typy po ta ov ch s t n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Typy počítačových sítí

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

Typy počítačových sítí - PowerPoint PPT Presentation


 • 114 Views
 • Uploaded on

Typy počítačových sítí. Střední odborná škola Otrokovice. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Typy počítačových sítí' - gil-rasmussen


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
typy po ta ov ch s t

Typy počítačových sítí

Střední odborná škola Otrokovice

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je PaedDr. Pavel Kovář

Dostupné z Metodického portálu www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

www.zlinskedumy.cz

typy po ta ov ch s t1

Náplň výuky

Typy počítačových sítí

Architektura sítě – obecně

Způsoby propojení počítačů

klient – server

peer to peer

slide4

Vymezení pojmu – počítačová síť

Počítačová síť (anglicky computer network) je souhrnné označení pro technické prostředky, které realizují spojení a výměnu informací mezi počítači. Umožňují tedy uživatelům komunikaci podle určitých pravidel, za účelem sdílení využívání společných zdrojů nebo výměny zpráv. Historie sítí sahá až do 60. let 20. století, kdy začaly první pokusy s komunikací počítačů. V průběhu vývoje byla vyvinuta celá řada síťových technologií. V poslední době jsou všechny sítě postupně spojovány do globální celosvětové sítě Internet, která používá sadu protokolů TCP/IP.

slide5

Síťové propojení typu peer-to-peer

 • Peer-to-peer nebo P2P, je typ sítě, ve které jsou si všechny počítače, resp. uzly, v síti rovny. Všechny čtyři termín mají původ v anglickém peer-to-peer (česky doslova znamená „rovný k rovnému“ nebo „rovný s rovným“). Někdy se též tento síťový druh nazývá klient-klient. Každá stanice v síti může vyčlenit některý svůj prostředek (tiskárnu, úložné médium, adresář) ke sdílení (s heslem nebo bez něj). Jiná stanice může tyto prostředky používat, pokud si sdílený prostředek připojí a její uživatel zná případné heslo. Sdílení a hesla mohou být kdykoliv změněna nebo zrušena uživatelem, který u stanice pracuje. Tento typ sítě v podstatě nelze centrálně spravovat. Příkladem může být sdílení souborů a systémových prostředků v různých operačních systémech a souborů v internetových sítích.

Obr. 1

slide6

Síťové propojení typu klient – server

 • Klient-server (původem v anglickém client-server) je typ sítě, ve které je jeden počítač (server) nebo více počítačů (několik serverů) nadřazen jinému počítači (klientovi) či několika počítačům (několika klientům). Server poskytuje služby „běžným“ stanicím – klientům (zvaným workstation nebo pracovní stanice).
 • Serverů může být více typů podle poskytovaných služeb (souborový server, tiskový server, poštovní server, WWW server, FTP server atd.). Nemusí platit, že server je počítač, u malých sítí plní úlohu několika typů serverů jeden „fyzický“ počítač, u velkých sítí může např. jeden „fyzický“ počítač plnit pouze úlohu tiskového serveru. Server může dokonce sloužit i jako běžná pracovní stanice sítě (je to ovšem ojedinělé, snižuje se výkonnost a bezpečnost sítě).

Obr. 2

slide8

Obr. 3

Ve Windows 7 nalezneme protokol TCP/IP na cestě: Ovládací panely – Síť a Internet – Centrum síťových připojení – Připojení k místní síti – Vlastnosti – Protokol IP (v.4 nebo v.6) - Vlastnosti

slide9

Vzhled okna s daty

v protokolu TCP/IP

Na protější straně nalezneme zobrazení oken vedoucích k otevření tohoto protokolu

Obr. 4

slide11

Kontrolní otázky:

 • Co je to počítačová síť a k čemu slouží.
 • Je dělení sítí podle uzlů (dělení použité v této prezentaci) jediným kritériem klasifikujícím počítačové sítě? {Doporučuji českou verzi portálu Wikipedie}
 • Charakterizuj zapojení počítačové sítě peer to peer.
 • Charakterizuj zapojení počítačové sítě klient – server.
 • Problémová úloha:
 • Zjistěte, jaký typ sítě je používán na vašem pracovišti, popř. na vaší škole.
slide12

Seznam obrázků:

 • Obr. 1: vlastní
 • Obr. 2: vlastní
 • Obr. 3: vlastní
 • Obr. 4: screenshot
 • Obr. 5: screenshot