Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i ...
Download
1 / 18

- Agnieszka Janiszewska - PowerPoint PPT Presentation


  • 159 Views
  • Uploaded on

Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej. - Agnieszka Janiszewska.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '- Agnieszka Janiszewska' - gaura


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Agnieszka janiszewska

Klucz do uczenia się – rozwój umiejętności zawodowych nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

- Agnieszka Janiszewska


Agnieszka janiszewska

Klucz do uczenia się obejmował w naszym przedszkolu trzy moduły :- matematykę sensoryczną- program literacki- konstrukcjeGrupa z którą pracowałam na w/w modułach to 6 latki.


Agnieszka janiszewska

Moduł : Matematyka sensoryczna moduły :„Matematyka sensoryczna” pomaga dzieciom w rozpoznawaniu i stosowaniu podstawowych standardów sensorycznych: koloru, kształtu i rozmiaru. Umożliwia im rozpoczęcie analizy przedmiotów i ich relacji przy pomocy określonych, kulturowych standardów sensorycznych.Matematyka była ciekawym zadaniem dla dzieci.


Agnieszka janiszewska

Dzieci skupiały się na tym, aby rozróżnić kolory, kształty i określały skąd wiemy, że jedna rzecz jest większa od innej, ale mniejsza od jeszcze innej. Dzieci napotykały na swej drodze różne problemy, bo jak z trzech cienkich paseczków zrobić łóżko?


Agnieszka janiszewska

Umiejętności porównywania rozmiaru przez zabawę z misiami. „Matematyka sensoryczna” wzbudza w dzieciach ciekawość i ogromne zainteresowanie.


Agnieszka janiszewska

Dzieci miały super zabawę dopasowując zabawki znajdujące się w sali do koloru podstawowego, porównywały ich odcienie. Nie było ani jednej pomyłki chociaż trochę zamieszania w sali 


Agnieszka janiszewska

Utrwalały obraz figur geometrycznych układając dla nich domki z różnych materiałów, płacąc figurkowymi pieniążkami czy tworząc mieszkania dla odpowiednich figur.


Agnieszka janiszewska

Zabawy z kolorami. Łączenie dwóch kolorów, aby otrzymać różne odcienie, nazywanie ich. Była to nowa zabawa z kolorami i farbami dla dzieci. Dzięki takiemu łączeniu i otrzymywaniu barw nasze prace malarskie będą o wiele barwniejsze.


Agnieszka janiszewska

To zadanie sprawiło większą trudność, bo należało stworzyć aż cztery odcienie fioletu. Dzieci jednak doskonale sobie poradziły mieszając kolory i uzyskując odpowiednie odcienie.


Agnieszka janiszewska

Moduł stworzyć aż cztery odcienie fioletu. Dzieci jednak doskonale sobie poradziły mieszając kolory i uzyskując odpowiednie odcienie.: Program literacki. Najważniejszym etapem tego programu jest wprowadzenie w bajkę poprzez emocjonalne zaangażowanie dzieci w historię.Dzieci po wysłuchaniu bajki i rozmowie o niej układały obrazki z kolejnością zdarzeń.


Agnieszka janiszewska

Kolorowanie obrazków z epizodami z bajki dodatkowo utrwalało jej treść. Dzieci składały pokolorowane obrazki w książeczki i „czytały” bajkę w domu rodzicom.


Agnieszka janiszewska

Poprzez układanie kolejności zdarzeń mogliśmy jeszcze raz przeanalizować strukturę bajki. Nawet dzieci których nie było w przedszkolu na wprowadzeniu do bajki dzięki tej sesji poznawały bajkę bardzo dobrze i umiały poradzić sobie z tym zadaniem.


Agnieszka janiszewska

Modelowanie wizualno przestrzenne bajki („O chatce i jej mieszkańcach” na zdjęciu) Przyznam, że początki modelowania były trudne, dzieci troszkę gubiły się. Po pewnym czasie tak im się to spodobało, że same wymyślały figury zastępcze  Najchętniej zakładali okulary i sprawdzali swoich kolegów i koleżanki.


Agnieszka janiszewska

Na zakończenie teatralne przedstawienie bajki, dzieci z chęcią wcielały się w role znanych już bajkowych postaci. To była jedna z ulubionych części modułu literackiego.


Agnieszka janiszewska

Moduł: Konstrukcje - pobudzenie wyobraźni przestrzennej dzieckaCzasami zabawa w układanie klocków okazywała się nie taka łatwa. Dzieci poznają bryły na podstawie klocków, kształtują bogate słownictwo matematyczne w praktycznym, wizualnym kontekście.


Agnieszka janiszewska

Największym chyba zaskoczeniem dla dzieci było to, że nie ma tu dowolności tworzenia z klocków. Szybko jednak zauważyły, że w ten sposób uczą się budować nowe rzeczy.


Agnieszka janiszewska
Na zakończenie każdej budowy przychodził nadzorca i sprawdzał poprawność wykonanych budowli, tu liczyła się spostrzegawczość.


Agnieszka janiszewska

Program ten zachęca dzieci do szerszego analizowania, porównywania, badania, zastanawiania się nad tym co nas otacza, zadawania sobie takich pytań jak: dlaczego? Skąd? Po co? Już po pierwszych sesjach przeprowadzonych z przedszkolakami mogę stwierdzić, że ćwiczenia te bardzo zachęcają i motywują dzieci do nauki. Wszystkie ćwiczenia mają charakter praktyczny.Obserwując dzisiejsze zabawy i zajęcia dzieci, w których górę bierze komputer, zabawki mechaniczne – trudno uwierzyć, że tyle radości mogą dać drewniane klocki, założona na głowę opaska z sylwetami z bajek czy wspólne projektowanie umownych znaków, symboli, map. Każde zajęcia, zabawa to wyższy szczebel do rozwijania dziecięcej wyobraźni, kreatywności, umiejętności. Dzieci chcą się bawić i uczyć zarazem, a ponieważ jest to zupełnie coś nowego, dzieci są zafascynowane. Dla nauczyciela to niesamowita pomoce dydaktyczne i przygoda z dziecięcą nauką poprzez zabawę.Agnieszka Janiszewska