papierosy n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
PAPIEROSY PowerPoint Presentation
Download Presentation
PAPIEROSY

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 29

PAPIEROSY - PowerPoint PPT Presentation


 • 86 Views
 • Uploaded on

PAPIEROSY. CO TO SĄ PAPIEROSY?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PAPIEROSY


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
co to s papierosy
CO TO SĄ PAPIEROSY?

Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu (lub rzadziej marihuany, cracku czy innych substancji działających narkotycznie). Podczas palenia papierosa zawarta w dymie papierosowym nikotyna dostaje się do krwi i wywiera swoje działanie na organizm palacza. Oprócz nikotyny dym tytoniowy zawiera tysiące innych szkodliwych, rakotwórczych substtytoniuancji chemicznych. Istnieją również papierosy niezawierające, lecz zioła (majeranek, mięta). Takie papierosy bardzo rzadko kupowane są przez palaczy.[potrzebne źródło].Podobną rolę spełnia fajka (zamiast w papierze, który spala się wraz z tytoniem, spreparowane liście umieszczone są w niepalnym, najczęściej drewnianym cybuchu) oraz cygaro (tu zamiast papieru jest wysuszony, ale nierozdrobniony, liść tytoniu. Małe cygaro, zbliżone wyglądem do papierosa, to cygaretka).

dlaczego palimy
DLACZEGO PALIMY?
 • Jeśli ktoś myśli, że po pierwszego papierosa sięgnął tylko z własnej i nieprzymuszonej woli, to się poważnie myli. Również decyzja o kontynuacji palenia, podejmowana na nowo wraz z podniesieniem do ust każdego kolejnego papierosa, bynajmniej nie jest wolnym wyborem. Doskonale to rozumieją wieloletni nałogowi palacze, wielokrotnie i bezskutecznie próbujący rzucić palenie. Czy jednak jest to warte tego, abyśmy umarli przedwcześnie na raka płuc lub byli współodpowiedzialni za rozwinięcie się np. astmy oskrzelowej u naszego dziecka? Na to pytanie musi odpowiedzieć już sobie każdy z nas oddzielnie.
 • Przyczyny palenia papierosów dzielimy na dwie główne grupy.
 • Pierwszą z nich jest to grupa psychosocjologiczna.
 • Drugą jest grupa farmakologiczna.
slide4
1
 • Pierwsza grupa obejmuje przyczyny psychosocjologiczne, gdzie palenie tytoniu jest postrzegane jako rodzaj czynności ułatwiającej nawiązywanie kontaktu z innymi osobami i pomagającej w przezwyciężeniu dystansu oraz uznawane jako wspólna towarzyska rozrywka.
slide5
2
 • Druga grupa to przyczyny farmakologiczne. Tytoń bowiem, w zależności od okoliczności i predyspozycji osobniczych może oddziaływać na nasz układ nerwowy w sposób stymulujący bądź sedatywny, tzn. uspokajający. Zdaniem wielu osób zapalenie np. papierosa pozwala im bardziej się skoncentrować, inni zaś uważają, że nałóg ten wyzwala u nich uczucie relaksu i odprężenia.
slide6

Nałóg palenia ma zazwyczaj swój początek w niewinnym jednym papierosie, po którym większość palaczy sięgnęła pod wpływem kolegów. Papieros miał stanowić dowód dorosłości. Chociaż najczęściej nie smakował, dawał poczucie akceptacji przez grupę, dobre samopoczucie, przekonanie o swojej wartości. Kolejne zapalone papierosy wymagały następnych uzasadnień, przekonywania samego siebie, aż do momentu, gdy pojawiła się potrzeba palenia, kiedy papieros dawał poczucie spokoju, relaksu.

skutki palenia papieros w
SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW

Dlaczego to, co z pozoru przyjemne jest tak bardzo zdradliwe, szkodliwe? Paląc papierosa wraz z dymem papierosowym palacz, jak również osoby niepalące znajdujące się w otoczeniu palacza, tzw. Bierni palacze, wdychają wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Te najbardziej szkodliwe, to: nikotyna, tlenek węgla, siarkowodór, substancje smoliste

bierni palacze
BIERNI PALACZE
 • Dym papierosowy zawiera ponad 4.000 substancji chemicznych, w tym aż 40 związków rakotwórczych. Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.
 • Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Powoduje nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok obocznych nosa, wysiękowe zapalenie ucha, obturacyjne zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.
co to jest alkohol
Co to jest alkohol?

Alkohol etylowy należy do związków chemicznych, które szybko wchłaniają się z przewodu pokarmowego – już w ciągu 5–10 minut po spożyciu można go wykryć we krwi. W ciągu 15 minut wchłonięciu ulega 50% spożytej dawki

 • Etanol jest środkiem odurzającym o działaniu narkotycznym. Wypicie 150–250 g alkoholu etylowego w krótkim czasie może okazać się śmiertelne, choć nie są to zbyt częste przypadki i zwykle są one uwarunkowane innymi czynnikami takimi jak np. choroby układu krwionośnego
dlaczego pijemy
DLACZEGO PIJEMY?

Alkohol to PRZEKLEŃSTWO!

Pijemy alkohol bo:

 • W alkoholu topimy smutki,
 • Pijemy okazyjnie np. na imieninach ukochanej cioci
 • ..bo lubimy ;)
 • Nie umiemy poradzić sobie z naszymi problemami, sytuacją rodzinną i finansową,
 • ..bo nie chcemy być gorsi; pod presja otoczenia tzn. kolegów,
 • Pijemy żeby zapomnieć, „odlecieć”
 • Chcemy sobie poprawić nastrój
 • Chcemy podkreślić swoją dorosłość, niezależność,
czy alkohol uzale nia
CZY ALKOHOL UZALEŻNIA?

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z wielu uzależnień - niemniej jest ono jednym z najgroĽniejszych - powodujących śmierć. Uzależnienie od alkoholu uznano za bardzo śmiertelną chorobę - nazywa się ona alkoholizmem.Człowiek chory na tę chorobę nazywa się alkoholikiem (tak jak chorego na cukrzycę nazywa się cukrzykiem). Alkoholik to człowiek, który nie powinien pić alkoholu, bowiem każda dawka alkoholu przyspiesza proces chorobowy (pogłębia uzależnienie). Leczącego się, nie pijącego alkoholika nazywa się często trzeźwiejącym alkoholikiem. Są nimi AA, pacjenci przychodni i oddziałów leczenia uzależnień - gdzie się właśnie znajdujecie.

Alkohol przytępia krytycyzm, uwalnia zachowania niejednorodne, agresywne, których najczęściej człowiek później żałuje. Jest jeszcze jeden argument przeciw piciu, a szczególnie piciu w nadmiarze. Nigdy nie wiesz, gdzie jest punkt krytyczny, którego nie wolno Ci przekroczyć. Jeden łyk za dużo i możesz się upić. Pijany człowiek stanowi widok odrażający, budzi czasem współczucie, lecz najczęściej niechęć, obrzydzenie albo strach.

skutki picia
SKUTKI PICIA:
 • Alkoholowa zaduma…
 • Zaburzenia strefy intelektualnej i emocjonalnej.
 • Osłabia pamięć , uwagę i myślenie.
 • Degraduje życie uczuciowe i moralne.
 • Może prowadzić do bezpłodności i agresji na tle seksualnym
uzale niony niewolnik swojego na ogu
Uzależniony- niewolnik swojego nałogu 

Zdobycie za wszelka cenę alkoholu staje się głównym jego celem. Alkoholik jest człowiekiem chorym , który specjalistycznego leczenia. Leczenia choroby alkoholowej jest bardzo trudne. Przyjęło się twierdzić, że alkoholikiem człowiek pozostaje do końca życia, może co najwyżej pozostawać w abstynencji.

przyk ady alkoholi wysokoprocentowych
PRZYKŁADY ALKOHOLI WYSOKOPROCENTOWYCH:

Polacy zazwyczaj piją alkohole wysokoprocentowe wódki, lecz w ostatnich latach popularnym trunkiem stało się PIWO. Po piwo sięga szczególnie często młodzież, twierdząc, że piwo to nie alkohol. To twierdzenie jest nie prawdziwe, nawet piwo może, szczególnie młodych ludzi uzależnić .

co to s narkotyki
CO TO SĄ NARKOTYKI?

Środki odurzające, naturalne lub syntetyczne substancje zmniejszające wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego, hamujące jego reaktywność (depresja oddechowa, depresja ośrodkowa). Zależnie od wielkości dawki powodują uspokojenie, euforię, odurzenie lub sennarkotyczny.

dlaczego bierzemy
DLACZEGO BIERZEMY?

Narkotyki są bardzo popularne. Można je kupić prawie wszędzie. 63% młodzieży chodzi na imprezy gdzie one są, a 7,7% bierze narkotyki raz w tygodniu.

Większość młodzieży bierze narkotyki dla szpanu. Inni ze względu na przyjaciół lub dla zabawy. Są też przypadki, kiedy bierze się z powodu problemów. Tak naprawdę niema konkretnego powodu, dla którego bierzemy.

A więc, jeśli „ćpamy” ze względu na przyjaciół to uważam to za błędne posunięcie. Dlaczego zachowujemy się jak oni? Czy naprawdę nie możemy mieć własnego zdania? A może robimy tak by zaimponować jakieś dziewczynie lub chłopakowi. Nie polecam, bo może być zupełnie inaczej. Jeśli nasza „miłość” bierze to możemy poprosić by to rzuciła dla nas a wtedy przekonamy się czy jej na nas zależy. Podobnie jest z braniem dla zabawy. Dla mnie nie jest to zabawa. Co prawda ma się jakieś „odloty” ale gdy nam przejdzie nie jest za ciekawie. A nawet jeszcze gorzej, więc nie opłaca nam się coś takiego.

podzia narkotyk w
PODZIAŁ NARKOTYKÓW:

Ze względu na:

 • Narkotyki twarde i miękkie.
 • Narkotyki tłumiące i pobudzające.
slide23
1
 • Niektórzy twierdza, że narkotyki miękkie, jak haszysz czy marihuana są nieszkodliwe. Tymczasem, najczęściej od nich zaczyna się uzależnienie, prowadzący do poszukiwania coraz mocniejszych środków. Palenie marihuany bez wątpienia powoduje również zniszczenia w tkance nerwowej w tkance nerwowej mózgu.
slide24
2
 • Narkotyki tłumiące to opium i jego pochodne takie jak: morfina, heroina, kedoina i domina. Najszybciej uzależniającym i najczęściej zażywanym narkotykiem z tej grupy jest heroina. W Polsce narkomani stosują niejednokrotnie tzw. Kompot. Do środków tłumiących należą również preparaty wziewne, czyli kleje.
 • Środki pobudzające to kokaina i cranck- pochodna kokainy, oraz amfetamina (ang.speed). Organizmy człowieka bardzo szybko reaguje na środki pobudzające. Powodują one wrażenie przypływu energii, poprawy nastroju, euforii i redukcji zmęczenia.
rodki halucynogenne
ŚRODKI HALUCYNOGENNE
 • Marihuana, haszysz i LSD. Marihuanę i haszysz wytwarza się z rośliny- konopi indyjskiej. Stosowane są w postaci papierosów. Palenie ich wywołuje dobre samopoczucie, śmiech. Przy długotrwałym zażywaniu mogą wywołać chorobę psychiczną. LSD w pierwszej fazie działania może powodować nieprzyjemne odczucie strachu, drżenie mięśni, potem halucynację. Wszystkie narkotyki prowadzą do uzależnienia!- stanu, w którym bez narkotyku nie można żyć.
skutki za ywania narkotyk w
SKUTKI ZAŻYWANIA NARKOTYKÓW

RYZYKO ZWIĄZANE Z BRANIEM NARKOTYKÓW:

 • Zakażenia
 • Przedawkowanie narkotyku
 • Szkody psychiczne
 • Zmiany w osobowości
 • Zmiany w zachowaniu
 • Wypadki
wszystie narkotyki prowadz do uzale nienia
WSZYSTIE NARKOTYKI PROWADZĄ DO UZALEŻNIENIA.
 • Uzależnienie fizyczne- ból mięśni, mdłości, psychiczny niepokój tzw. głód narkotykowy. Brak narkotyku zaburza metabolizm organizmu. Na początku narkotyki mogą działać pobudzająco seksualnie, później prowadzą do zaburzeń zdrowia reprodukcyjnego tzn. niepłodności i zaniku popędu.
 • Uzależnienie psychiczne wynika z chęci ponownego przeżycia czegoś przyjemnego.
 • Uzależnienie społeczne, czyli więź ze środowiskiem narkomanów.
slide28

„Wyleczenie z narkomani jest bardzo trudne, lecz mimo to należy nakłaniać człowieka uzależnionego do skorzystania z tej szansy”

slide29

Koniec

Wykonały :

KINGA LISZKA

IZABELA OSIAK

Praca na lekcję WOS