Sztuka odrodzenia renesans
Download
1 / 13

Sztuka odrodzenia - renesans - PowerPoint PPT Presentation


 • 107 Views
 • Uploaded on

Sztuka odrodzenia - renesans.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Sztuka odrodzenia - renesans' - geneva


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Co to jest renesans

Renesans to okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako „odrodzenie sztuk i nauk”. Termin ten nie jest jednoznaczny. Jako epoka w historii kultury renesans obejmuje wiek XV i XVI, ale jego granice czasowe nie są jasno ustalone. Renesans jako koncepcja historiozoficzna Jacoba Burckhardta, pewien wzorzec do naśladowania, jaki ten historyk chciał przekazać swoim współczesnym, a z którym wiąże się do dziś popularne i "szkolne" rozumienie tej epoki, jest już przestarzały.

Co to jest Renesans?


Architektura renesansowa

 • Za głównego architekta epoki i twórcę świetności architektury renesansu uważa się Włocha Filipa Brunelleschi. U podstaw renesansowej architektury legło przekonanie (wywodzące się właśnie od Brunelleschiego), że należy wrócić do wzorów antycznych, głównie rzymskich. Włosi czuli się spadkobiercami dorobku antycznego Rzymu i jego tradycji.

 • Można powiedzieć, iż architekturę renesansu cechowało uproszczenie konstrukcyjne. Całkowicie zrezygnowano wtedy z eksperymentów w budownictwie jeśli chodzi o strukturę budowli. Wszystkie elementy konstrukcyjne cechowała niezwykła prostota. Stosowano sklepienia kolebkowe, żagliste, rzadko krzyżowe. W dekoracjach odwoływano się do porządków klasycznych. W XV wieku stosowano styl koryncki oraz kompozytowy, z liśćmi akantu. W XVI wieku natomiast starano się idealizować formy. Do dwóch klasycznych elementów – czyli kolumny i belkowania – dodano wówczas bazę, podzieloną na trzy części. Pomiędzy tymi elementami musiała istnieć idealna proporcja – wysokość belkowania miała się równać jednej czwartej wysokości kolumny, baza zaś – jednej trzeciej.

 • Podstawowymi budowlami epoki był kościół i pałac. W przypadku pałaców cztery skrzydła budowli rozmieszczano wokół centralnego dziedzińca, w środku pozostawał pusty sześcian. Układ ten łączył potrzebę odizolowania oraz reprezentacyjności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się fasady pałaców.

Architektura renesansowa


Najwa niejsi arty ci w renesansie

 • Leonardo da Vinci architektury renesansu uważa się Włocha

 • Michał Anioł Buonarroti

 • Rafael Santi

 • Donatello

 • Lorenzo Ghiberti

 • Antonio Pollaiuolo

 • Mino da Fiesole

 • Benvenuto Cellini

 • Filippo Brunelleschi

Najważniejsi artyści w renesansie


Leonardo da vinci

Leonardo da Vinci - włoski renesansowy malarz, architekt, filozof, muzyk, pisarz, odkrywca, matematyk, mechanik, anatom, wynalazca i geolog.

Artysta był propagatorem techniki malarskiej zwanej sfumato. Leonardo stosował tę technikę, by pokazać powietrze znajdujące się między przedmiotami. W zapiskach o malarstwie podkreśla, że światło i cień muszą przechodzić w siebie bez tworzenia granic. W dziele Święta Anna Samotrzeć w pełni zrealizował te zasady. Do jego najważniejszych dzieł należą:

Leonardo da vinci

Ostatnia Wieczerza

Pokłon Trzech Króli

Dama z Łasiczką

Mona Lisa


Micha anio buonarroti

Michelangelo Buonarroti - włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia.

Autor między innymi fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Wśród rzeźb najbardziej znane są Pieta i Dawid. Z dzieł architektonicznych – projekt kopuły bazyliki świętego Piotra. Jego działalność artystyczna jest związana z Bolonią (1494–1495), Florencją (1501–1505, 1517–1534) a przede wszystkim z Rzymem (1496–1501, 1505–1517, 1534–1564), gdzie twórczość artysty objęta została mecenatem papieskim. Wykształcony we florenckim warsztacie malarza Domenico Ghirlandaio, a w dziedzinie rzeźby w pracowni Bertolda di Giovanniego. Wbrew obiegowym opiniom to nie Michał Anioł zaprojektował mundury Watykańskiej Gwardii Szwajcarskiej.A oto kilka jego prac:

Michał Anioł Buonarroti

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

Pieta Watykańska

Dawid


1.Jako epoka w kulturze europejskiej renesans obejmuje wieki:

I i II

XV i XVI

X i XI

Renesans trwa nadal.

Quiz


2. Za głównego architekta renesansu uważa się: wieki:

Leonarda da Vinci

Michała Anioła

Benvenuto Cellini

Filippo Brunelleschi


3. Jakie budowle były podstawowymi budowlami renesansu: wieki:

Kościoły i zamki

Pałace i kościoły

Kościoły i stadiony

Zamki i stadiony


4. Jakie dzieło nie należało do Michała Anioła? wieki:

Dawid

Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

Pieta Watykańska

Mona Lisa


5. Kim nie był Leonardo da Vinci? wieki:

Rzeźbiarzem

Malarzem

Strażnikiem

Anatomem


Notatka

Renesans to okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako „odrodzenie sztuk i nauk”.

Za głównego architekta epoki i twórcę świetności architektury renesansu uważa się Włocha Filipa Brunelleschi. Można powiedzieć, iż architekturę renesansu cechowało uproszczenie konstrukcyjne. Całkowicie zrezygnowano wtedy z eksperymentów w budownictwie jeśli chodzi o strukturę budowli. Wszystkie elementy konstrukcyjne cechowała niezwykła prostota. Stosowano sklepienia kolebkowe, żagliste, rzadko krzyżowe. Podstawowymi budowlami epoki był kościół i pałac. W przypadku pałaców cztery skrzydła budowli rozmieszczano wokół centralnego dziedzińca, w środku pozostawał pusty sześcian.

Leonardo da Vinci , jeden z najwybitniejszych ludzi w renesansie, zaprojektował rzeczy dzięki którym dzisiejsze życie byłoby trudniejsze.

Michelangelo Buonarroti (Michał Anioł) - włoski malarz, rzeźbiarz, poeta i architekt epoki Odrodzenia.

Autor między innymi fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Wśród rzeźb najbardziej znane są Pieta i Dawid. Z dzieł architektonicznych – projekt kopuły bazyliki świętego Piotra.

Notatka


KONIEC obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako „odrodzenie sztuk i nauk”.


ad