Honlandia
Download
1 / 15

HONLANDIA - PowerPoint PPT Presentation


 • 95 Views
 • Uploaded on

HONLANDIA. COS O HOLANDII.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'HONLANDIA' - gizi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Cos o holandii
COS O HOLANDII

 • Holandia – położone w Europie państwo i część składowa Królestwa Niderlandów, tworzonego ponadto przez Arubę oraz Curaçao i Sint Maarten (byłe Antyle Holenderskie, leżące na Karaibach. Do Holandii należą ponadto karaibskie wyspy Bonaire, Sint Eustatius i Saba[4]). Holandia jest monarchią konstytucyjną położoną w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Graniczy na południu z Belgią oraz na wschodzie z Niemcami (obecne granice wytyczono w roku 1839). Jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ i NATO.

 • Holandia stanowi obszar gęsto zaludniony. Około jednej czwartej jej terytorium leży poniżej poziomu morza. Znana jest z licznych wiatraków, sera, chodaków, tulipanów, rowerów, przyzwolenia dla miękkich narkotyków oraz legalizacji prostytucji, aborcji, eutanazji i związków między osobami tej samej płci. W Holandii swoją siedzibę ma Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny.Informacje na temat herbu
Informacje na temat herbu

 • Herb Holandii wywodzi się z XIII-wiecznego herbu królewskiej dynastii Orańskiej-Nassau (lew). W czasie okupacji hiszpańskiej 17 prowincji utworzyło parlament i za herb przyjęto lwa trzymającego w jednej łapie 17 strzał, a w drugiej miecz — symbol mocy. Gdy siedem prowincji zjednoczyło się, tworząc obecną Holandię, zredukowano do siedmiu liczbę strzał. Pod tarczą herbową umieszczony jest francuski napis: Je maintiendrai ("Utrzymam"). Powyżej tarczy herbowej — królewska korona Holandii.


Pare s w po holendersku
Pare słów po holendersku

 • Dzień dobry –Goedemorgen

 • Dobranoc - goedenacht, welterusten

 • Tak – ja

 • Nie – nee

 • która godzina? - Hoelaat is het?

 • Przepraszam - sorry, pardon

 • Proszę – alstublieft

 • Dziękuję - dank u wel


Kuchnia holenderska
Kuchnia holenderska

Zupy (m.in zupa grochowa, zupa serowa, zupa z brązowej fasolki)

Ziemniaki

Sery (m.in. Gouda, Leerdammer, Edammer)

Warzywa i owoce (m.in. buraki czerwone, maliny, jeżyny i jagody)

Mięso (m.in. wieprzowe i wołowe, konina i baranina)

Ryby (m.in. Śledzie,dorsze,krewetki,makrele)

Napoje (m.in. Piwo,wino,mleko,kawa,herbata)


Wiatrak holenderski
Wiatrak holenderski

 • Wiatrak holenderski (wiatrak holender, wiatrak wieżyczkowy) – typ wiatraka charakteryzujący się nieruchomym, masywnym korpusem (zwykle murowanym, na planie koła lub wieloboku), na którym umocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami. Pozwalało to łatwiej dostosować śmigła wiatraka do kierunku wiatru.

 • Powstanie pierwszych, pojedynczych wiatraków wieżyczkowych z ruchomą częścią dachową jest datowane na koniec XIV w. Ten typ wiatraka powstał ostatecznie w północnej Holandii. Skonstruował go w XVII w. Jan Andriasz Leeghwater. W 1750 "holendry" udoskonalone zostały przez A. Meikle. Na czapie umieścił wiatraczek po przeciwległej stronie w stosunku do dużych skrzydeł.


Symbol holandii
Symbol Holandii

 • Jeden z symboli Holandii tulipany są ulubionym kwiatem w tym kraju i rzeczywiście są tu najpiękniejsze na świecie. W XVII wieku umiłowanie tulipanów przybrało w Holandii rozmiary szaleństwa, gdy zaczęła się trwająca przez kilka lat spekulacja cebulkami rzadkich odmian tulipanów i ceny niektórych cebulek przewyższały cenę dobrego domu. Dziś nieporównanie tańsze, nadal zachwycają pięknem.


Rowery w holandii
Rowery w holandii

 • Holandia kojarzy nam się z wiatrakami, tulipanami, drewniakami i … rowerami. Dosyć płaska powierzchnia Holandii, dobrze rozplanowana bogata sieć ścieżek rowerowych pozwala na używanie roweru jako jednego z najlepszych środków transportu. Ponad 85% mieszkańców Holandii posiada przynajmniej jeden rower, a każde domostwo ma przynajmniej 3 rowery, 18 milionów rowerów oznacza, że jest ich więcej niż mieszkańców.

 • Najbardziej popularnym typem roweru w Holandii jest tzw. omafiets, którego używa około 60% mieszkańców. Ten tradycyjny damski dwukołowy pojazd odznacza się dużymi kołami, wysoko umiejscowioną kierownicą i niesamowitą wygodą jazdy z wyprostowanym kręgosłupem. Niegdyś ramy tych rowerów były tylko w kolorze czarnym, w dzisiejszych czasach można je spotkać we wszystkich kolorach tęczy jak również malowane w różne ciekawe wzorki


Zamek de haar
Zamek de Haar

 • Zamek de Haar położony jest w pobliżu Haarzuilens , w prowincji Utrecht w Holandii . Obecne budynki, zbudowane na pierwotnego zamku, data z 1892 roku i są dziełem holenderskiego architekta PJH Cuypers , w neogotyckim projektu renowacji finansowanej przez rodziny Rothschildów


Begijnhof
Begijnhof

 • Begijnhof jest jednym z najstarszych wewnętrznych sądów w mieście Amsterdam . Grupa obiektów zabytkowych, głównie mieszkań prywatnych, centrum na nim. Jak sama nazwa wskazuje, był pierwotnie Béguinage . Dziś jest to również miejsce z angielskiego Kościoła Reformowanego.


Sabot
Sabot

 • Sabot (drewniak) - oryginalnie obuwie stworzone wyłącznie z drewna, używane przez biednych chłopów w Holandii.

 • Obecnie w Holandii produkuje się około 3 milionów par sabotów rocznie. Są najsłynniejszym elementem stroju holenderskiego, w Holandii i Flandrii wykonywane z drewna olchowego. To uniwersalne obuwie noszone było przez wszystkie klasy społeczne, nawet przez królowe. Nazwa sabota zrobiła zaskakującą karierę w innych dziedzinach życia: w wieku rewolucji przemysłowej zbuntowani robotnicy używali twardych sabotów do niszczenia - w ich mniemaniu - konkurujących z nimi maszyn stąd "sabotaż". W 1997 roku holenderskie saboty otrzymały certyfikat Unii Europejskiej potwierdzający ich wyjątkowe zalety. Saboty wytrzymują: w temperaturze od -20 do 150 ˚C, nacisk punktowy na pięcie 400 kg i 750 kg na palcach, są nieprzemakalne.R d a
Źródła:

 • http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna

 • https://www.google.com/imghp?hl=pl&gws_rd=ssl

 • http://www.holandia.nawakacjach.info/


ad