Atomun yapisi
Download
1 / 15

ATOMUN YAPISI - PowerPoint PPT Presentation


  • 196 Views
  • Uploaded on

ATOMUN YAPISI. Atom : Boşlukta yer kaplayan, hacmi, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeye madde denir. Maddeyi oluşturan ve maddenin kendi özelliğini taşıyan en küçük yapı birimin atom denir. Katı, sıvı ve gaz halindeki maddeler atom denilen taneciklerden oluşmuşlardır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ATOMUN YAPISI' - glenda


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Atom :Boşlukta yer kaplayan, hacmi, kütlesi ve eylemsizliği olan her şeye madde denir. Maddeyi oluşturan ve maddenin kendi özelliğini taşıyan en küçük yapı birimin atom denir. Katı, sıvı ve gaz halindeki maddeler atom denilen taneciklerden oluşmuşlardır.


Canlı ve cansız varlıkların tamamı atomlardan oluşmuştur.


Democritus Atom Teorisi :Atom hakkında ilk görüş M.Ö. 400’lü yıllarda Yunanlı filozof Democritus tarafından ortaya konmuştur. Democritus, maddenin taneciklerden oluştuğunu savunmuş ve bu taneciklere atom adını vermiştir.


Democritus’ a göre;• Bütün maddeler aynı tür atomlardan oluşur.

• Madde parçalara ayrıldığında en sonunda bölünemeyen bir tanecik elde edilir ve bu tanecik atomdur. • Atom görülemez.• Atom görülemediği için bölünemez


JOHN DALTON:

Atom hakkında ilk bilimsel görüş 1803 – 1808 yılları arasında İngiliz bilim adamı John Dalton tarafından ortaya atılmıştır


Dalton’ a göre;• Maddenin en küçük yapı taşı atomdur. (Maddeler çok küçük, bölünemez, yok edilemez taneciklerden oluşur.) • Atomlar parçalanamaz • Atom içi dolu küre şeklindedir.• Bütün maddeler farklı tür atomlardan oluşmuştur.


JOHN JOSEPH THOMSOM :Atomun yapısı hakkında ilk model 1898 yılında Thomson tarafından ortaya konmuştur. Thomson atom modeli bir karpuza yada üzümlü keke benzer.


ERNEST RUTHERFORD :Atomun çekirdeğini ve çekirdekle ilgili birçok özelliğin ilk defa keşfeden bir bilim adamıdır.Atom kütlesinin tamamına yakını merkezde toplanır, bu merkeze çekirdek denir.


Elektronlar çekirdek etrafında dairesel yörüngelerde sürekli dolanırlar. (Yörünge daire şeklinde değil, enerji seviyesine karşılık gelen orbitallerde dolanır.) Elektronların bulunduğu hacim çekirdeğin hacminden çok büyüktür.


sürekli dolanırlar. (Yörünge daire şeklinde değil, enerji seviyesine karşılık gelen Çekirdekteki yük miktarı bir maddenin bütün atomlarında ayın, farklı maddenin atomlarında farklıdır.• Çekirdekteki yük sayısı, elektron sayısına eşittir.• Çekirdekteki pozitif yüklerin kütlesi yaklaşık atom kütlesinin yarısına eşittir.

Bu modeliyle kimya ödülünü kazandı.


NİELS DAVİD BOHR: sürekli dolanırlar. (Yörünge daire şeklinde değil, enerji seviyesine karşılık gelen Bohr atom teorisi hidrojenin yayınma spektrumuna dayanılarak açıklanır.

Bohr’ a göre;• Elektronlar çekirdek etrafında belirli enerjiye karşılık gelen belirli uzaklıklarda bulunur. • Yüksek enerji düzeyinde bulunan elektron, düşük enerji düzeyine geçerse fotonlar halinde ışık yayarlar.

Nobel fizik ödülünü kazandı.


Modern atom teor s
MODERN ATOM TEORİSİ sürekli dolanırlar. (Yörünge daire şeklinde değil, enerji seviyesine karşılık gelen

Modern atom teorisinde çekirdekte proton ve nötron parçacıkları bulunur.çekirdek etrafında elektronlar vardır. Elektronlar çok hızlı hareket ettikleri için sabit bir yerleri yoktur.

Elektronların bulunabilecek kısımlara elektron bulutu denir.elektron bulutu modelinde elektronun belirli bir yörüngesi olmadığı için elektronlar farklı konumlarda bulunur.


Elektronların bulunur. bulunabilecek kısımlara elektron bulutu denir.elektron bulutu modelinde elektronun belirli bir yörüngesi olmadığı için elektronlar farklı konumlarda


ad