Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne
Download
1 / 20

Jak sporz?dza? dokumenty aplikacyjne - PowerPoint PPT Presentation


 • 161 Views
 • Uploaded on

Jak sporządzać dokumenty aplikacyjne. PRZYGOTOWAŁ PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI PRZY WSPÓŁPRACY Z BIUREM KARIER WSGK KLUB PRACY OHP W KUTNIE. Dokument aplikacyjne – to dokumenty, które składamy u pracodawców. Jest to zbiór danych dotyczących naszej osoby. Należą do nich: Curriculum Vitae;

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Jak sporz?dza? dokumenty aplikacyjne' - garren


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne
Jak sporządzaćdokumenty aplikacyjne

PRZYGOTOWAŁ PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI PRZY WSPÓŁPRACY Z BIUREM KARIER WSGK

KLUB PRACY OHP W KUTNIE


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Dokument aplikacyjne – to dokumenty, które składamy u pracodawców. Jest to zbiór danych dotyczących naszej osoby.

Należą do nich:

 • Curriculum Vitae;

 • List motywacyjny;

 • Referencje;


Dokumenty aplikacyjne
DOKUMENTY APLIKACYJNE pracodawców. Jest to zbiór danych dotyczących naszej osoby.

 • CURRICULUM VITAE – (ten łaciński termin oznacza przebieg życia, używa się również skrótu CV) to krótki życiorys, przede wszystkim zawodowy, mający zainteresować pracodawcę Twoją osobą, skłonić go do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjna, a następnie do przyjęcia Cię do pracy. Zatem takie pismo powinno stać się rodzajem atrakcyjnej, ale i zarazem rzetelnej autoreklamy każdego, kto stara się o pracę. Powinno zawierać te informacje, które są dla nas korzystne (jeśli ukończyłeś szkołę z bardzo dobrymi wynikami – napisz o tym, jeśli było inaczej nie chwal się).


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

CV nie jest dobrym miejscem na formalne, kompozycyjne językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).


Dobre cv powinno zawiera przede wszystkim
Dobre Cv powinno zawierać przede wszystkim: językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

Dane personalne

Imię i nazwisko;

Adres;

Data urodzenia;

Stan cywilny;

Numer telefonu;

(opcjonalnie e-mail).

Te dane umieszcza się na samej górze CV, najpierw imię i nazwisko, potem adres, data urodzenia, stan cywilny, numer telefonu (e-mail jeżeli posiadamy).


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Wykształcenie językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

W tej części podaj informacje o ukończeniu szkół (nie zapomnij o datach, jeśli jesteś absolwentem liceum, nie musisz wspominać o szkole podstawowej – i tak wiadomo, że ją ukończyłeś), także kursów oraz szkoleń. Podaj profil ukończonych szkół. Nie zapomnij o otrzymanych nagrodach, wyróżnieniach, stypendiach naukowych itp.

Doświadczenie zawodowe

Tutaj wymieniasz poprzednio zajmowane stanowiska, pełnione funkcje, podając pełne nazwy i adresy firm, w których pracowałeś. Ważny jest zakres pełnionych obowiązków, co umożliwi pracodawcy poznanie Twojej pozycji w firmie.

Jeśli masz małe doświadczenie zawodowe, informuj o wszystkich, nawet krótko wykonywanych i pozornie błahych, pracach.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Umiejętności językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

Pamiętaj o wszystkich tych umiejętnościach, które mogą mieć jakiś związek z obowiązkami na konkretnym stanowisku pracy. Nie pomiń zawsze użytecznych umiejętności, jak np.: znajomość języków obcych, obsługa komputera i urządzeń biurowych, posiadanie prawa jazdy.

Cechy osobowości

Tutaj przedstawiamy cechy naszej osoby, które będą przedstawiały naszą osobę w jak najlepszym świetle. Przykładowe cechy to: ambitny, zdyscyplinowany, komunikatywny itp.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Zainteresowania językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

To następny punkt określający naszą osobę. Tutaj wymieniamy najczęściej nasze pasje/hobby. Nie możemy podawać fałszywych informacji ponieważ pracodawca może mieć podobne zainteresowania i może sprawdzić naszą wiedzę na dany temat podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Własne osiągnięcia

Jest to rzadko stosowany punkt naszego życiorysu. W tym miejscu przedstawiamy nasze osobiste osiągnięcia. Mogą to być wygrane w konkursach np.: literackich, stworzenie jakiegoś programu komputerowego dla instytucji, bądź organizacja imprez masowych itp.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Informacje dodatkowe językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

W tej części podajemy np. uregulowany stosunek do służby wojskowej, posiadane licencje zawodowe itp.

W dzisiejszych standardach pisania dokumentów aplikacyjnych możemy uwzględnić również wklejenie swojej aktualnej fotografii (np.: fotografia z dowodu osobistego) do życiorysu. Zdjęcie najczęściej wklejamy w górnej jego części, najlepiej w jednym z rogów (prawy lub lewy).


5 praktycznych rad
5 praktycznych rad językowe eksperymenty. Ma wyraźnie określona budowę, zawartość treściową, a przy jego pisaniu obowiązuje przestrzeganie przynajmniej kilku reguł. Najczęściej spotykamy tzw. CV chronologiczne, którego naczelną zasadą jest to, że informacje podajemy w odwrotnym porządku: od faktów najbliższych w czasie, po najdawniejsze (reguła dotyczy głównie wykazu ukończonych szkół, zajmowanych stanowisk, pełnionych funkcji itd.).

 • CV powinno być krótkie, liczyć nie więcej niż jedną stronę formatu A4. Warto zrezygnować ze zbędnych szczegółów, ale też zbyt lakoniczny dokument nie zrobi najlepszego wrażenia na pracodawcy.

 • Bezwzględnie należy zadbać o szatę graficzną tego dokumentu – starannie, schludnie napisane CV budzi zaufanie. Ważne jest właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów na stronie. Służy to przede wszystkim czytelności dokumentu.

 • Przedstawiaj w CV swe mocne strony, zalety, buduj swój korzystny obraz, nawet przemilcz niektóre niekorzystne dla Ciebie informacje, ale w ŻADNYM PRZYPADKU NIE KŁAM, nie podawaj nieprawdziwych informacji ( to zawsze, prędzej lub później, źle się skończy).

 • Pisz CV językiem jasnym, prostym i klarownym, bez niepotrzebnych ozdobników. To nie utwór literacki, ale dokument o charakterze informacyjnym, czysto użytkowym.

 • Jeśli odpowiadasz na konkretne ogłoszenie rekrutacyjne, zadbaj by Twoje CV odpowiadało wymogom, jakie określono w ofercie. Nie jest korzystne rozsyłanie do wielu pracodawców jednego, sztampowego CV.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

 • LIST MOTYWACYJNY – zawiera się w nim informacje i odpowiedzi na następujące pytania:

 • Dlaczego starasz się o pracę?;

 • Dlaczego uważasz, że to Ciebie należy zatrudnić?;

 • Własnoręczny podpis.

  Należy pamiętać, że list motywacyjny powinien być napisany w tym samym stylu czcionki co CV, nie powinien być kserowany i najważniejsze musi być przygotowany w stosunku do specyfiki stanowiska pracy o które się staramy.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Budowanie listu motywacyjnego: odpowiedzi na następujące pytania:

 • Dane personalne: imię i nazwisko, adres, telefon.

 • Adresat listu: imię i nazwisko, tytuł zawodowy, nazwa i adres firmy.

 • Numer referencyjny: ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników z reguły mają tzw. numer referencyjny – koniecznie podaj go w swoim liście.

 • Przyczyna napisania listu: napisz, dlaczego starasz się o pracę właśnie w tej firmie.

 • Kwalifikacje – najważniejsza część listu: nie powtarzając informacji z CV, przedstaw swój pozytywny obraz, podkreśl kwalifikacje, zalety, zdolności, odpowiednie do danego stanowiska predyspozycje psychiczne itp.

 • Cel zawodowy: nie odpowiadając na konkretne ogłoszenie, podaj interesujący Cię rodzaj pracy. Możesz też dodać, że prosisz, gdy aktualnie nie ma miejsc, o rozważeniu twej kandydatury w przyszłości, umieszczenie jej w bazie danych.

 • Zakończenie: zaproponuj jakąś formę utrzymania kontaktu, wyraź nadzieje, że będziesz mógł szerzej przedstawić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zapomnij o końcowej formie grzecznościowej, np. Łączę wyrazy szacunku.


5 praktycznych rad1
5 praktycznych rad odpowiedzi na następujące pytania:

 • List zawsze lepiej skierować do konkretnej osoby prowadzącej rekrutację, ustalić jej nazwisko, a nie zwracać się do kogoś anonimowego lub całej firmy.

 • Twoje CV i list motywacyjny powinny stanowić całość znaczeniową i funkcjonalną, wzajemnie się dopełniać. Te dwa pisma z reguły są rozpatrywane łącznie, co określa ich zawartość.

 • W liście motywacyjnym podkreśl swe najważniejsze atuty, a nie rozmywaj ich w masie szczegółów.

 • Pisząc list, przyjmuj sposoby myślenia przyszłego pracodawcy. Skoncentruj uwagę na tym, co podał on w ogłoszeniu jako oczekiwania od kandydatów.

 • Nigdy nie pisz, że jest ci obojętne stanowisko, rodzaj wykonywanej pracy, a zależy ci tylko na zatrudnieniu w danej firmie. Jeśli tak postąpisz, najprawdopodobniej Twój list wyląduje w koszu.


Film dyskusja w asne opinie
FILM odpowiedzi na następujące pytania:DYSKUSJA / WŁASNE OPINIE


Referencje
Referencje odpowiedzi na następujące pytania:

Dokumenty te potwierdzają zakres naszych obowiązków wykonywanych u poprzednich pracodawców. Są one dodatkowym atutem polecającym naszą osobę podczas rozpatrywania naszej kandydatury na stanowisko pracy, o które się ubiegamy u nowego pracodawcy.

Pracodawcy nie mają obowiązku ich wydania.

Za naszą prośbą mogą je przygotować.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne

Prawidłowo przygotowane dokumenty aplikacyjne z pewnością zainteresują przyszłego pracodawcę, który chętnie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

W trakcie owej rozmowy będziemy mogli bliżej zaprezentować swoją osobę.


Jak sporz dza dokumenty aplikacyjne
TEST zainteresują przyszłego pracodawcę, który chętnie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.