Vandens jud jimas krantai
Download
1 / 23

Vandens judėjimas, krantai - PowerPoint PPT Presentation


 • 228 Views
 • Uploaded on

Vandens judėjimas, krantai. “ Nežinau, kaip atrodau pasauliui, bet pats sau esu tik mažas vaikas, žaidžiantis jūros pakrantėje, besidžiaugiantis rastu tai lygesniu akmenėliu, tai gražesne kriauklele, o prieš mane plyti didžiulis neištirtas tiesos okeanas.” Izaokas Niutonas. Faktai apie vandenį.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Vandens judėjimas, krantai' - glenda


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Nežinau, kaip atrodau pasauliui, bet pats sau esu tik mažas vaikas, žaidžiantis jūros pakrantėje, besidžiaugiantis rastu tai lygesniu akmenėliu, tai gražesne kriauklele, o prieš mane plyti didžiulis neištirtas tiesos okeanas.”Izaokas Niutonas


Faktai apie vandenį

 • Vanduo sudaro 71 % Žemės paviršiaus.

 • Vanduo atliko ir atlieka lemiamą vaidmenį Žemės geologijos istorijoje, klimato ir orų formavime, medžiagų apykaitoje, gyvybės fiziologinėje ir biologinėje sferoje.

 • Gėlas vanduo sudaro tik 2,5% viso Žemėje esančio vandens.


Vandens jud jimas
Vandens judėjimas

 • Bangos ir cunamiai

 • Potvyniai ir atoslūgiai


Bangos
Bangos

 • Bangos susidaro dėl to, kad virš jūros pučiantis vėjas perduoda jos paviršiui savo energiją.

 • Stiprėjant vėjui, didėja oro trintis į vandens paviršių; šis labiau išjudinamas, dėl to bangos ilgėja ir aukštėja.


Cunamis
Cunamis

 • Cunamis – tai banga, kurią sukelia ne vėjo energija, o žemės drebėjimai, povandeninės nuošliaužos ar povandeniai ugnikalnių išsiveržimai.

 • Nuo žemės drebėjimo židinio (epicentro) cunamio bangos sklinda grupėmis, 500-1500 km/h greičiu, o tai prilygsta garso greičiui.


Kaip susidaro cunamio bangos
Kaip susidaro cunamio bangos?

 • Po žemės drebėjimo vandenyne vanduo atslūgsta, o po to bangos virsta didžiule vandens siena ir griūdamos į sausumą padaro didelių nuostolių.

 • Cunamio bangos užlieja miestus ir kaimus, su savimi nusineša namus ir laivus, nužudo tūkstančius žmonių. Tai yra viena pavojingiausių žemės drebėjimo pasekmių.


Did iausia cunamio banga
Didžiausia cunamio banga

Pati didžiausia cunamio banga užregistruota Aliaskoje, 1958 m. birželio mėn. Per žemės drebėjimą nuo kalnų į nedidelę įlanką staiga nugriuvo ~300 mln. m³ ledo bei uolienų ir sukėlė rekordinę 520 m virš jūros lygio cunamio bangą. Tačiau jo metu žuvo tik 2 žvejai.


Potvyniai ir atosl giai
Potvyniai ir atoslūgiai

 • Potvynis – periodinis vandens pakilimas gamtoje.

 • Periodinis vandens lygio kritimas – atoslūgis.

 • Potvynio terminas neretai klaidingai taikomas poplūdžiui. Poplūdis – nereguliarus vandens pakilimas, pavyzdžiui, sugriuvus dirbtinei arba natūraliai užtvankai, sukeltas stipraus lietaus, (Poplūdžiai būna netikėti, todėl gali sukelti itin dideles katastrofas.)


Kas sukelia potvynius ir atosl gius
Kas sukelia potvynius ir atoslūgius?

Didžiausios įtakos potvyniams turi Mėnulis. Mėnulis traukia vandenį į save sukeldamas potvynį arčiausiai esančioje Žemės pusėje ( kartu potvynis kyla ir priešingoje Žemės pusėje).

Tuo pat metu toliau nuo Mėnulio esančiose Žemės vietose vanduo nuslūgsta – būna atoslūgis.J ros daroma taka reljefui
Jūros daroma įtaka reljefui

Jūros vanduo nuolat juda, banguoja, todėl jos krantai yra greičiausiai kintanti reljefo forma.


Ky uliai ir lankos
Kyšuliai ir įlankos

Jūra sparčiausiai eroduoja minkštesnes kranto uolienas – taip susidaro įlankos, kurias skiria kietesnių uolienų kyšuliai.


Abrazin s terasos
Abrazinės terasos

Aukšta stati banga, dūžtanti skardžio papėdėje, išgremžia nišas, kurios dažnai įgriūva. Ties skardžio papėde esantis vos nuolaidus krantas vadinamas abrazine terasa.“Naujausiais duomenimis Anglijos ir Velso kranto linija yra ~4426km ilgio, ir labai sunku surasti tokią atkarpą, kurios vaizdas 15-25km ruože liktų nepakitęs.” Dž. Styrsas


ad