slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Z Ostravy -Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí PowerPoint Presentation
Download Presentation
Z Ostravy -Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 38

Z Ostravy -Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí - PowerPoint PPT Presentation


  • 118 Views
  • Uploaded on

Z Ostravy -Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí. Foto: tondakov. Květen 2011. Kousek za Ostravou,na cyklostezce ze Staré Bělé směrem na Krmelín

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Z Ostravy -Zábřehu do Staré Vsi nad Ondřejnicí' - guy-mays


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Z Ostravy-Zábřehu

do

Staré Vsi nad Ondřejnicí

Foto: tondakov

Květen 2011

slide2

Kousek za Ostravou,na cyklostezce ze Staré Bělé směrem na Krmelín

se objeví za dobrého počasí toto nečekaně krásné panorama Beskyd v popředí s pásy ostře žluté řepky, či ostrůvky vlčích máků nebo zralého obilí.

slide5

Tento a další záběry jsou z Krmelína, z mírného kopečku pod vodárenskou věží.Pak už jedeme do skoro neznámé Staré Vsi nad Ondřejnicí s bíle zářícím krajkovím sgrafit barokní tvrze a ještě starším kostelíkem.

slide10

Půvabný kostelík sv.Jana Křtitele ve Staré Vsi nad Ondřejnicí byl vystavěn na místě staršího kostela v letech 1587 – 1589 Ctiborem Syrakovským z Pěrkova. Posvěcen byl 28. dubna 1591 olomouckým biskupem Stanislavem Pavlovským; slavení patrocinia (zasvěcení kostela) bylo pak ustanoveno na nejbližší neděli po 29. srpnu.

slide11

Kostelík byl rozsáhle opraven

v letech 2001-2002 za přispění

dárců uvedených na pamětní destičce.

slide12

Kostel je jednolodní stavba s pětibokým závěrem a průčelní kvadratickou věží pevnostního charakteru.Stavbu zevně podepírá řada klenáků, presbytář uzavírá křížová klenba.

slide14

Interiér kostela sv.Jana Křtitele zdobí především kvalitní sochařské práce neznámých kameníků-renesanční náhrobníky rodu Syrakovských.Zleva : Jaroš Syrakovský,jeho žena Kateřina Petřvaldská, rytíř Ctirad Syrakovský

a jeho manželka Alina z Víckova.

slide15

Ctibor Syrakovský. Jaroš Syrakovský

Zámek a kostel stavěli v letech 1560 – 1589).

slide16

Presbytář-

Vlevo- portál vchodu do sakristie.

Nahoře- křížová klenba,svorník zobrazuje erb rodu Syrakovských

slide18

V roce 2000 byla pod vrstvami nátěrů objevena renesanční freska s biblickým výjevem na motiv Kalvarie s figurami Krista,Arona a Mojžíše.

Restauraci provedla akad.malířka

Romana Balcarová v následujících dvou letech.

Nahoře jsou sondy po po objevu fresek, vlevo

pohled po restaurování.

slide22

Zámek ve Staré vsi nad Ondřejnicí upoutá už z dálky zářící zdobenou fasádou. Znalci a milovníci umění ocení jeho slohovou čistotu, která jej řadí k architektonickým klenotům renesančního stavitelství na severní Moravě a ve Slezsku.

Sídlem majitelů vsi byla původně středověká tvrz. Změnu přinesl až příchod pana Jaroše Syrakovského, vrchnostenského úředníka na Hukvaldech, roku 1559. Ten se rozhodl vybudovat pohodlné a výstavné rodinné sídlo, jak tehdy velel duch renesanční doby. Vznikl tak třípodlažní zámek s téměř čtvercovým půdorysem, s vnitřním malým nádvořím zdobeným otevřenými arkádami a představěnou věží. Stavba probíhala asi v letech 1565 - 70.

Na otcovo dílo navázal syn Ctibor, komorník biskupa Viléma Prusinovského z Víckova a nejvyšší písař markrabství moravského. Jeho postavení a finanční možnosti mu umožnily zámek asi v letech 1574-1578 dostavět a zejména vyzdobit - po italském vzoru a zřejmě i s přispěním italských kameníků a malířů - kamennými interiérovými portálky a sgrafitovou výzdobou. Sgrafitáři využili kombinace psaníčkového sgrafita s tvorbou figurální. Můžeme tak sledovat výjevy z bible, zachycení epizod z bojů s Turky i vyobrazení šlechticů. Lunetová římsa je zdobena freskovou malbou. Podobu obou stavitelů zámku zachytili neznámí kameníci v pískovcových figurálních náhrobcích umístěných v nedalekém kostele svatého Jana Křtitele.

slide24

Erb stavitele zámku Jaroše Syrakovského z Pěrkova a jeho druhé manželky Kateřiny

Petřvaldské z Petřvaldu

slide25

Restaurovaná renesanční fasáda je skvostná a v lokalitě průmyslového ostravska naprosto nečekaná, také není příliš známá.Upoutá každého, kdo se zde na trase Ostrava-Mošnov zastaví.

Při tom byla tato krása po mnoha staletích „objevena“ pod opadávající omítkou v roce 1916 – tehdy ovšem byly zcela jiné starosti. Až po roce 1935 započal s její obnovou prof.Blažíček.Další etapa-asi v dnešní podobě-započala v roce 1953.

slide29

Renesanční arkády uvnitř zámku obíhají všechny čtyři strany a jsou třípodlažní.

V dnešní době slouží ke koncertům a folklorním slavnostem.

slide30

V přízemí nesou arkády osmiboké

pilíře,v patře jsou hladké,válcovité,

stojí na patce a zakončené jsou nízkou hlavicí.

slide33

Symboly a ornamenty jsou jedinečné tím,že

se neopakují a nejsou ani přisně souměrné.

slide37

Louka nad zámkem i samotné nádvoří s arkádami slouží k pořádání pěveckých i folklorních vystoupení a to ne jen domovského souboru Ondřejnica a Ondřejnička.