bezpieczny internet n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Bezpieczny internet PowerPoint Presentation
Download Presentation
Bezpieczny internet

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 24

Bezpieczny internet - PowerPoint PPT Presentation


  • 150 Views
  • Uploaded on

Bezpieczny internet. Zasady bezpieczeństwa. Nie podawaj swoich danych! W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły. Mów, jeśli coś jest nie tak!

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Bezpieczny internet' - gotzon


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
zasady bezpiecze stwa

Zasady bezpieczeństwa

Nie podawaj swoich danych!

W Internecie posługuj się tylko Nickiem i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy, czy numer szkoły.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Helpline.org.pl czyli ze specjalistami do spraw bezpieczeństwa w Internecie, dzwoniąc pod bezpłatny numer 0 800 100 100

slide3

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w Sieci. Nie spotykaj się z nikim zbyt pochopnie w prawdziwym świecie. Jeżeli planujesz spotkanie, zawsze poinformuj o tym rodziców.

Zabezpiecz swój komputer!

Jeżeli Twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w Firewall (tzn. ściana ogniowa). Pamiętaj o aktualizacji wymienionych programów, bo tylko wtedy Twój komputer będzie w pełni zabezpieczony przed atakiem wirusów i hakerów.

slide5

Stosuj zasady Netykiety

Netykieta to zbiór zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu. To regulamin poprawnego zachowania się w Sieci, stworzony przez samych Internautów. Powinni ją znać wszyscy korzystający z Sieci. Wtedy nikt nie obawiałby się, że zostanie źle potraktowany w Necie.

Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków ( Łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów. Jest popularna forma spamu).

Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).

Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.

Na forum wystrzegaj się zadawania pytań, na które już padły odpowiedzi. Zanim zadasz pytanie, sprawdź, czy nie jest już ono w dziale FAQ (ang. FrequentlyAskedQuestions – Najczęściej zadawane pytania).

Nie flooduj (flooding – ang. zaśmiecanie sieci) – nie wpisuj do Netu niepotrzebnych informacji. Wpisując coś do Internetu nie powtarzaj treści już w nim zamieszczonych.

Nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów.

slide6

Wystrzegaj się Bełkota. Nie daj się sprowokować.

Szanuj autorów blogów. Blogi to internetowe pamiętniki. Ich autorzy piszą na nich o sprawach szczególnie dla nich ważnych.

Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj, również w Internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie.

Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.

Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail.

chro swoj prywatno w internecie

Chroń swoją prywatność w internecie

Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Posługuj się nickiem, czyli internetową ksywką. Nigdy nie podawaj w Internecie prawdziwego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

W sieci posługuj się, zamiast imieniem i nazwiskiem, nickiem, czyli internetową ksywką.

W adresie swojej poczty elektronicznej nie używaj własnego imienia i nazwiska (imię.nazwisko@sieciaki.pl).

Twoje internetowe hasła to Twoja tajemnica. Jeżeli musisz w sieci wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, nigdy nie podawaj tam swojego adresu domowego, numeru telefonu itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

slide8

Nie umieszczaj w sieci swoich zdjęć, nigdy nie możesz mieć pewności, czy jakiś Sieciuch nie zechce wykorzystać Twojego zdjęcia, by Cię ośmieszyć lub skrzywdzić.

Korzystając z portali społecznościowych, pamiętaj o ustawieniu statusu prywatności Twojego profilu. Dzięki temu żaden obcy internauta nie będzie miał do niego dostępu.

Odchodząc od komputera, nie zapominaj o wylogowaniu się ze swojego konta na poczcie czy portalu społecznościowym. Wtedy niepowołane osoby nie będą miały okazji poznać Twoje prywatne dane.

stop cyberprzemocy

Stop cyberprzemocy

Jeśli chcesz nagrać film lub zrobić komuś zdjęcie, zawsze zapytaj tę osobę o pozwolenie. Nie można nagrywać ani fotografować osób, które sobie tego nie życzą.

Nie umieszczaj w sieci zdjęć ani filmików z osobami, które nie wyraziły na to zgody.

Jeśli ktoś umieści w Internecie materiał, który Cię obraża lub ośmiesza, zgłoś to natychmiast administratorowi danej strony. Skontaktuj się z Helpline.org.pl – tam uzyskasz fachową pomoc.

Jeżeli surfując po sieci, natkniesz się na materiał, który krzywdzi, obraża, ośmiesza kogoś, kogo znasz, nie bądź obojętny. Zgłoś to administratorowi strony oraz Helpline.org.pl.

Nie przenoś konfliktów do sieci. Nie umieszczaj w Internecie obraźliwych ani ośmieszających filmików. Możesz nimi wyrządzić komuś prawdziwą krzywdę.

Szanuj innych internautów. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

uwaga wirus

Uwaga wirus!

Nie rozsyłaj łańcuszków dalej. Czy na pewno chcesz, aby sieć zamieniła się w wielkie śmietnisko?

W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe? Jeżeli nie, porozmawiaj o tym z rodzicami. Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj e-maile od nieznajomych.

stop uzale nienie

Stop! Uzależnienie!

Uważaj, aby nie wpaść w sidła sieci. Zbyt długie korzystanie z komputera może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty z kolegami.

Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie limit czasu, który poświęcasz komputerowi, i staraj się go nie przekraczać.

Pamiętaj, że poza wirtualnym światem Internetu toczy się normalne życie. Nie zaniedbuj szkoły i kolegów, staraj się spędzać z nimi dużo czasu. Rozwijaj swoje zainteresowania także poza siecią.

zakupy w sieci

Zakupy w sieci.

Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.

Bądź ostrożny, dokonując transakcji na portalach aukcyjnych. Po pierwsze, pamiętaj, że biorąc udział w licytacji, decydujesz się na zakup. To znaczy, że jeśli Twoja oferta będzie najlepsza, będziesz musiał za licytowany towar zapłacić. Po drugie, mając już świadomość, że jesteś nabywcą, kupuj raczej za pobraniem. To znaczy, że zapłacisz za przesyłkę przy odbiorze. Będziesz mógł sprawdzić, czy w paczce nie ma przypadkiem starego buta, zamiast zamówionego produktu. No i po trzecie, czytaj opinie innych internautów na temat sprzedającego.

internet r d o informacji

Internet- źródło informacji

Szanuj prawo własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, programami, muzyką czy filmami, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

Korzystając z Internetu podczas odrabiania prac domowych, zawsze sprawdzaj wiarygodność źródła. Nie wszystkie treści w sieci są prawdziwe i wartościowe.

spotkania ze znajomymi w sieci

Spotkania ze znajomymi w sieci.

Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.

Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

gdy dzieje si co z ego

Gdy dzieje się coś złego

Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

Kiedy coś lub ktoś w Internecie Cię przestraszy, jeżeli otrzymałeś wulgarną lub niepokojącą wiadomość, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

Jeżeli Twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im jak proste jest surfowanie po sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać w Internecie informacji.

Jeśli ktoś w Internecie zadaje Ci krępujące pytania, obraża, dostajesz niemiłe wiadomości, koniecznie poinformuj o tym dorosłych i zgłoś się do Helpline.org.pl, tam uzyskasz fachową pomoc.

Gdy w Internecie trafisz na niepokojące treści niezgodne z prawem, zgłoś je anonimowo do dyzurnet.pl.

Pamiętaj, aby zawsze uważnie czytać regulaminy serwisów, z których korzystasz. Znajdziesz tam ważne zasady, jak bezpiecznie poruszać się po serwisie.

zagro enia

Zagrożenia

Niebezpieczne kontakty

Poznając kogoś w Internecie, pamiętaj, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Nigdy nie możesz mieć 100% pewności, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie komputera. Nie daj się zwieść pozorom.W kontaktach z osobami poznanymi w Internecie chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych osobowych czyli imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj swojego zdjęcia, pamiętaj, że ktoś będzie mógł je skopiować, przerobić i przesłać dalej.Spotkania z osobami poznanymi w Internecie są niebezpieczne. Skąd masz pewność kto tak naprawdę przyjdzie na spotkanie i jakie będzie miał wobec Ciebie intencje?

slide17

Szkodliwe treści

Nieraz surfując w sieci możesz natknąć się na strony, które nie są przeznaczone dla dzieci lub też strony, zawierające w sobie treści ośmieszające ludzi o innym kolorze skóry czy wyznaniu. Takie strony są niezgodne z prawem. Treści, które znajdują się na tych stronach mogą namawiać Cię do złych lub niezdrowych rzeczy. Nie można być obojętnym wobec takich stron w Internecie.Jeśli przypadkiem trafisz na tego typu treści w sieci, koniecznie poinformuj o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą. Możesz także zgłosić tę sprawę do Dyżurnet.pl dzwoniąc pod bezpłatny numer 0 801 605 005 lub korzystając z formularza na stronie: http://dyzurnet.pl/zglos_nielegalne_tresci.html

slide19

Uzależnienia

Korzystając z komputera staraj się zachować umiar. Zbyt długie korzystanie z komputera może negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Konsekwencjami przesadnego korzystania z komputera są bóle głowy, nudności, pogorszenie wzroku, problemy z zasypianiem. Uzależnienie się od komputera i Internetu ma także negatywny wpływ na życie rodzinne i kontakty z rówieśnikami. Osoba wciągnięta w uzależnienie nie interesuje się życiem realnym, zaniedbuje obowiązki domowe, przestaje się kontaktować ze znajomymi, izoluje się od świata. Aby uniknąć uzależnienia należy zachować umiar w korzystaniu z netu. Przede wszystkim ważne jest to, co dzieje się w realu, a nie na internetowych łączach.

slide20

Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych. Do cyberprzemocy zaliczamy:

wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,

robienie komuś zdjęć lub nagrywanie filmów bez jego zgody,

umieszczanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,

podszywane się pod kogoś w Sieci,

włamania na konta internetowe (np. na portalach społecznościowych).

Gdy jesteś świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy najlepiej poinformować o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą. Razem możecie zgłosić to do Helpline.org.pl dzwoniąc pod bezpłatny numer 0 800 100 100 lub wysyłając maila pod adres helpline@helpline.org.pl.

slide22

Wirusy

Jeśli Twój komputer podłączony jest do Internetu koniecznie musisz zainstalować na nim program antywirusowy i firewall. Po sieci krąży mnóstwo niebezpiecznych dla Twojego komputera wirusów. Jeśli któryś z nich dostanie się na dysk Twojego komputera może go trwale uszkodzić, przez co możesz stracić ważne dla Ciebie pliki. Aby tego uniknąć pamiętaj o zainstalowaniu programu antywirusowego i firewall. Niezbędne jest też aktualizowanie programu antywirusowego, aktualizowanie czyli pobieranie najświeższej bazy wirusów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zapewniłeś swojemu komputerowi właściwą ochronę.

slide23

Nie czytanie regulaminu

Każdy serwis internetowy powinien posiada swój regulamin. Warto zapoznać się z nim przed zarejestrowaniem się w danym serwisie czy portalu. W regulaminie zawarte są wszystkie istotne dla nas informacje. Dotyczą one między innymi zasad przechowywania naszych danych osobowych czy ewentualnych płatności związanych z korzystaniem z serwisu. Nie czytanie regulaminu może mieć negatywne konsekwencje. Możemy nieświadomie zgodzić się na wykorzystywanie naszych prywatnych informacji to celów, które nie będą dla nas dobre. Rejestrując się w serwisie bez znajomości regulaminu, możemy wyrazić zgodę na wnoszenie opłat za korzystanie z usług serwisu czy portalu.

slide24

Wypełnianie formularzy w sieci bez wiedzy rodziców

Rejestrując się w danym serwisie czy portalu jesteśmy proszeni o wypełnienie formularza rejestracji, gdzie należy wpisać nasze dane osobowe. Są to np. imię, nazwisko, adres zamieszkania, wiek, adres e-mail. Wpisywanie takich informacji w Internecie warto konsultować z rodzicami. Umieszczanie danych osobowych w sieci jest niebezpieczne, warto więc aby to rodzic zdecydował, czy wpisywanie prywatnej informacji o sobie jest na pewno konieczne. Również podczas dokonywania zakupów przez Internet należy bardzo uważnie czytać formularze, które należy wypełnić. Najlepiej będzie jeśli to rodzice zdecydują, czy wymagane dane są konieczne, a dany sprzedawca uczciwy i wiarygodny.