skokan hn d
Download
Skip this Video
Download Presentation
Skokan hnědý

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

Skokan hnědý - PowerPoint PPT Presentation


  • 179 Views
  • Uploaded on

Skokan hnědý. Rana temporaria. Popis. Skokan hnědý má velký areál rozšíření, žije v Evropě od Pyrenejí až k Uralu včetně ČR. Je rozšířen i na Britských ostrovech. Tato žába je v ČR nejběžnější. Zbarvení tohoto druhu je extrémně variabilní, nejčastěji v různých odstínech hnědé.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Skokan hnědý' - gore


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
skokan hn d

Skokan hnědý

Rana temporaria

popis
Popis
  • Skokan hnědý má velký areál rozšíření, žije v Evropě od Pyrenejí až k Uralu včetně ČR. Je rozšířen i na Britských ostrovech. Tato žába je v ČR nejběžnější.
  • Zbarvení tohoto druhu je extrémně variabilní, nejčastěji v různých odstínech hnědé.
  • S touto žábou se můžete setkat většinou na vlhkých místech např.v lese, tento druh se vyhýbá pouze vyloženě teplým oblastem.
  • Přirozené prostředí#1 Přirozené prostředí#2
hibernace
Hibernace

Tyto žáby začínají spát zimním spánkem od října do listopadu a zimování končí časně na jaře. Mohou zimovat i více než 4 měsíce. Zimování probíhá buď přímo na souší nebo ve vodě, která nezamrzá. Bohužel někdy přezimování v zahradních rybníčcích končí smrtí. Nedostatečná hloubka a malá plocha hladiny rybníčků umožňuje tvorbu ledu a proto se žáby nemohou nadechnout. Žáby mohou přijímat kyslík z vody i kůží, a tak nahromaděné hnilobné plyny, které díky ledu nemohou z vody unikat, na ně působí negativně, zvláště proto, že jsou obojživelníci velice citliví na vnější prostředí. Po přezimování se skokani stěhují k vodním nádržím. Toto období může nastat již během února, kdy teplota vody nepřesahuje ani 4°C.

ro zmno ov n
Rozmnožování
  • Samečci svým skřehotáním vymezují rozmnožovací teritorium, do něhož lákají samičky s již dozrálými pohlavními buňkami. Pří samotném páření se sameček drží v amplexu na samici, která tlakem samce na tělní dutinu uvolňuje vajíčka. Může jich být běžně 500 - 3500 (Kocourek et Král uvádějí až 4000 ks).

Žáby v amplexu

v voj vaj ek
Vývoj vajíček

Rosolovitá vajíčka ve velkých shlucích krátce na to bobtnají a vyplouvají k hladině, kde jsou více ohřívána- až o 10 C, tímto se urychluje vývoj, pulci se líhnou po 8dnech až 4 týdnech.

Vajíčka#1

v voj pulc
Vývoj pulců

Pulci jsou hnědí až černí a zdržují se na okrajích nádrží, kde je vyšší teplota vody a vyšší šance na získání potravy např. řasy. Po 1,5 až 3 měsících mladé metamorfované žabky houfně opouštějí vodu, a to při velikost asi 1,5 cm. Pohlavní dospělosti dosahují ve 3 roce života.Pulci mají krátce po vylíhnutí vnější žábry.

Pulec s vnějšími žábrami

potrava
Potrava

Skokani žerou larvy, pavouky, plže, korýše, stonožky, slimáky, žížaly a myšata.

Pulci skokanů se živí řasami, masem ( jejich zdechlí sourozenci),

v zajetí i krmivy pro rybičky.

odkazy
Odkazy
  • Použité obrázky
  • www.osel.cz
  • www.naturephoto-cz.com
ad