2006470066 ya mur t t z
Download
1 / 27

2006470066 YA?MUR T?T?Z - PowerPoint PPT Presentation


 • 188 Views
 • Uploaded on

2006470066 YAĞMUR TİTİZ. 2006470070 SERAP TURAN. KİBBUTZ. KİBBUTZ: Topluluk KİBBUTZM: Çoğul KİBBUTZNİK: Kibbutz Üyesi o larak ifade edilir. Kırsal alanlarda yerleşim yerleri Kibbutzlar ve Moshawlar’dır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '2006470066 YA?MUR T?T?Z' - gil-brady


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
2006470066 ya mur t t z

2006470066YAĞMUR TİTİZ

2006470070

SERAP TURAN2006470066 ya mur t t z


K rsal alanlarda yerle im yerleri kibbutzlar ve moshawlar d r
Kırsal alanlarda yerleşim yerleri Kibbutzlar ve Moshawlar’dır.

KİBBUTZ:Bütün değerlerin toplu mülkiyet altında bulunduğu, çalışmanın toplu olarak örgütlendiği ve çocukların bakımı da beraber olmak üzere yaşama koşullarının büyük bir bölümünün toplu olarak düzenlendiği tarımsal bir köydür.


2006470066 ya mur t t z

MOSHAWLAR ‘da ise; Kibbutzların aksine her aile kendisine ayrılan alanda geliri kendisine ait olmak üzere çalışır. Hiçbir aileye “emek kiralama” izni verilmez. Moshawlar ülkenin tarımsal üretim merkezidir.

Tarımsal üretim toplu olarak hazırlanır, bireysel ve tarımsal tüketim maddeleri de benzer biçimde toplu olarak satın alınır.


2006470066 ya mur t t z

 • Temel başlangıcı Marksist Kuram’a dayanan “herkese yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre “ felsefesi ile hareket eden Kibbutz’un İsrail Devleti’nin kuruluşunda önemli etkileri olmuştur.

 • 1948 yılında İsrail Devleti’nin kurulmasıyla birlikte Kibbutzlar gerek savunma için asker yetiştirmek gerekse tarımsal kalkınmayı sağlayacak yerler olarak görülmüştür. Ayrıca devletin gelişmesine katkı sağlamış 2. Dünya Savaşı sırasında Almanya’dan kaçan Yahudilere yerleşim yeri olmuştur.

 • Sosyalizm ve Siyonizmi pratik bir şekilde biraraya getiren Kibbutzim İsrail’e özgü bir deneydir ve tarihte gelmiş geçmiş en büyük ortaklaşa toplum hareketinden biridir.


2006470066 ya mur t t z

 • Kibbutz’un yeteneğine göre, herkese ihtiyacına göre “ felsefesi ile hareket eden Kibbutz’un İsrail Devleti’nin kuruluşunda önemli etkileri olmuştur. dayandığı tek ve en önemli ideal; “emeğin ahlaki” değeridir. İnsan kendisine, topluma ve doğaya emek sayesinde dönebilir.

 • Kibbutz’un gücü bireyin ve grubun yaşantısının her alanında tam uyumunu, her bireyin en çok gereksinimini ve insanın ahlaki değerlerinin sürekli olarak derinleşmesini sağlayan toplumsal doğasındadır.


Kibbutz hareketi kiral k eme e 3 ahlaki y nden kar kar
Kibbutz hareketi “kiralık emeğe” 3 ahlaki yönden karşı çıkar:

 • Toprağa kök salma gereği,

 • Ucuz emeği kullanan sahiplerinin rahata düşkün bir aylak sınıfını oluşturmaması,

 • Bütün ücretli işçiliğin sömürücülüğü yarattığına inanıldığı içindir.


2006470066 ya mur t t z

 • Kibbutz karşı çıkar: hareketi tamamen tarıma dayanıyordu ancak az sayıda da sanayi vardı.

 • Kibbutz üyeleri ister inek sağsın ister büyük bir sanayiyi yönetsinler eşit şekilde ödüllendiriliyorlardı. İhtiyaçlara göre üretim ve tüketim mevcuttu.


2006470066 ya mur t t z

Ekonomik olarak varolabilmek için erkek ve kadın işgücünün çoğunun üretken çalışmaya yönelmesi gereği kadının tarlada çalışabilmesini sağlamak için bir toplu çocuk bakımı düzeni geliştirilmiş.


2006470066 ya mur t t z

Yeni doğan çocuk bu bakım evlerine 4 günlükken girer ve Çocuklar Toplumu’nun bir üyesi olur. Orta dereceli okulu bitirinceye kadar bu topluluğun üyesi olarak kalır ve daha sonra Kibbutz üyeliğine seçilir.


G n m zde kibbutz
Günümüzde Çocuklar Toplumu’nun bir üyesi olur. Orta dereceli okulu bitirinceye kadar bu topluluğun üyesi olarak kalır ve daha sonra Kibbutz;

Kibbutz, İsrail’in varlığının büyük bir bölümünde, en yüksek ideallerin bir ifadesi olarak; kollektif emek, toprak sevgisi ve katıksız bir eşitçilik vardı.

Yeni Kibbutzlar topluluk ve değerlere vurgu yaparak, kollektif sorumlulukla bireysel özgürlük arasında daha iyi ayarlanmış bir denge aramaktadır.


2006470066 ya mur t t z

Yeni Kibbutzlar’da ya maaş alıyorlar yada kazandıkları geliri yansıtacak şekilde kendilerine ödenekler tahsis ediliyor.

Toplam eşitlik kavramı günümüzde değerini yitirmiş bulunmaktadır; fakat toplumsal hizmetler yine de üyelerine sunuluş açısından eşitsizliği en aza indirmek için gıda, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçları karşılamaktadır. Enerji, konut, ders dışı eğitim gibi giderleri ise ödemeler ile karşılamaktadır.


2006470066 ya mur t t z

Tüm geliri yansıtacak şekilde kendilerine ödenekler tahsis ediliyor.Kibbutz varlıkları hala topluluğa aittir ama üretim araçlarının yönetiminde üyelerin söz sahibi oluşu önemli ölçüde düşürülmüştür. Yani topluluklar artık büyük oranda kamuoyu yoklaması yerine profesyonel yöneticilerle idare ediliyor. Bu sanayinin gelişmesinin özel yatırımların ve turizmin artmasının kaçınılmaz bir sonucudur. Halk iktidar olmak için sadece biraraya geliyor.


Sra l devlet
İSRAİL DEVLETİ geliri yansıtacak şekilde kendilerine ödenekler tahsis ediliyor.

 • 14 Mayıs 1948 tarihinde Britanya mandası sona erdiğinde İsrail bağımsızlığını ilan etti.

 • Bunun üzerinden bir gün geçmeden Arap ülkeleri İsrail’e saldırdı. Savaştan yenik ayrılan taraf Arap ülkeleri oldu ve 1949 yılında ateşkes imzalandı.

 • İsrail savaş sonunda %56 olan Filistin toprağını %78’e çıkardı.

 • 11 Mayıs 1949 tarihinde de Birleşmiş Milletler’in üyesi olmuştur.


2006470066 ya mur t t z


2006470066 ya mur t t z

 • İsrail’in varlık sebebi olan ;”sürgünlerin ülke içinde toplanması” ilkesi doğrultusunda ülkenin kapılarının sonuna kadar açılmıştır. Her Yahudi’nin ülkeye gelme ve vatandaşlık kazanma hakkı teyit edilmiştir.

 • Nüfusun büyük çoğunluğunu bu göçler oluşturduğu için İsrail etnik açıdan oldukça çeşitliliğe sahiptir.

 • Bazı yıllar % 58’lere varan nüfus artışının sebebi de bu göçlerdir.


2006470066 ya mur t t z

İsrail devleti kurulduğu tarihte toplam nüfusu 786.000 kişi iken günümüzde ise 7 milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Bu 7 milyonluk nüfusun yarıdan fazlasını Yahudiler diğer kısmını ise Araplar, Çerkezler ve diğer küçük topluluklar oluşturmaktadır.


Sra l de demokras
İSRAİL’DE DEMOKRASİ kişi iken günümüzde ise 7 milyonu aşan bir nüfusa sahiptir. Bu 7 milyonluk nüfusun yarıdan fazlasını Yahudiler diğer kısmını ise Araplar, Çerkezler ve diğer küçük topluluklar oluşturmaktadır.

İsrail Devleti yasama, yürütme, yargı dallarından oluşan parlamenter bir demokrasidir.


2006470066 ya mur t t z

Yürütme organı, yasama organının (Knesset’in) güvenine bağlıdır ve yargının bağımsızlığı kanunla teminat altına alınmıştır.

Knesset ( İsrail Parlamentosu)


Devlet m fett l
DEVLET MÜFETTİŞLİĞİ güvenine bağlıdır ve yargının bağımsızlığı kanunla teminat altına alınmıştır.

1949 yılında kurulmuş olan devlet müfettişliği; kamu yönetiminin hukuka uygun, düzenli, etkin ve dürüst bir şekilde çalışmasını sağlamak için dışarıdan denetim yapar ve bu konular üzerine raporlar hazırlar.

1971 yılından itibaren ombudsman sıfatıyla da görev yaparak, müfettişin görev yetkisine tabi olan devlet ve kamu organlarına karşı halktan gelen şikayetleri inceler.


H stadrut genel sendikalar federasyonu
HİSTADRUT güvenine bağlıdır ve yargının bağımsızlığı kanunla teminat altına alınmıştır.(Genel Sendikalar Federasyonu)


H stadrut
HİSTADRUT güvenine bağlıdır ve yargının bağımsızlığı kanunla teminat altına alınmıştır.

1920 yılında ülke işçilerini temsil etmek ve üyelerine istihdam sağlayacak sanayiler kurmak için kurulmuştur.

Central Plaza New York City 1934


2006470066 ya mur t t z

Bugün 700.000 üyesi ile işçilerin yerel örgütlenmesi ile uğraşan, toplu sözleşmeleri imzalayan ve bunların uygulanmasını gözeten 78 sendikayı biraraya getirmektedir.

İsrail ekonomisindeki çalışma alanlarının çoğu temsil edilmektedir.


2006470066 ya mur t t z

Günümüzde ise; ile uğraşan, toplu sözleşmeleri imzalayan ve bunların uygulanmasını gözeten 78 sendikayı Histadrut işçilerin daha fazla alt işveren yoluyla veya bireysel sözleşmeler kapsamında istihdam edilmelerinden dolayı geçmişte olduğu kadar güçlü değildir.


2006470066 ya mur t t z

TEŞEKKÜR ile uğraşan, toplu sözleşmeleri imzalayan ve bunların uygulanmasını gözeten 78 sendikayı

EDERİZ 


ad