ekonomick gramotnost n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Ekonomická gramotnost

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

Ekonomická gramotnost - PowerPoint PPT Presentation


 • 134 Views
 • Uploaded on

Ekonomická gramotnost. Nabídka, poptávka a tržní ceny. Nabídka a poptávka. Nabídka je tvořena firmami a zahrnuje výrobky a služby, které firmy produkují a následně nabízí na trhu výrobků a služeb. Nabídka práce je tvořena množstvím práce, kterou nabízí lidé (nikoliv firmy) na trhu práce.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Ekonomická gramotnost' - hammer


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
ekonomick gramotnost

Ekonomická gramotnost

Nabídka, poptávka a tržní ceny

nab dka a popt vka
Nabídka a poptávka
 • Nabídka je tvořena firmami a zahrnuje výrobky a služby, které firmy produkují a následně nabízí na trhu výrobků a služeb.
 • Nabídka práce je tvořena množstvím práce, kterou nabízí lidé (nikoliv firmy) na trhu práce.
 • Poptávka na trhu výrobků a služeb je tvořena kupujícími (lidmi) a jedná se o množství výrobků a služeb, které jsou kupující ochotni nakupovat za nabízené ceny.
 • Poptávka práce je tvořena firmami na trhu práce. Tvoří ji množství pracovních sil, které firmy shánějí (poptávají) do výroby.
k ivka nab dky
Křivka nabídky

S (supply) = nabídka (zásoba, dodávka)

Q (quantity) = množství zboží, služeb, práce

P (price) = cena

pro je k ivka nab dky rostouc
Proč je křivka nabídky rostoucí?
 • Křivka nabídky vyjadřuje ochotu firem prodávat více zboží při vyšších cenách za předpokladu, že výrobní náklady se výrazně nezvýší a ekonomika je uzavřená (nedochází k exportu a importu zboží nebo služeb).
 • Firmy tak mohou při vyšších cenách dosáhnout vyššího zisku z prodeje zboží (služeb). Vyšší zisky také lákají ostatní firmy do daného odvětví a množství nabízeného zboží na trhu má tendenci se zvyšovat.
 • Pokud mluvíme o nabídce práce ze strany zaměstnanců, vyjadřuje křivka nabídky práce ochotu pracujících pracovat delší čas za vyšší hodinovou mzdu. Vyšší mzda nahrazuje zaměstnancům ztrátu volného času.
k ivka popt vky
Křivka poptávky

D (demand) = poptávka

Q (quantity) = množství zboží, služeb, práce

P (price) = cena

pro je k ivka popt vky klesaj c
Proč je křivka poptávky klesající?
 • Křivka poptávky vyjadřuje ochotu kupujících kupovat více zboží při nižších cenách. Pokud jsou ceny zboží a služeb příliš vysoké, nejsou pro kupující atraktivní.
 • Pokud je nějaké zboží pro kupující vzácné (na trhu je ho nedostatek), jsou kupující ochotní za toto zboží zaplatit vyšší cenu. Při dostatku, přebytku zboží na trhu klesá jeho vzácnost a kupující nejsou ochotní za něj platit více peněz.
 • Pokud mluvíme o poptávce práce ze strany firem, vyjadřuje křivka poptávky práce neochotu firem platit zaměstnancům za přesčasové hodiny práce vyšší hodinovou mzdu. Vyšší mzda zvyšuje firmám výrobní náklady a snižuje zisk, při stejných cenách výrobků a služeb.
tvorba ceny na trhu
Tvorba ceny na trhu

Cena P1 – poptávka převyšuje nabídku. Kupující by za cenu P1 byli ochotní nakoupit množství výrobků a služeb v množství Q3, ale firmy jsou ochotny vyrábět zboží pouze množství Q1. Dojde k vykoupení veškerého zboží na trhu.

Cena P2 – nabídka je vyrovnaná s poptávkou. Co se vyrobí, to se prodá Q2.

Cena P3 – nabídka převyšuje poptávku. Firmy jsou za cenu P3 ochotné vyrábět zboží v množství Q3, ale protože je cena příliš vysoká, jsou kupující ochotní nakoupit zboží v množství Q1. Kdyby firmy vyrobily zboží v množství Q3, zůstalo by na trhu zboží v množství Q3 - Q1, které není nikdo ochotný koupit.

z v r
Závěr
 • Optimální cena je taková, kde se křivka nabídky protíná s křivkou poptávky, nabídka a poptávka zboží a služeb je pak vyrovnaná a trh je v rovnováze.
 • Firmy se snaží zvýšit prodejnost svých výrobků a služeb reklamou a cenu se snaží snižovat především cestou snižování výrobních nákladů nikoliv krácením svého zisku.
 • Minimální záruční doba u spotřebního zboží je 2 roky.
 • Na vyřízení reklamace má prodávající 1 měsíc.
 • Pokud je na výrobku napsáno „Spotřebujte do ..datum“, nesmí být výrobek po uplynutí data prodáván.
 • Pokud je na potravině napsáno „Minimální trvanlivost do ..datum“, může být výrobek po uplynutí data prodáván pouze po omezenou dobu, odděleně od ostatních výrobků.
kol odpov z ot zky
Úkol – odpověz otázky

1. Jaké důvody vedou firmy ke zlevňování výrobků a služeb?

2. Jaká je záruční doba a lhůta na vyřízení reklamace u spotřebního zboží?

3. Setkal ses někdy s falešnou reklamou?

4. Co je to skrytý nátlak v reklamě (pozitivní, negativní)?

5. Je reklama pro kupující v něčem nevýhodná?