimciliğe soyunup kendi şirketlerini kuruyor ve teknoloji sektörünün önde gelen oyuncuları olmaya hazırlanıyorlar. Bunun en büyük örneklerinden biri de, eski Nokia çalışanlarının kurduğu, Angry Birds’ün yaratıcısı Rovio oyun şirketi. 1 milyardan fazla kez yüklenen, dünyayı kasıp kavuran Angry Birds oyununun bu başarısı ülkedeki diğer girişimcilere de umut veriyor.

slide27

Nokia, oluşturulan bir merkez sayesinde eski elemanlarına yeni şirketler kurmaları için teknik ve finansal yardımda bulunuyor. Finlandiya’da şimdiye kadar eski Nokia çalışanları tarafından kurulan 220 girişim var. Bu yüzden bazıları Nokia’daki düşüşün ülke için daha iyi olduğu iddiasında bile bulunuyor.

kulu ka merkezler
KULUÇKA MERKEZLERİ
  • Girişimcilik rüzgarı sadece sektörün içinde zaten yer almakta olanları değil, teknoloji alanında çalışmak isteyen öğrencileri de etkiliyor. Yeni girişimlere teknik ve donanım açısından destek veren, gelişmelerini ve büyümelerini sağlayan, yeri geldiğinde finansal yatırım alabilmelerine de yardımcı olan oluşumlara “kuluçka” merkezi deniyor.
slide29

Başkent Helsinki’deki Aalto Üniversitesi bünyesinde yer alan Startup Sauna da bu kuluçka merkezlerinden biri. Gelecekte girişimci olmak isteyen öğrenciler ya da taze girişimciler bu merkezde aradıkları desteği bulabiliyorlar. Startup Sauna’nın iletişiminden sorumlu Natalie Gaudet, “Bundan 20 yıl önce böyle bir şey mümkün değildi. Eskiden işletme ve teknoloji öğrencilerine ileride ne yapmak istediklerini sorsanız ‘Nokia’da çalışmak istiyorum’ derlerdi. Şimdi ise girişimci olmak arzusundalar” diyor.

slide30

HAZIRLAYAN VE SUNAN

TUĞÇE TAŞÇIOĞLU

123751012

TAYGUN KOVANCI

123751021